مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان

اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مهم نیست که یک نوزاد چقدر شادی و نشاط را به زندگی شما می‌آورد، چند هفته اول زندگی با یک نوزاد می‌تواند بسیار گیج‌کننده و استرس‌زا باشد. در شرایطی که هنوز دوران نقاهت پس از زایمان را می‌گذرانید، اهمیت انتخاب پرستار بچه برای نوزادان ملموس‌تر می‌شود.

پرستار نوزاد کیست؟

پرستار نوزاد متخصص مراقبت از نوزاد است که در چند هفته اول تولد نوزاد به والدین کمک می‌کند. به این افراد متخصص مراقبت از نوزاد نیز گفته می‌شود و به‌این‌علت که معمولاً در شب‌ کار می‌کنند، پرستار شب نیز می‌گویند. پرستار شب به هنگام استراحت والدین در شب مراقب نوزاد است، به او شیر می‌دهد و پوشک او را تعویض می‌کند.

همچنین پرستار نوزاد درباره امور تغذیه نوزاد، آموزش خواب، مدیریت چندقلوها، درمان‌های لازم برای نوزادان نارس یا بیمار متخصص است.

اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان باعث می‌شود تا اغلب پرستاران نوزاد قبل از تولد نوزاد رزرو شده و در بیمارستان والدین را ملاقات کنند. پرستار نوزاد اغلب برای چند هفته استخدام می‌شود؛ اما برخی از آن‌ها برای ماه‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. اغلب برای شیفت شب استخدام می‌شوند؛ اما به طور شبانه‌روزی نیز می‌توانند کار کنند.

پرستار نوزاد چه‌کارهایی انجام می‌دهد؟

مراقبان نوزاد در تمام جنبه‌ هایی که به نوزاد مربوط می‌شود، به والدین کمک می‌کنند:

  • تغذیه کودک از جمله آوردن نوزاد نزد مادر برای شیردادن یا آماده‌کردن شیشه شیر
  • مسائل مرتبط با سلامتی کودک مانند ختنه، مراقبت از بندناف، ریفلاکس معده و بثورات پوشک
  • آرام‌کردن نوزاد و تنظیم برنامه خواب او
  • تعویض پوشک و حمام کردن نوزاد
  • شستن لباس‌های نوزاد
  • ثبت گزارش خواب و تغذیه کودک و تغییرات زمان آن برای کمک به والدین در جهت برنامه‌ریزی مناسب

پرستار نوزاد معمولاً کارهای مرتبط با خانه و همچنین نگهداری از سایر کودکان را بر عهده نمی‌گیرد.

اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان

یک پرستار نوزاد به والدین کمک می‌کند تا اولین هفته‌های پرمشغله و پراسترس را به‌ آرامی بگذرانند. مراقب نوزاد به‌ ویژه برای والدینی که اولین‌بار است پدر و مادر شدن را تجربه می‌کنند، کمک بزرگی محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین مزیتی که استخدام پرستار در منزل برای شما دارد این است که می‌توانید با خیال راحت بخوابید.

مطالعات نشان می‌دهد کمبود خواب مزمن می‌تواند خطر افسردگی پس از زایمان را به‌ویژه برای تازه مادران افزایش بدهد و در توانایی او برای برقراری ارتباط با نوزاد اثر منفی بگذارد. همچنین پرستار می‌تواند به شما در اداره یک خانواده درحال‌رشد کمک کند.

اگر می‌خواهید زمان کافی برای رسیدگی به خواهر یا برادر بزرگ‌تر نوزادتان داشته باشید، استخدام پرستار نوزاد گزینه بسیار خوبی است. کودکان چندقلو یا نوزادان با شرایط خاص اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان را چندبرابر می‌کنند.

اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان
اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان

چگونه یک پرستار خوب پیدا کنم؟

بهترین راه برای پیداکردن یک پرستار خوب این است که از پرستاران بیمارستانی که در آن زایمان کرده‌اید، پرس‌ و جو کنید. همچنین پزشک یا متخصص اطفال نیز ممکن است پیشنهادهای خوبی داشته باشد. دوستان، همکاران، همسایه‌ها نیز ممکن است تجربیات مشابه داشته باشند.

آیا لازم است پرستار نوزاد استخدام کنم؟

استخدام پرستار نوزاد تصمیم بزرگی است که بستگی به نیاز شما دارد. اگر زایمان راحتی داشته‌اید و همسر یا یکی از اعضای خانواده در کنارتان است، همچنین اگر می‌خواهید نوزادتان فقط از شیر مادر تغذیه کند، ممکن است نیازی به پرستار نداشته باشید. نگرش‌ های اجتماعی و تفاوت‌ های فرهنگی نیز بسیار در این مورد تأثیرگذار است.

برخی از والدین می‌گویند استخدام پرستار نوزاد باعث شد، لحظات آرامش‌بخشی را در کنار خانواده تجربه کنند. برخی نیز با ورود یک غریبه به خانه مخالف‌اند و معتقدند نباید بین رابطه والدین و نوزاد شخص سومی قرار بگیرد. به‌هرحال این تصمیمی است که باید با شریک زندگی‌تان بگیرید و میزان هزینه‌ها، مزایا و معایب آن را بسنجید.

کلام پایانی

مراقبت از این موجودات کوچک و آسیب‌پذیر با استرس و پیچیدگی‌های زیادی همراه است که نشان‌دهنده اهمیت انتخاب پرستار برای نوزادان است. ممکن است دریافت خدمات پرستار در منزل از نوزاد برایتان کمی گران تمام شود؛ اما ناامیدی که در چند هفته اول تولد نوزاد به سراغتان می‌آید را به‌طورکلی از بین می‌برد و جای آن را با شادی و لذت پر می‌کند.

مؤسسه پرستاری سلامت اول با سال‌ها تجربه در این زمینه و به‌کارگیری تیم متخصص و حرفه‌ای در تمام ساعات شبانه‌روز پاسخگوی تماس‌های شما خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار