چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟ امروزه برای بسیاری از والدین داشتن اطلاعات مفید درباره ی چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟ به چالش بزرگی تبدیل شده است. چاقی مشکلی است که علاوه بر بزرگسالان، تعداد زیادی از کودکان در سنین مختلف را تحت تاثیر خود قرار می دهد. چاقی کودکان مشکلات زیادی را به وجود می آورد که اثرات آن، به مرور در بزرگسالی خود را به شکل تدریجی نشان می دهد.

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

عوارضی مثل دیابت، فشار خون و کلسترول بالا که از کودکی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند جزو شناخته شده ترین عوارض چاقی کودکان محسوب می گردد. اغلب کودکان که دچار معضل چاقی هستند تا بزرگسالی  چاق باقی می مانند، به ویژه اگر یکی از والدین و یا هردوی آن ها چاق باشند. چاقی در کودکی امکان دارد باعث تضعیف اعتماد به نفس و افسردگی شود.

تشخیص چاقی در کودکان

پیش از اینکه بدانید چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟ باید روش تشخیص چاقی در کودک را بدانید. برای تشخیص اینکه کودک شما چاق است یا خیر باید BMI آن را بررسی کنید. با توجه به اینکه کودکان در سن رشد قرار دارند، باید BMI آن ها با استفاده از نمودارهای رشد تفسیر گردد. برای تفسیر نمودار رشد کودک BMI آن با سایر افراد هم سن مقایسه می شود.

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

در واقع کودکانی که کم وزن هستند BMI کمتر از ۵ دارند و اگر BMI بین ۵ تا ۸۵ باشد به معنی مناسب بودن وزن کودک است. همچنین اگر BMI بین ۸۵ تا ۹۵ بود، کودک مبتلا به اضافه وزن و BMI بالای ۹۵ به معنی ابتلا کودک به چاقی است. در واقع این دسته از کودکان ۹۵ درصد چاق تر از کودکان هم سن خود هستند.

عوارض چاقی در کودکان

همان طور که می دانید چاقی در کودکان اغلب موجب بروز عوارض زیادی بر روی سلامت جسمی، اجتماعی و عاطفی کودک می ‌شود. در ادامه به بررسی پاسخ سوال چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟ می پردازیم:

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

  • یکی از عوارض چاقی در کودکان دیابت نوع ۲ شناخته شده که این بیماری روی نحوه استفاده بدن کودک از قند تأثیر گذار است. همچنین باید بدانید که چاقی و کم تحرکی باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می شود.
  • کلسترول و فشار خون بالا در سبک غذایی زندگی کودک موجب می گردد تا کودک شما به یکی از این بیماری‌ها مبتلا گردد. این عوامل منجر به ایجاد پلاک‌ها در شریان‌ها شده که می‌تواند موجب تنگ شدن و سخت شدن شریان‌ها شود.
  • زمانی که فرد یا کودک اضافه وزن داشته باشد، درد مفاصل موجب ایجاد فشار اضافی روی باسن و زانو می گردد. علاوه بر آن چاقی دوران کودکی باعث درد و آسیب به لگن، زانو و کمر هم می شود.
  • بیماری کبد چرب غیر الکلی جزو اختلالاتی است که هیچ علامتی نداشته و موجب ایجاد رسوبات چربی در کبد می گردد. همچنین می‌تواند به کبد آسیب برساند.
  • علاوه بر مضرات جسمی که چاقی کودکان دارد، عوارض اجتماعی و عاطفی می تواند کودک را تحت فشار قرار دهد و در نهایت باعث از دست دادن عزت نفس و افزایش خطر افسردگی و اضطراب گردد.
چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

درمان چاقی در کودکان

مادران باید توجه داشته باشند که حتی اگر کودک چاقی دارند با در نظر گرفتن سن تکامل و رشد سیستم عصبی و مغزی او نباید رژیم های سنگین برای او در نظر بگیرند. در واقع آنها بیشتر باید تلاش کنند که شیوه زندگی کودک را تغییر داده و با افزایش تحرک، وزن او را کاهش دهند.

البته در مواردی که سطح چربی بالاست باید آزمایش های دقیق پایه ای انجام گیرد. گاهی نیاز است کودک تحت نظر پزشک متخصص و با تشخیص و تجویز دکتر، داروهای کاهنده چربی یا استاتین مصرف کند تا بتواند به وزن نرمال خود دست پیدا کند. توجه کنید که در این شرایط همزمان با مصرف دارو، آموزش تغذیه صحیح و اصلاح آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟

جمع بندی

در پایان مطلب چاقی در کودکان چه مضراتی دارد؟ باید اضافه کنیم که اگر شما به عنوان یک مادر شرایط نگهداری از کودک در منزل را ندارید برای مثال فرد شاغلی هستید می توانید از طریق موسسه پرستاری که اقدام به اعزام پرستار برای ارائه خدمات پرستاری می کند استفاده کرده و با توجه به نیازتان در خواست پرستار در منزل کرده و پرستار بیمار، پرستار سالمند و یا پرستار کودک بگیرید. این افراد آموزش دیده هستند و توانایی نگهداری سالمند و یا کودک شما را به خوبی دارند.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527