بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان یکی از مشکلات رایجی که برای سالمندان رخ می دهد، مشکل پوکی استخوان است. تقریباً خانم ها و آقایان بالای 50 سال در طول زندگی دچار عارضه ی پوکی استخوان می شوند. سالمندان دارای پوکی استخوان احتمالاً برای انجام امور روزانه به مراقبت و پرستاری احتیاج دارند. پرستار سالمند دارای بیماری پوکی استخوان فردی است که در زمینه مراقبت و رسیدگی به امور سالمند دارای مهارت و تجربه ی کافی باشد. پرستار سالمند در منزل می تواند با ارائه ی نکات مراقبتی و انجام تکنیک های درمانی درد ناشی از پوکی استخوان را در سالمندان کاهش دهد.

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان، عارضه ای است که به دلیل کاهش میزان توده های استخوانی، کاهش قدرت استخوان ها و تخریب سلولهای استخوانی رخ می دهد. از راه های تشخیص عارضه ی پوکی استخوان به خصوص در سالمندان می توان به تست سنجش میزان تراکم استخوان BMD اشاره کرد. در این عارضه، استخوان ها به صورت مداوم تخریب شده و تعادل و قدرت خود را از دست می دهند. داروی کلسی تونین از داروهای موثر برای تشکیل سریعتر استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان در سالمندان می باشد.

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

سالمندان به علت کهولت سن دچار مشکل شکستگی استخوان می شوند و راه رفتن آنها با مشکل مواجه می شود. در واقع می توان گفت که سن از عواملی است که منجر به از دست رفتن توده های استخوانی و پوکی استخوان می شود. بنابراین، نیاز سالمندان به استخدام پرستار افزایش پیدا می کند. پرستار سالمند می تواند وظایفی مانند انجام امور روزانه، توجه به داروهای مصرفی، تنظیم رژیم غذایی سالمند را داشته باشد .

عوامل افزایش دهنده احتمال پوکی استخوان در سالمندان

عوامل مختلفی در افزایش احتمال پوکی استخوان در سالمندان نقش دارند. این عوامل عبارتند از:

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

  • جنسیت و ژنتیک

خانم ها نسبت به آقایان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. همچنین، ژنتیک نیز از سایر عواملی است که احتمال پوکی استخوان را در افراد افزایش می دهد.

  • سن

به طور معمول پس از 35 سالگی استخوان ها دچار شکستگی می شوند. بنابراین، هر چقدر سن بیشتر می شود، احتمال بروز پوکی استخوان در افراد بیشتر است. در نتیجه، سالمندان بیشتر از سایر افراد دچار بیماری پوکی استخوان می شوند.

  • رژیم غذایی

رژیم غذایی می تواند از سایر عواملی باشد که منجر به پوکی استخوان در سالمندان می شود. کاهش کلسیم می تواند باعث بروز عارضه ی پوکی استخوان شود. بنابراین، سالمندان باید مواد غذایی حاوی کلسیم و مکمل های حاوی کلسیم مصرف کنند.

  • فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی جزو عواملی است که باعث تخریب استخوان ها و در نتیجه پوکی استخوان می شود.

  • سبک زندگی

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث بروز عارضه ی پوکی استخوان شد. نور خورشید از عواملی است که در جلوگیری از شکستگی و پوکی استخوان نقش موثری دارد.

  • مصرف دارو

مصرف داروهای مسکن می تواند مانع جذب کلسیم و در نتیجه بروز بیماری پوکی استخوان شود. بنابراین  سالمندان باید تا حد امکان از مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن اجتناب کنند.

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

مراقبت از سالمندان مبتلا به پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

  • توجه به تغذیه سالمندان

یکی از نکات مراقبتی که پرستار سالمند باید در نظر بگیرد، توجه به تغذیه سالمند می باشد. پرستار سالمند باید رژیم غذایی حاوی مواد مغذی، مکمل، ویتامین و مواد معدنی لازم را برای سالمند دارای پوکی استخوان مشخص کند.

  • تسکین درد در سالمندان

سالمندان دارای عارضه ی پوکی استخوان، دردهای شدیدی را در قسمت پشت احساس خواهند کرد. پرستار در منزل می تواند با ماساژ درمانی و انجام حرکات کششی برای بیمار به تسکین درد ناشی از عارضه پوکی استخوان کمک کند.

  • افزایش آگاهی در سالمندان

سالمندانی که مبتلا به عارضه ی پوکی استخوان می شوند باید از بیماری خودشان به خوبی مطلع باشند. در صورتیکه سالمندان بدانند که استخوان های آنها ضعیف تر و میزان توده های استخوانی آنها کمتر است، بیشتر مراقب سلامت خود خواهند بود. همچنین، آگاهی خانواده سالمندان از بیماری آنها نیز اهمیت ویژه ای دارد. پرستار سالمند باید نکات مراقبتی و آموزشی در زمینه ی نگهداری سالمندان دارای پوکی استخوان به خانواده شان ارائه دهد تا میزان آگاهی آنها را درباره عارضه پوکی استخوان افزایش دهد.

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

بیماری پوکی استخوان در سالمندان

پرستار در منزل

احتمال بروز عارضه ی پوکی استخوان در سالمندان بیشتر از سایر رده های سنی است. شما می توانید پرستار سالمند را از طریق موسسه پرستاری استخدام کنید تا خدمات مراقبتی و درمانی لازم برای سالمندان را انجام دهد. پرستار سالمند در منزل می تواند با ارائه ی برنامه ی غذایی، کمک به سالمند در انجام امور روزانه، توجه به داروهای مصرفی سالمند و… از سالمند مبتلا به پوکی استخوان مراقبت و نگهداری کند.

بیشتر بخوانید : علائم و درمان پوکی استخوان در سالمندان

 

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527