مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

ضرورت آموزش تکنولوژی به سالمندان

طریقه آموزش تکنولوژی به سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آموزش تکنولوژی به سالمندان Teaching technology to the elderly از ملزومات زندگی در عصر دیجیتال می باشد.  شاید برای هر کسی پیش آمده باشد که در مقابل دستگاه خود پرداز با سالمندی برخورد کرده باشد که نیاز به کمک به استفاده از دستگاه دارد و خود به تنهایی قادر نیست به تنهایی از آن استفاده نماید. همچنین در مورد استفاده از کامپیوتر یا تلفن همراه نیز همواره شاهد مشکلاتی هستیم که سالمندان در استفاده و ارتباط برقرار نمودن یا این وسایل دارند.

موسسه پرستاری سلامت اول با داشتن کادر ماهر و آموزش دیده آماده ارائه خدمات پرستار سالمندان، کودک و بیماران گرامی می باشد. این مرکز با ارائه خدمات شبانه روزی در هر ساعت شبانه روز در خدمت همشهریان گرامی می باشد.

روش آموزش تکنولوژی به سالمندان

به عنوان نسل جوان و فرزندان این قشر ارزشمند که روزی در تمام جنبه های زندگی از ما حمایت نموده اند حال زمان جبران زحمات آنها رسیده است و لازم است با حسن خلق به یاری سالمندان بپزداریم.

بهترین راه برای کمک به سالمندان، آموزش و آشنا نمودن آنها با تکنولوژی روز و روش های استفاده از آنها می باشد. جهان در حال تکامل است  و ادامه روند  یادگیری برای سالمندان بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

چرا سالمندان باید کامپیوتر یاد بگیرند

افراد سالمند از هر ابزار دیجیتالی ترس و اهمه دارند.در دوران گذشته تنها ابزراهایی که در اختیار مردم بود رادیو  تلویزیون بود که استفاده از آنها نیاز به مهارت زیادی نداشت. احساس غریبگی و نا آشنا بودن با تکنولوژی برای سالمندان امری طبیعی است . همانطور که می دانید یادگیری علوم کامپیوتر از اهمیت زیادی برخوردار است.  لازم است  سعی کنید سالمند را به این سه دلیل متقاعد کنید:

فواید آموزش تکنولوژی به سالمندان

برای رفع نیازهای روزانه

تکنولوژی  به آرامی در زندگی روزمره ما رخنه کرده است.  سیستم های  خدمات عمومی در بسیاری از کشورها  آنلاین شده اند.   سوابق پزشکی در پایگاه های الکترونیکی ذخیره می شوند.

بسیاری از خدمات بانکی  به صورت اینترنتی  و آنلاین در آمده است.

امروزه  انجام بسیاری از کارهای آنلاین سبب شده است که در وقت و هزینه صرفه جویی گردد .  شاید سالمند بتواند مدتی بدون استفاده از تکنولوژی دوام بیاورد اما با عمومی شدن بعضی از خدمات آنلاین دولتی و رواج  ابزارهای  دیجیتال چاره ای جز استفاده از این ابزار نخواهد داشت.

حتی برای انجام یک خرید کوچک در سوپرمارکت استفاده از کارت بانکی ضرورت دارد و علی الخصوص در ایام شیوع کرونا ممکن است بسیاری از اماکن و فروشگاه ها دریافت پول نقد را مجاز ندانسته و نیاز به استفاده از واریز آنلاین و مجازی باشد.

لذا لازم است تا سالمندان تعامل روزانه با این  تکنولوژی ها  را بیاموزند. با فراگیر شدن تلفن های هوشمند و گسترش برنامه های نرم افزاری بانکی ممکن است طولی نکشد که کارت ها بانکی نیز کلا جای خود را به تلفن های هوشمند دهند.

برای سرگرمی و اوقات فراغت

اگر این ایده که سالمند  چاره ای جز آموختن نرم افزارهای جدید  ندارد مورد پذیرش سالمند قرار نگیرد باید ایده دیگری را جایگزین نمایید . بهتر است  سالمند را متقاعد کنید که استفاده از تکنولوژی می تواند فعالیتی سرگرم کننده و جالب باشد.

سالمندان در ایام بازنشستگی زمان بیشتری برای اوقات فراغت دارند و بیشتر ساعت های روز  والدین شما با ورود به سالهای آخر زندگی خود احتمالاً کمتر کار می کنند و به اوقات فراغت خود توجه بیشتری می کنند.

از خود بپرسید: سالمندان  بیشتر  علاقه مند هستند که ایام  فراغت خود را چگونه بگذرانند؟  دوست دارند چه کاری انجام دهند؟  عکس ها و فیلم های قدیمی  را تماشا کنند؟ به آهنگ های قدیمی گوش دهند؟ کتابهایی در مورد سیاست جهانی یا موضوعات مورد علاقه خود بخوانید؟ علایق آنها هرچه باشد ، به احتمال زیاد می توانید  برنامه های کامپیوتری مناسبی  پیدا نمایید که بتوانند به راحتی کیفیت زندگی سالمند را بهبود ببخشند و در جهت علایق . سلیقه سالمند باشند.

ضرورت آموزش تکنولوژی به سالمندان

برای  گسترش پیوندهای خانوادگی

علاوه بر سرگرمی قطعا   افراد سالمند تمایل زیادی به ایجاد ارتباط با فرزندان و نوه ها و بستگان خود دارند. قطعا  با این  دلیل سالمند تمایل زیادی جهت استفاده از تکنولوژی  پیدا خواهند نمود.

آموزش  مهارت های اساسی در استفاده از تلفن های هوشمند و رایانه ها می تواند والدین  این امکان را دهد که  تعاملات اجتماعی با کیفیت تری  برقرار کنند.

