1527
021-27630

راه های پرستاری از سالمند دارای زوال عقل


اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان
ما میدانیم که اختلال ذهنی و ادراکی بر نحوه ی رفتار یک فرد ، نحوه ی فکر کردن و احساس او تاثیر گذار است . این رفتار ها باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی یرای پرستار سالمند و اطرافیان و خانواده ی خود سالمند می شود . یک نمونه ی عادی از این مشکلات می تواند این باشد که برای فامیل و اطرافیان بسیار سخت است تا سالمند عزیز خود را در حالتی ببینند که کلماتی که دقایقی پیش زده رو به یاد نمی آورد . افراد سالمندی که دارای زوال عقل متوسط تا شدید هستند اغلب باید از پرستار سالمند استفاده کنند تا آن ها را در طول شبانه روز مراقبت و نگهداری کند .
قدم های زیر پرستار سالمند را در نگهداری از سالمند کمک می کند
- پرستار سالمند باید خواسته های سالمند بیمار خود را پیدا کند . این خواسته ها را می توان از طریق پرسشنامه ها و تست هایی که بیمار در مراکز تشخیص بیماری پر کرده است پیدا کرد از طریق این اطلاعات می توان ترجیحاتی که بیمار دارد ( مثلا این که آیا بیمار شما علاقه دارد صبح به حمام برود یا شب ) و علایق وی را بدست آورد . هر شرایطی متفاوت است . در مراحل اولیه بیماری فرد سالمند نیازمند پرستاری است که فقط خرید های وی را انجام دهد و قبض ها و بحث مالی را انجام دهد ولی در مراحل بعدی و پیشرفته تر بیماری سالمند به پرستاری که بیشتر در خدمت وی است و می تواند در کارهایی از قبیل لباس عوض کردن و حمام کردن وی را کمک کند ، نیازمند است . ارزیابی ها معمولا موارد زیر را در نظر میگیرند :
- مراقبت شخصی : حمام کردن ، خوردن ، لباس پوشیدن و ...
- مراقبت در کارهای خانگی : آشپزی ، شت وشو ، خرید ، لباس شویی و کارهای مالی
- مراقبت از سلامتی : مدیریت درمانی ، ملاقات ها با دکترها و تن درمانی
- مراقبت عاطفی : همدلی ، مکالمه و فعالیت های مفید
- نظارت : مراقب بودن امنیت منزل سکونت و جلوگیری از پرسه زدن
- یک برنامه مراقبتی برای خود تعیین کنید . زمانی که سالمند به طور کامل بیماریش تشخیص داده شد و ارزیابی ها ی مربوطه انجام شد شما می توانید برای برنامه آینده برای پرستار سالمند بودن را برنامه ریزی کنید . این برنامه ریزی شما را کمک می کند تا بتوانید بهترین مراقبت را از قرد سالمند انجام دهید . بهتر است برنامه ریزی شما به صورت بلند مدت و کوتاه مدت باشد . حتما یک برنامه ریزی ثانویه داشته باشد تا در صورت تغییر شرایط و تغییر بیماری سالمند به آن برنامه رجوع کنید .
- منابع مالی را بررسی کنید . بیشتر افراد ترجیح می دهند تا مسایل مالی خود را مخفی نگه دارند . شما به عنوان پرستار سالمند وظیفه ی برنامه ریزی برای آینده برای نگهداری از سالمند را دارید تا منابع مالی فرد بیمار را در نظر بگیرید تا برای خرید دارو ها ، خرید خانه ، اجاره خانه و قبض ها و ... به مشکلی بر نخورید .
- مدارک قانونی را بررسی کنید . بررسی مدارک و شرایط قانونی به شما این اطمینان را می دهد تا خواسته های سالمند به طور کامل انجام شود . پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند نیاز دارد تا بتواند به صورت نیابتی تصمیمات مهم وی را بگیرد . داشتن وکیل این فشار را از روی پرستار سالمند بر می دارد . پس بهتر است که برای فرد سالمند یک وکیل گرفته شود تا در آینده مشکلات مالی پیش نیاید .
- خانه خود را ایمن کنید . افراد سالمند مبتلا به زوال عقل باید از خطر هایی که ممکن است آن ها را در خانه تهدید کند توسط پرستار سالمند در امان بمانند . خطرهایی که آن ها را تهدید می کنند شامل :
- خطر های مربوط به آتش سوزی در خانه مانند گاز ، سیگار ، وسایل آشپزخانه ، کبریت و ...
- اشیاء نوک تیز مانند چاقو ، تیغ و ... – سم ها ، دارو ها و محصولات خطرناک خانگی
- دمای آب گرم کن - ماشین ها - فرش ها و قالیچه های لیز
حواستان باشد تا نکات زیر را رعایت کنید :
خروج اضطراری ، قفل برای در ها و نشانه هایی برای فرد سالمند خود قرار دهید تا در صورت خروج از خانه به راحتی قابل پیدا کردن باشد - میله برای حمام و دستشویی - مواظبت بر غذای سالمند - شماره تماس و اطلاعات ضروری در صورت گم شدن

مطالب مرتبط

پرستاری و نگهداری از سالمندان

خدمات پرستاری

خدمات رفاهی ، اجتماعی و پزشکی برای سالمندان

مراقبت از سالمند با ایمن سازی خانه سالمند

موانع و مشکلات مراقبت از سالمندان در جوامع امروزی

پیشگیری از اختلالات روانی سالمندان

فعالیت های ورزشی در سالمندان

اوقات فراغت سالمندان

کیفیت زندگی سالمندان

پرستار سالمند در منزل

خانه سالمندان ، سلول انفرادی

پرستار سالمند ، ارتباط با والدین سالمند

پرستاری از سالمند ، مبتلا به بیماری آلزایمر

پرستاری از سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر (2)

پرستار سالمند در منزل ، یا مرکز مراقبت از سالمندان؟!

خدمات پرستاری سالمند

-نظارت بر دارو ها و مصرف درست آن ها


ثبت در: 1395/11/19