وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

وظایف پرستار سالمند: پرستاران سالمندان به طور ویژه با بیماران مسن سروکار دارند و وظیفه حمایت و مراقبت جسمی و روانی این افراد را بر عهده دارند. با افزایش سن ممکن است سلامتی فرد کم شود و نیاز به مراقبت و کمک‌های بهداشتی منظم داشته باشد. این کارها اساساً از وظایف پرستار سالمند به شمار می‌رود.

وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

پرستار سالمند کیست

در خدمات پرستاری سلامت اول تلاش می کنیم تا بهترین پرستار سالمند را به شما معرفی کنیم چرا که پرستاری از سالمندان نوعی تخصصی از رشته پرستاری است که به طور ویژه با سالمندان کار می‌کند. آنها مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی را برای حمایت از افراد ۶۵ سال به بالا ارائه می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا حد امکان زندگی مستقلی داشته باشند. صرف‌نظر از اینکه یک پرستار کجا کار می‌کند همه آنها در یک چیز مشترک هستند: ارائه مراقبت‌ های دلسوزانه به‌ منظور بهبود کیفیت زندگی سالمندان.

لازم است پرستاران سالمندان به‌روز بمانند و مهارت‌های خود را ارتقا دهند. همچنان که مراقبت‌های بهداشتی بر معیارهای کیفیت متمرکز می‌شوند پرستاران باید در این زمینه تخصص خود را گسترش دهند. معیارهای کیفیت به‌منظور ارزیابی کیفیت مراقبت‌های ارائه شده شامل معیارهایی مانند: میزان رضایت بیماران، نرخ فوت و میزان مرگ‌ومیر است.

امروزه مراقبت‌های بهداشتی به سمت مدل‌های بیمار محور حرکت می‌کند به این معنی که پرستار باید نیازهای هر بیمار را درک کرده و مطابق با آنها سفارشی‌سازی کند.

وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

شرایط یک پرستار سالمند

پرستاری و نگهداری از سالمند باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • تحصیلات: یک پرستار سالمند دارای حداقل مدرک لیسانس در رشته پرستاری است.دوره لیسانس پرستاری شامل کلاس‌های فیزیولوژی، میکروبیولوژی، آناتومی، شیمی، روان‌شناسی، آمار و پرستاری است. در این دوره پرستار موضوعاتی مانند ارزیابی سلامتی، مراقبت از بیمار، فارماکولوژی، پرستاری پزشکی –جراحی، پرستاری بهداشت روان و پرستاری سلامت جامعه را می‌آموزد.
 • تجربه و آموزش:لازم است پرستاران دوره‌های آموزشی حین کار را تکمیل کنند. این دوره‌ها پرستار را با خط‌مشی‌ها و رویه‌های مرکزی که در آن استخدام شده است، آشنا می‌کند. همچنین در این دوره‌ها پرستار تازه‌وارد با پرستار ارشد یا مربی کار می‌کند تا تجربه و اطلاعات لازم را به دست آورد.
 • گواهینامه‌ها و مجوزها:لازم است پرستار مجوزها و مدارک لازم برای کار را داشته باشد. به طور مثال به‌عنوان پرستار در منزل لازم است مجوز این کار را دریافت کنند.

 

وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

وظایف پرستار سالمند

پرستاران سالمندان در مکان‌هایی اعم از بیمارستان، خانه سالمندان و پرستار در منزل اشتغال دارند. درحالی‌که ماهیت و وظایف آنها نسبت به محل کار آنها ممکن است متفاوت باشد وظیفه اصلی آنها شامل کار مستقیم با سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به‌منظور رفع نیازهای سالمندان است.

از وظایف پرستار سالمند کمک به بیماران مسن است که اغلب با بیماری‌های مختلفی درگیر هستند، از جمله سرطان، آلزایمر، فشارخون، آب‌مروارید، پوکی‌استخوان، دیابت، بیماری‌های قلبی – عروقی، آرتریت و انواع دیگر بیماري‌ها. پیشنهاد می‌شود مقاله نقش و وظایف پرستار سالمند ام اس را مطالعه کنید.

به‌طورکلی وظایف و مسئولیت‌های کلیدی یک پرستار سالمند به شرح زیر است:

 • کمک به حمام کردن سالمند
 • مدیریت مصرف به‌موقع داروها
 • معاینه منظم سالمند بیمار
 • ارزیابی وضعیت روانی سالمند و کمک به بهبود شرایط روحی وی
 • درک و مدیریت چالش‌های خاص دوران کهولت مانند بی‌خوابی، بی‌اختیاری ادرار، ضعف بدنی، بی‌اشتهایی و همچنین مشکلات حرکتی
 • آموزش خانواده‌ و همراه سالمند در مورد بهترین روش‌های مراقبتی و حفظ ایمنی سالمند
 • انجام درمان‌های تجویز شده توسط پزشک سالمند
 • بررسی منظم فشارخون، قند خون، دمای بدن و تنفس سالمند
وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

وظایف پرستار سالمند

مهارت‌ها و توانایی‌های پرستار سالمند

پرستار سالمند قادر به مراقبت از یک سالمند بستری شده تا یک سالمند با شرایط روانی ویژه است. برای این که پرستار بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد، نیاز است تا:

 • علاقه قلبی به کار با بیماران و افراد سالمند داشته باشد.
 • روح بزرگ و کمک‌کننده داشته باشد.
 • هنر مدیریت و انجام چندین کار به‌صورت هم‌زمان را داشته باشد.
 • قدرت و توان بدنی بالا داشته باشد و بتواند برای ساعات طولانی و پیوسته‌ کار کند.
 • سلامت جسمی و روحی مناسبی داشته باشد.
 • مهارت‌های اجتماعی قوی داشته باشد تا بتواند به‌راحتی با بیمار و اطرافیانش ارتباط بگیرید.

لازم به ذکر است درصد بالایی از مرگ‌ومیر سالمندان بر اثر سقوط رخ می‌دهد، از مهم‌ترین وظایف پرستار سالمند حرفه ای در منزل  این است که بیمار را از نزدیک تحت مراقبت داشته باشد تا از چنین حوادثی جلوگیری شود.

وظایف پرستار سالمند، مهارت‌ها و توانایی‌های وی

وظایف پرستار سالمند

یادداشت پایانی

جمعیت سالخورده تأثیر بسزایی در افزایش نیاز به مراقبت‌های بهداشتی دارد، چرا که افراد با افزایش سن نیاز به توجهات ویژه‌ای پیدا می‌کنند. به‌ویژه سالمندانی که شرایط مزمنی تجربه می‌کنند نیاز به مراقبت مداوم دارند. مدیریت این بیماری‌ها می‌توانند سخت و دشوار باشد به همین دلیل استخدام پرستاران با دانش تخصصی کافی و تجربه و مهارت بالا اهمیت پیدا می‌کند.

برای استخدام پرستار سالمند ماهر و باتجربه با مؤسسه پرستاری سلامت اول تماس بگیرید.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527