مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

5 راه برای محافظت از پوست کودک

5 راه برای محافظت از پوست کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

هیج چیز در دنیا جالب تر و جذاب تر از پوست نرم و صاف یک بچه ی تازه متولد شده نیست. وقتی کودک شروع به رشد می کند، علاوه بر مراقبت ازکودک، راهکار های زیر را به کار ببندید تا پوست کودک همچنان لطیف بماند. روش هایی که پرستار کودک به آنها مسلط است و هنگام نگهداری از کودک یا نوزاد باید رعایت کند.


در مورد زمان حمام کودک تجدید نظر کنید.


مراقبت از کودک می تواند با ظرافت های زیادی همراه باشد.این که شما هر روز به استحمام بپردازید، کار پسندیده ای است ولی برای کودکانی که روی دستان خود راه می روند در یک هفته 2 بار استحمام برای کودک کافیست. در مواردی غیر از استحمام، به پاک کردن نواحی هایی که توسط پوشک پوشیده میشده و یا دور دهان و.. اکتفا کنید.
نیازی نیست که برای پاک کردن نواحی یاد شده، حتما از صابون استفاده کنید. ولی اگر می خواهید از صابون استفاده کنید، توصیه می شود که به پاک کردن بخش هایی از پوست که دارای چروک هستند بپردازید.
برای مراقبت از کودک در مقابل شوینده های مضر، توصیه می شود از شوینده های ملایم که پوست را خشک نمی کند استفاده کنید. شوینده هایی که بی رنگ و بدون عطر هستند، اولویت بیشتری در استفاده نسبت به سایر شوینده ها دارند. بعضی از این شوینده ها زیاد کف نمی کنند ولی همچنان شوینده های موثری هستند.
برای مراقبت از کودک تا حد امکان از صابون های قالبی به عنوان شوینده کودک دوری کنید. در طی استحمام از سر کودک خود محافظت کنید و اصول اولیه مراقبت از کودک را به یاد داشته باشید.
دمای آب را با ریختن چند قطره از آب مورد استفاده بر روی بخش داخلی مچ دست بررسی کنید. قبل از شروع استحمام تمام وسایل لازم را فراهم کنید و به هیچ وجه کودک را در حمام تنها نگذارید.


جلوی نور خورشید را بگیرید.


وقتی کودک را در روز به بیرون از خانه می برید، برای مراقبت از کودک در مقابل نور خورشید، موارد زیر را استفاده کنید:
? کلاه
? لباس مناسب با آستین و شلوار بلند
? عینک آفتابی که چشم کودک را در مقابل اشعه UV محافظت می کند.
? کرم ضد آفتاب(که در مقابل اشعه های UVA و UVB کودک را محافظت می کند)که فاکتور حفاظت در برابر خورشید آن حداقل 15 است.
مراقبت از کودک با سن کمتر از 6 ماه را به گونه ای انجام دهید که حتی الامکان به دور از نور خورشید باشد. در صورتی که قصد بیرون رفتن از منزل با کودک خود را دارید، حتما نقاطی که توسط لباس پوشیده نمی شود را با کرم ضد آفتاب، خوب آغشته کنید. همه ی نقاط بدن به جز دور چشم(به علت حساسیت زیاد این نقطه) قابل آغشته شدن به کرم ضد آفتاب هستند.. سعی کنید کودک را در بین ساعات 10 صبح تا 4 عصر از خانه خارج نکنید زیرا اشعه های خورشید در این ساعات به حداکثر مقدار خود می رسند.


مراقب شستشوی لباس بچه باشید.


هنگامی که قصد شستشوی لباس کودک خود را دارید، برای مراقبت از کودک از شوینده ی بدون عطر و رنگ استفاده نمایید. به هیچ عنوان از نرم کننده پارچه استفاده نکنید.
در هر نقطه از بدن کودک که توسط لباس پوشیده شده باشد و یا با صورت و یا وسایل والدین تماس داشته باشد،امکان بروز جوش وجود دارد.


پوست کودک را مرطوب کنید.


برای مراقبت از کودک و پوست او، باید به این نکته توجه داشته باشید که پوست کودک، باید دائما مرطوب باشد. بلافاصله بعد از استحمام از کرم های نرم کننده ی بدون عطر با روغن های مخصوص می توانید استفاده کنید تا نرمی پوست کودک حفظ شود.
اگر در زمستان کودک دچار اگزما شد، برای مراقبت از کودک با تناوب بیشتری اقدام به مرطوب کردن پوست کودک کنید.
توضیح: اگزما نوعی التهاب پوست می باشد که از نشانه های آن خارش پوست و قرمز شدن است.
? بخش های حساس پوست را تسکین دهید.
بخشی از پوست که با پوشک در تماس است، دائما مرطوب و در معرض سایش و برخورد زیادی قرار دارد که این مورد سبب سوزش پوست و ناراحتی کودک می گردد. برای مراقبت از کودک در مقابل این اتفاقات، پوشک را در بازه های زمانی کوتاه تعویض کنید. ناحیه ی مورد نظر را به آرامی و با شوینده های بدون عطر و رنگ شستشو دهیدو یا از لیف مرطوب استفاده کنید. همچنین می توانید از پماد هایی نظیر وازلین بعد از هر بار تعویض پوشک استفاده کنید که سبب جلوگیری از مرطوب ماندن زیاد پوست می شوند.

بیشتر بخوانید: بیماری سارکوئیدوز چیست و چگونه درمان می شود؟

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار