مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

چک کردن فشار خون در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

چک کردن فشار خون در خانه بخش مهمی از مدیریت فشار خون بالا است. در این مقاله درباره نحوه استفاده دقیق از دستگاه فشار خون خانگی را مرور میکنیم.

چک کردن فشار خون در خانه بخش مهمی از کنترل فشار خون بالا است.

پزشکان که افراد مبتلا به فشار خون بالا، فشار خون خود را در خانه کنترل کنند. بررسی منظم فشار خون در خانه به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا درمان موثر است یا خیر.

دستگاه های فشار خون خانگی به طور گسترده و بدون نسخه در دسترس هستند. اما مهم است که بدانید چگونه یک فشارسنج خانگی خوب پیدا کنید و از آن به درستی استفاده کنید.

چرا باید فشار خون خود را در خانه کنترل کنم؟

کنترل فشار خون در خانه می تواند:

 • کمک به تشخیص زودهنگام : خود نظارتی می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا فشار خون بالا را زودتر از زمانی که فقط گاهی اوقات در مطب فشار خون اندازه‌گیری می‌کنید، تشخیص دهد. نظارت در منزل به ویژه برای افرادی که فشار خون بالا دارند یا شرایط دیگری که می تواند منجر به فشار خون بالا شود، مانند دیابت یا مشکلات کلیوی، مهم است.
 • به پیگیری درمان خود کمک کنید: تنها راه برای دانستن اینکه آیا تغییرات سبک زندگی یا داروها موثر هستند یا خیر این است که به طور منظم فشار خون خود را چک کنید. نظارت بر تغییرات فشار خون در خانه می تواند به شما و پزشکتان در تصمیم گیری در مورد درمان، مانند تنظیم دوز یا تغییر دارو کمک کند.
 • تشویق به کنترل بهتر : خود نظارتی می تواند به شما احساس قوی تری بر سلامتی خود بدهد. خود نظارتی ممکن است به شما کمک کند با بهبود رژیم غذایی، فعالیت بدنی و استفاده صحیح از دارو انگیزه بیشتری برای کنترل فشار خون خود داشته باشید.
 • هزینه های مراقبت های بهداشتی خود را کاهش دهید: اندازه گیری منظم فشار خون ممکن است به کاهش بازدیدهای پزشکی کمک کند.
 • بررسی کنید که آیا فشار خون شما در خارج از مطب پزشکی متفاوت است یا خیر. برخی از افراد به دلیل عصبی بودن در حین ویزیت پزشکی ، افزایش فشار خون دارند. سایر افرادی که فشار خون آنها در کلینیک خوب است، در جاهای دیگر فشار خون بالاتری دارند. پایش فشار خون در خانه می تواند به تعیین اینکه آیا فشار خون واقعی دارید یا خیر.

همه نمی توانند فشار خون را در خانه ردیابی کنند. برای کسانی که ضربان قلب نامنظم دارند، مانیتور فشار خون خانگی ممکن است خوانش دقیقی ارائه نکند.

انواع دستگاه فشار خون خانگی

اکثر داروخانه ها، فروشگاه های لوازم پزشکی و برخی وب سایت ها دستگاه های فشار خون خانگی را می فروشند. اکثر کارشناسان دستگاه فشار خون دیجیتال را توصیه می کنند. پزشک می تواند به شما کمک کند تا دستگاهی را انتخاب کنید که برای شما بهترین است.

دستگاه‌های فشار خون معمولاً دارای بخش‌های اصلی یکسانی هستند

کاف. لایه داخلی کاف با هوا پر می شود و بازو را فشار می دهد. لایه بیرونی کاف دارای یک چسب برای نگه داشتن کاف در جای خود است. این دستگاه ضربان قلب و جریان خون را با اندازه‌گیری تغییرات در حرکت سرخرگ هنگام جریان خون در حین باز شدن کاف، محاسبه می‌کند.

سنج برای بازخوانی. برخی از دستگاه های فشار خون می توانند چندین بار اندازه گیری کرده و میانگین ها را گزارش کنند.

مانیتورهای دیجیتالی که در قسمت بالایی بازو نصب می شوند، عموما دقیق ترین هستند.

برخی از افراد با بازوهای بسیار بزرگ ممکن است به کاف مناسب بالای بازو در خانه دسترسی نداشته باشند. اگر چنین است، اندازه‌گیری فشار خون در مچ دست یا پایین بازو اگر طبق دستورالعمل استفاده شود و با اندازه‌گیری‌های انجام‌شده در مطب شما بررسی شود، ممکن است مشکلی نداشته باشد. برای مطمئن‌ترین اندازه‌گیری فشار خون، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند در صورت وجود، از یک مانیتور با کاف که دور بازوی شما می‌چرخد، استفاده کنید. پرستار بیمار نقش بسیار مهمی را در این بین ایفا می‌کند.

ویژگی هایی که باید در نظر گرفته شود

هنگام انتخاب دستگاه فشار خون، موارد زیر را در نظر بگیرید:

اندازه بازو: داشتن یک کاف مناسب مهم است. کاف هایی که مناسب نیستند اندازه گیری دقیق فشار خون را نشان نمی دهند. از پزشکخود بپرسید که به چه اندازه کاف نیاز دارید.