مفیدترین  روش برای این منظور یادگیری استفاده از شبکه های رسانه های اجتماعی مانند واتساپ و اینستاگرام است .

اگر سالمندان بتوانند به طور مستقل با رسانه های اجتماعی تعامل داشته  باشند  بیشتر قادر خواهند بود با آنچه فرزندان و نوه های آنها به صورت روزانه درگیر هستند ارتباط برقرار کنند ،

مهارت کامپیوتر مناسب سالمندان

متقاعد کردن والدین در خصوص ضرورت استفاده از مهارت های رایانه ای اولین قدم در راه آموزش تکنولوژی به سالمندان است. اما انتخاب نوع مهارت رایانه ای یا ابزاری که برای آموزش انتخاب می شود از اهمیت زیادی برخوردار است. این که  کدام مهارت ها را باید یاد بگیرند؟ از چه  نقطه ای می توان فرآیند آموزش را شروع نمود؟

برای کمک به سالمند ، لیستی  از مهارت های مفیدی  را که می تواند  برای او مفید باشد در این قسمت ذکر می گردد. کسب دانش مقدماتی در مورد رایانه ، ترس و نگرانی افراد سالمند را  از فناوری  برطرف می کند و راه را برای استفاده ساده روزانه از رایانه ها باز می نماید .

هنگامی که اصول و اطلاعات اولیه به  سالمند آموزش داده شد ، سالمندان می توانند مهارت های مبتدی را بدست آورند که به آنها کمک می کند با اطمینان و امنیت بیشتری وارد دنیای دیجیتال شوند.

مهارت اساسی کامپیوتر
 • دانش قطعات کامپیوتر، به عنوان مثال ماوس ، پورت USB ، جک هدفون و دوربین
 • آموزش خاموش و روشن کردن رایانه های شخصی و دستگاه های تلفن همراه
 • باز و بسته کردن پرونده ها و برنامه ها
 • مرور اساسی اینترنت
 • استفاده از ایمیل و وارد شدن به سیستم ، دریافت و پاسخ دادن به ایمیل ها
 • ایجاد ، ذخیره و چاپ اسناد و صفحات
 • مهارت های مبتدی رایانه
 • درک مفاهیم ذخیره سازی پرونده ها ، پوشه ها و فایل ها
 • درک مفاهیم اساسی اینترنت مانند اتصال ، بارگذاری و بارگیری
 • درک خطرات امنیتی مانند بدافزار ، امنیت پرونده و امنیت آنلاین
 • تنظیمات در رایانه های شخصی و دستگاه های تلفن همراه
 • استفاده از شبکه های رسانه های اجتماعی مانند واتساپ و اینستاگرام
 • استفاده از ابزارهای همکاری آنلاین مانند تماس ویدیویی ، پیام کوتاه

لزوم آموزش تکنولوژی به سالمندان

چگونه
آموزش مهارت کامپیوتر به سالمندان

برخی از کارها ممکن است برای ما بسیار ساده باشد ، اما ممکن است برای سالمندان امری کاملاً بیگانه باشد. در اینجا 5 نکته وجود دارد که می توانید برای یادگیری موثرتر مهارت های رایانه ای به افراد سالمند  استفاده  نمایید

از اصطلاحات پیچیده پرهیز کنید

بهتر است به زبان ساده و بدون پیچیدگی دانش خود را به سالمند منتقل نمایید و از بکار بردن اصطلاحات پیچیده و  غیر کاربردی برای سالمند اجتناب ورزید ؟

ارائه آموزش متناسب با نیاز سالمندان

جدا از اینکه علاقه سالمند به یادیگری را از طریق آموزش ساده تشویق نمایید لازم است. فعالانه تلاش کنید تا توجه آنها را به کاربرد نرم افزارهایی که سبب برطرف نمودن نیاز های آنها و برآروده شدن نیاز های آنها می گردد جلب نمایید.

ایجاد ارتباط سالمند با ابزار دیجیتال

برای غلبه براسترس سالمند در استفاده از ابزار آلات دیجیتال مانند گوشی همراه  لازم است به آنها اجازه دهید که بدون هیچ استرسی از این دستگاه ها استفاده نمایند. اجازه لمس صفحه گوشی و یا اتصال یو اس بی به کامپیوتر را به سالمند بدهید تا بتواند از طریق تجربه واقعی با این ابزارها ارتباط برقرار نماید.

صبور باشید

همانطور که سالمندان ممکن است در فرآیند یادگیری مرتکب اشتباهاتی شوند  بسیار مهم است که فرد آموزش دهنده که می تواند یکی از اعضای خانواده یا پرستار سالمند باشد ، فرد صبوری باشد. با آرامش و صبر فرآیند آموزش و یادگیری را برای هر دو طرف آسوده تر نمایید.

اگر سالمند به طور مستمر در زمینه تقویت مهارت های رایانه ای خود تلاش نماید به زودی در استفاده از این نرم افزارها فردی حرفه ای و توانمند خواهد بود . به صورت مداوم از طریق این این ابزارها با سالمند در ارتباط باشید تا او را به استفاده از این ابزار تشویق نمایید .

همانطور که بیان گردید استفاده از تکنولوژی روز و ابزارهای دیجیتال برای سالمندان از ملزومات زندگی مدرن می باشد و لازم است با استفاده از تکنیکهای بیان شده به  سالمند اطلاعات کافی و لازم  آموزش داده شود. بهتر است یکی از اعضای خانواده و یا یک پرستار باتجربه و صبور در خصوص آموزش استفاده از ابزار آلات دیجیتال مانند گوشی همراه به سالمند آموزش دهد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.