1527
021-27630

خانه سالمندان ، سلول انفرادی-پرستار سالمند

وضعیت سالمندان به‌خوبی نشان می‌دهد دلیل اصلی از بین رفتن استحکام خانواده ها که حتی رفتارهای ما با نزدیکان مثل همسر یا پدر و مادر و اقوام و دوستان نیز به‌واسطه‌ی پیوندهای عاطفی ؛ صمیمانه و خانوادگی نیست.وضعیت مراقبت از سالمندان ، رفتار با سالمندان و همچنین پرستاری از سالمندان به صورت وحشتناکی در جوامع مختلف وخیم است. به‌عبارت دقیق‌تر این پیوندها ماهیتی متفاوت یافته‌اند و بیش‌تر تبدیل به یک داد و ستد شده‌اند. از این‌رو انسان با همسر خود زندگی می‌کند؛ زیرا صرف هزینه‌ و توان مالی و عاطفی و اجتماعی در این رابطه بازدهی دارد و یک داد و ستد متقابل است. اگر کسی با پدر میانسال خود در خانه زندگی می‌کند، این به‌واسطه‌ی آن نیست که او پدر است و رابطه عاطفی و صمیمانه با او دارد ؛ بلکه به واسطه‌ی این است که او توانایی لازم برای ارائه‌ی خدمات در قبال آنچه دریافت می‌کند را دارد. در نتیجه اگر همین پدر سالمند شود آیا باید به‌خانه‌ی سالمندان برود؟ دیگر در قبال زحمتی که برای او کشیده می‌شود و توان و هزینه‌ای که صرف او می‌شود او بازدهی ندارد؟ آیا شما هم فکر می کنید وقتی پدر سالمند موجودیتش زیرسؤال رفته است و جایگاه موجه و محکمی ندارد، چه تفاوتی می‌کند که به ‌خانه سالمندان سپرده شود و یا در خانه برای او پرستار در منزل بگیریم!؟

پدر یا مادر سالمند تبدیل به موجودی شده است که دیگران باید او را مراقبت کنند و این مراقبت باید به صورت سیستماتیک ، علمی و آکادمیک باشد اما آیا این اتفاق در مراکز نگهداری از سالمندان خواهد افتاد و یا در این مراکز با آنها به صورت موجوداتی بی ارزش و سربار رفتار می شود ؟ اتفاق اصلی این‌جاست که تفکر اکثر این مراکز این است که او از این حیث که انسانی است و در نظام هستی حرمتی دارد، مورد توجه و احترام و دارای کرامت نیست.آیا او دیگر کسی نیست که وجودش در خانه موجب جلب رحمت الهی باشد، او دیگر ارزش ذاتی ندارد؟ او از موجودیت انسانی طرد شده است و دیگر تفاوتی نمی‌کند که او را به خانه سالمندان بسپاریم؟

اما در واقعیت و بدور از احساس باید دانست که سالمندان به عنوان گنجینه های ارزشمند دانش ضمنی و بشری در جوامع محسوب می شوند پرستاری و مراقبت از سالمندان نه به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک ارزش محسوب می شود به طوری که با استفاده از تجربیات و دانش ضمنی آنها در زمینه های مختلف می توان راه رفته را مجددا آزمایش نکرد، اگر برای سالمندان خود پرستار در منزل میگیریم و یا از او در خانه مراقبت و نگهداری می کنیم می تواند برای ما سود معنوی و مادی بسیار زیادی داشته باشد آنها فرشته هایی هستند که شما را به ثمر رسانیده و در آینده ای نه چندان دور شما جای آنها را خواهید گرفت.

 

مطالب مرتبط

پرستاری و نگهداری از سالمندان

خدمات پرستاری

خدمات رفاهی ، اجتماعی و پزشکی برای سالمندان

مراقبت از سالمند با ایمن سازی خانه سالمند

موانع و مشکلات مراقبت از سالمندان در جوامع امروزی

پیشگیری از اختلالات روانی سالمندان

فعالیت های ورزشی در سالمندان

اوقات فراغت سالمندان

کیفیت زندگی سالمندان

پرستار سالمند در منزل

خانه سالمندان ، سلول انفرادی

پرستار سالمند ، ارتباط با والدین سالمند

پرستاری از سالمند ، مبتلا به بیماری آلزایمر

پرستاری از سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر (2)

پرستار سالمند در منزل ، یا مرکز مراقبت از سالمندان؟!

خدمات پرستاری سالمند


ثبت در: 1395/03/27