اختلال ذهنی در سالمندان

اختلال ذهنی در سالمندان چه تاثیری می‌گذارد


افراد سالمندی که دارای زوال عقل هستند معمولا با مشکلات رفتاری زیادی رو به رو هستند که باعث بروز سختی های بسیاری برای پرستار سالمند می شوند . این مشکلات شامل سختی در ارتباط با دیگران ، تکرار جملات و عقیده های خود ، رفتار های خصمانه و عصبی ، فراموشی ، بی انگیزگی ، مشکلات ذهنی ، عدم کنترل ادرار خود ، پرسه زدن ها و قضاوت نادرست می باشد . معمولا افراد سالمند دارای این بیماری گاهی روز های خوب و بدون مشکل و درگاهی اوقات همراه با علایم بیماری و بدی را سپری می کنند. این بالا و پایین ها کار را برای پرستار سالمند سخت می کند ولی باید آن ها این نکته را در نظر بگیرند که این بیماری است که باعث ابن رفتار ها می شود و نه خود فرد . پرستار سالمند باید با رفتار خوب و شوخ طبعانه ی خود این دوران را بگذراند . پیشنهادات مفید برای مدیریت این دوران شامل : پرسیدن سوال ها ی ساده و پیش افتاده هر چند وقت از بیمار سالمند ، ساده صحبت کردت با بیمار سالمند ( مثلا به جای اینکه پرستار سالمند سوال بپرسد دوست داری بیای اینجا بشینی تا برایت اسنک بیاورم بگوید بیا اینجا بشین یا بیا اسنک بخور ) می باشد

قدم های آغازین برای پرستار سالمند

شما ممکن است در آغاز کار احساس کنید که شما برای این کار آماده نیستید و در این کار تنها هستید و دچار ترس و دلهره و نگرانی و ترس از پرستاری این سالمندان شوید . نکته ای که باید بدانید این است که این علائم کاملا طبیعی هستند و نیازی به نگرانی نیست . هر بیماری شرایط جسمانی و بیماری خاص خود را دارد و هر پرستار سالمند باید این علاءم را در نظر بگیرد ولی به طور کلی 10 روش برای راحت شدن کار شما در پرستاری از سالمند را برایتان شرح می دهیم

پیشنهاد مطالعه: آیا همه افراد سالمند دچار زوال عقل می شوند؟

اختلال ذهنی در سالمندان

اختلال ذهنی در سالمندان

قدم اول


1- اطلاعات کلی و اولیه در مورد بیمار خود بدست بیاورید . این اطلاعات به شما در نگهداری از سالمند و تصمیم گیری های آینده بسیار موثر است . با خانواده و اعضای فامیل بیمار سالمند ارتباط برقرار کنید و سوالاتی در مورد بیمار سالمند بپرسید . سوالاتی مثلا از قبیل : معمولا مادر یا پدر سالمند شما چگونه است ؟ چه مدت است که به این بیماری مبتلا شده است ؟ چه مدت است که دارو مصرف می کند ؟ چگونه تغییر کرده است ؟
پاسخ به این سوالات باعث می شود شما پیش زمینه ی فکری از فرد بیمار و نحوه ی بیماری وی بدست آورید . البته این پاسخ ها دیدگاه واقع گرایانه ای به شما در مورد وی نمی دهد ولی باعث می شود تا بهتر وی رابشناسید و بهتر بتوانید به وی کمک کنید

قدم دوم


2- پرستار سالمند باید ارزیابی بیماری و تشخیص بیماری را انجام دهد . این نکته بسیار اهمیت دارد که فرد سالمند یک معاینه ی جامع و کامل سلامتی فیزیکی و روانی در مراکز مربوطه انجام دهد . بسیاری از بیماری ها باعث به وجود آوردن شرایطی مانند زوال عقل می شود که با درمان و تشخیص زود بیماری می توان از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کرد . درمان های دارویی جدید برای بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر در مراحل اولیه ی بیماری بسیار می تواند مفید باشد . تشخیص درست و دقیق بیماری برای نحوه ی درمان بسیار مهم می باشد .

قدم سوم


3- قدم سوم کسب آموزش ها و دانش مربوط به بیماری و سالمند می باشد . تا آنجا که می توانید با افراد آگاه به بیماری ، دکترها، پرستار سالمند های دیگر وکسانی که تجربه مواجهه با این بیماری را دارند صحبت کنید . کتاب ها و بروشورها ی آموزشی مربوطه را بخوانید . به کتاب خانه بروید و کتاب هایی که مربوط به این بیماری است را بخوانید و از اطلاعات و نکات مهم یادداشت برداری کنید . دانش یک وسیله ی قدرتمند برای پرستاری این بیماری است .

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پیشنهاد مطالعه: فعالیتهای ذهنی و جسمی سودمند برای سالمند مبتلا به زوال عقل

 

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527