نمایشگر: صفحه نمایشی که اندازه گیری فشار خون را نشان می دهد باید واضح و قابل خواندن باشد.

هزینه: قیمت ها متفاوت است. از ارائه دهنده بیمه درمانی خود بپرسید که آیا بیمه نامه شما هزینه دستگاه فشار خون خانگی را پوشش می دهد یا خیر.

دقت دستگاه: یک بار در سال، دقت مانیتور خود را با آوردن آن به مطب و مقایسه خوانش های مانیتور خود با آنچه در مطب گرفته شده است، بررسی کنید.

نکاتی برای استفاده دقیق

مهم نیست که چه نوع فشارسنج خانگی را انتخاب می کنید، استفاده صحیح نیاز به آموزش و تمرین دارد. دستگاه را نزد پزشک خود ببرید تا مطمئن شوید دستگاهی که انتخاب کرده اید برای شما مناسب است. استفاده صحیح از مانیتور را یاد بگیرید.

برای اطمینان از پایش دقیق فشار خون در خانه:

 • بررسی کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما درست است. قبل از استفاده از مانیتور، از پزشک خود بخواهید که قرائت های دستگاه شما را با خوانش های فشارسنج در مطب مقایسه کند. همچنین از فروشنده خود بخواهید که دستگاه را بررسی کند تا از صحت اندازه گیری آن مطمئن شوید. اگر دستگاه به هر دلیلی مثل سقوط از ارتفاع آسیب دید، قبل از استفاده مجدد آن را بررسی کنید.
 • در ابتدا فشار خون خود را حداقل دو بار در روز اندازه گیری کنید. آن را ابتدا صبح قبل از غذا خوردن یا مصرف هر دارویی مصرف کنید. بعد از ظهر دوباره مصرف کنید. هر بار که اندازه گیری می کنید، دو یا سه بار مطالعه کنید تا مطمئن شوید که نتایج شما یکسان است. پزشکشما ممکن است توصیه کند فشار خون خود را در زمان های معینی در روز مصرف کنید.
 • فشار خون خود را بلافاصله پس از بیدار شدن اندازه نگیرید. می توانید برای روز آماده شوید، اما قبل از اندازه گیری فشار خون، صبحانه نخورید یا دارو مصرف نکنید. اگر بعد از بیدار شدن ورزش می کنید، قبل از ورزش فشار خون خود را اندازه بگیرید.
 • قبل از مصرف 30 دقیقه از غذا، کافئین، تنباکو و الکل خودداری کنید. همچنین ابتدا مثانه خود را خالی کنید. مثانه پر می تواند فشار خون را اندکی افزایش دهد.
 • قبل و حین اندازه گیری ساکت و بدون حرکت بنشینید. هنگامی که برای اندازه گیری فشار خون آماده شدید، به مدت پنج دقیقه در یک وضعیت راحت بنشینید و پاها و مچ پاها را روی هم نگذارید. پشت شما باید روی صندلی تکیه داده شود. سعی کنید آرام باشید و به چیزهای استرس زا فکر نکنید. هنگام اندازه گیری فشار خون صحبت نکنید.
 • مطمئن شوید که بازوی شما به درستی قرار گرفته است. همیشه هنگام اندازه گیری فشار خون از یک بازو استفاده کنید. بازوی خود را تا سطح قلب خود بالا ببرید، روی میز، میز یا بازوی صندلی استراحت دهید. ممکن است لازم باشد یک بالش یا کوسن زیر بازوی خود قرار دهید تا آن را به اندازه کافی بالا بیاورید.

کاف را روی بازوی برهنه قرار دهید، نه روی لباس. اگر آستین خود را بالا زده اید و خیلی محکم باشد، می تواند روی خواندن تاثیر بگذارد. ممکن است لازم باشد بازوی خود را از آستین بیرون بیاورید.

یک بار خواندن را انجام دهید. پس از اولین خواندن 1 تا 3 دقیقه صبر کنید و سپس یک بار دیگر مصرف کنید. اگر مانیتور شما فشار خون یا ضربان قلب را ردیابی نمی کند، آنها را یادداشت کنید.

فشار خون در طول روز متفاوت است. خواندن اغلب در صبح کمی بالاتر است. همچنین، فشار خون شما ممکن است در خانه کمی کمتر از مطب پزشکی باشد.

ردیابی فشار خون شما

برخی افراد از یک دفترچه یادداشت برای ثبت فشار خون خود استفاده می کنند. گرچه بیشتر فشار سنج ها مثل دستگاه فشار خون امرون، حافظه دارند و به شما برای ذخیره خوانش ها کمک میکند.

اندازه گیری فشار خون در منزل جایگزین ویزیت های پزشکی نیست. مانیتورهای فشار خون خانگی ممکن است همیشه درست نباشند. حتی اگر خوانش‌هایی را دریافت می‌کنید که برای شما معمولی است، بدون صحبت کردن با پزشکتان، داروها یا رژیم غذایی خود را قطع یا تغییر ندهید. با این حال، اگر نظارت مداوم در خانه نشان دهد فشار خون شما تحت کنترل است، ممکن است بتوانید کمتر به پزشک مراجعه کنید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار