مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

چالش نگهداری از سالمندان و راهکارهای مواجهه با آن

نگهداری از سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت‌های بهداشتی و بهبود شرایط زندگی باعث شد تا انسان‌ها طولانی‌تر از همیشه عمر کنند. رسیدن به سالمندی را باید جشن گرفت، بااین‌حال دوره سالمندی بدون چالش نیست. در این مقاله درباره چالش پرستاری سالمند و روش‌های مراقبتی از این عزیزان صحبت می‌شود.

چالش نگهداری از سالمندان

برخی از اعضای خانواده زمان قابل‌توجهی را برای نگهداری از سالمندان صرف می‌کنند. برای کسانی که از شریک زندگی خود مراقبت می‌کند، این کار می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا و خسته‌کننده باشد. چالش نگهداری از سالمندان و رویکردهای روبه‌رو شدن با آن در ادامه مطرح شده است.

چالش نگهداری از سالمندان و راهکارهای مواجهه با آن

مشکلات حرکتی برای انجام کارهای روزمره

با افزایش سن توانایی فرد برای انجام حرکت کاهش می‌یابد. این امر انجام کارهای روزانه را با چالش‌های بسیاری روبرو می‌کند. مواردی مانند آشپزی، تغذیه، نظافت، حمام کردن و لباس پوشیدن برای وی سخت می‌شود.

در برخی موارد پرستار سالمند یا یکی از اعضای خانواده انجام تمام یا بخشی از این کارها را به عهده می‌گیرد. بااین‌حال ممکن است بتوانید از طریق انجام برنامه‌هایی تحرک، تناسب‌اندام، تعادل و ایمنی را به آنها هدیه دهید تا بتوانند با استقلال بیشتری زندگی کنند.

مراقبت‌های بهداشتی

مراقبت‌های بهداشتی موضوع پیچیده‌ای است به‌خصوص اگر سالمند شما با بیماری‌های طولانی‌مدت و مزمن درگیر باشد. اغلب افراد مسن به متخصصان مختلفی مراجعه می‌کنند، آنچه که اهمیت دارد این است که هر متخصص از شرایط و داروهایی که فرد مصرف می‌کند آگاه باشد تا مشکلات تداخل دارویی و سایر عوارض پیش نیاید.

قرار ملاقات‌ها و داروها را بررسی کنید و مطمئن شوید که تجهیزات موردنیاز سالمند در اختیارش قرار دارد.

تصمیم‌گیری در مورد مراقبت از محبوب خود

اگر تصمیم دارید به‌تنهایی از سالمند خود مراقبت کنید نیاز به منابع آموزشی و حمایت عاطفی دارید تا بتوانید به بهترین نحو این کار را انجام دهید، در عین اینکه سلامت عاطفی خود را نیز حفظ می‌کنید. پس تعادلی بین مراقبت از سالمند و زندگی خود ایجاد کنید تا به افسردگی و انزوا دچار نشوید.

اگر بخواهید به‌تنهایی از سالمندتان پرستاری کنید ممکن است زمانی فرارسد که توانایی‌های وی به میزان زیادی افت کند و قادر به انجام کوچک‌ترین کارهای شخصی‌اش نباشد. در این حالت ادامه دادن این کار برای شما بسیار مشکل می‌شود.

در این وضعیت نیاز است تا یک پرستار حرفه‌ای استخدام کنید که در کنار سالمند شما بماند و نیازهای او را برآورده کند. این امر به‌ویژه زمانی مهم می‌شود که سالمند شما دارای ناتوانی جسمی باشد یا با بیماری‌های سخت و پیچیده درگیر باشد.

مسائل روحی

شاید توجه به مسائل روحی بخش مهمی از چالش نگهداری از سالمندان باشد، چرا که اکثر اوقات نادیده گرفته می‌شود. اغلب سالمندان به دلیل کلیشه‌های اجتماعی احساس انزوا و طردشدن می‌کنند. شرکت در رویدادهای اجتماعی به سالمندان کمک می‌کند تا عزت‌نفس و هویت خود را حفظ نمایند، ضمن این که از دانش و تجربه خود استفاده می‌کنند.

اطمینان حاصل کنید که سالمند عزیزتان با رویدادهای اجتماعی درگیر شده‌ است و هدفمند زندگی می‌کند. این امر سبب می‌شود تا سلامت روان سالمندان و به دنبال آن سلامت جسمی آنان حفظ شود.

چالش نگهداری از سالمندان
چالش نگهداری از سالمندان

مسائل مالی

ممکن است سالمند شما هنوز توانایی کارکردن داشته باشد و پس از دوران بازنشستگی به دنبال شغل جدیدی بگردد، اما متوجه می‌شود که استخدام در این سن بسیار مشکل است.

مدیریت امور مالی و اطمینان یافتن از داشتن پس‌انداز کافی برای ادامه زندگی بسیار مهم است. ازآنجایی‌که امروزه اغلب صورت‌حساب‌ها و پرداخت‌ها به‌صورت آنلاین انجام می‌شود، انجام این کار برای اغلب افراد مسن بسیار سخت است. ضمن اینکه نسبت به موارد کلاهبرداری آسیب‌پذیرتر هستند؛ بنابراین به‌عنوان یک مراقب مسئولیت مدیریت امور مالی بر عهده شما خواهد بود.

همچنین ممکن است بار مالی بر دوش شما بیفتد و ازآنجایی‌که فرصت کافی برای کسب درآمد ندارید نیاز است تا امور مالی را به نحو ویژه‌ای مدیریت کنید.

آماده‌شدن برای پایان زندگی

مرگ اجتناب‌ناپذیر است و صحبت‌کردن و برنامه‌ریزی برای آن سخت است؛ اما ممکن است سالمندتان نیاز داشته باشد تا درباره آن با شما صحبت کند. به خواسته‌ها و نیازهای او گوش دهید و به او قول دهید که به وصیتش عمل می‌کنید تا از این طریق آرامش خاطر او را فراهم کنید.

چالش نگهداری از سالمندان

یادداشت پایانی

در این مقاله از مرکز پرستاری سلامت اول درباره چالش نگهداری از سالمندان صحبت کردیم. به‌عنوان یک مراقب خانواده می‌توانید از خدمات پرستاری که باهدف ارتقای کیفیت زندگی سالمندان در مؤسسه پرستاری سلامت اول ارائه می‌شود استفاده کنید. برای حمایت و مشاوره با تیم مجرب ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار