مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

7 باور نادرست درباره دندان کودکان

بهداشت دندان کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

همواره باورهای نادرستی در مورد دندان کودکان به خصوص دندان های شیری وجود دارد که در این مقاله به بررسی شاخص ترین این موارد پرداخته ایم و حقایق این موضوعات را نیز بیان نموده ایم.

از زمانی که اولین دندان در می آید تا زمانی که دندان دائمی نهایی ظاهر می شود، تغییرات زیادی روی این دندان ها بوجود می آید که منجر به شکل گیری عقاید و نظرات مختلف برای حفظ و نگهداری این دندان ها شده است که بعضا ممکن است حقیقت نداشته باشند و تنها شایعاتی بی اساس باشند:

حقایق درباره دندان کودکان

دندان‌های شیری اهمیتی ندارند، زیرا به هر حال می‌افتند

واقعیت: آیا دندان های شیری مهم هستند؟ کاملا. در حالی که برای بچه ها از دست دادن دندان شیری اجتناب ناپذیر است و تمام دندان های شیری در نهایت با دندان های دائمی جایگزین می شوند، دندان های شیری در واقع نقش های مهمی را ایفا می کنند.

بیشتر بخوانید: چالش هنگام دندان در آوردن در کودکان برای والدین

چرا دقیقاً دندان های شیری اهمیت دارند؟

اول از همه، این دندان ها به عنوان نگهدارنده عمل می کنند و فضا را برای ورود دندان های دائمی ذخیره می کنند. زمانی که کودک دندان شیری خود را خیلی زود از دست می دهد، مانند آسیب یا پوسیدگی، دندان های دیگر تمایل به جابجایی دارند تا فضای خالی را پر کنند.

این وضعیت می تواند از صاف آمدن دندان دائمی زیرین جلوگیری کند یا حتی منجر به نهفتگی شود که در آن دندان اصلاً نمی تواند خارج شود.

علاوه بر این، با جابجایی دندان‌ها، ممکن است باعث شلوغی دندان‌ها و سایر مشکلات ارتودنسی شود که ممکن است نیاز به درمان طولانی داشته باشد.

علاوه بر این، دندان های شیری در رشد دهان و صورت کودک نیز نقش دارند و به آنها اجازه می دهند به درستی غذا را بجوند. دندان ها برای تولید صداهای خاص کلیدی هستند، به همین دلیل به رشد گفتار نیز کمک می کنند.

به همه این دلایل، اگر دندان شیری خیلی زود بیفتد، مهم است که به دندانپزشک اطفال مراجعه کنیدمتخصصان ا اغلب یک نگهدارنده فضای دندانی را برای مبارزه با جابجایی های فوق الذکر و جلوگیری از مشکلات مربوط به تراز دندان توصیه می کنند.

علاوه بر این، دندان های شیری که پوسیده شده اند باید درمان شوند، چه با پرکردن همرنگ دندان یا روش ترمیم دیگر زیرا این کار به تقویت دندان شیری کمک می کند و به آن اجازه می دهد تا زمانی که زمان افتادن طبیعی آن برسد در جای خود باقی بماند.

برای پیشگیری پوسیدگی دندان مصرف زیاد فلوراید به بچه ها

واقعیت: فلوراید بسیار مهم است و به تقویت دندان‌های کودکان و جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند. حتی می‌تواند پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه آن با مینرال‌سازی مجدد نواحی ضعیف مینا، بر خلاف آنچه برخی شایعات در مورد عدم تحمل دندان‌های شیری می‌گویند، معکوس کند.

حتی مهم‌تر از آن، زمانی که بچه‌ها در حالی که دندان‌هایشان هنوز در حال رویش هستند، فلوراید کافی دریافت می‌کنند، این ماده به دندان‌های دائمی آن‌ها وارد می‌شود که مزایای طولانی‌مدتی دارد.

این ماده معدنی طبیعی بی خطر است و بسیاری از بچه ها از آن به اندازه کافی استفاده نمی کنند، به خصوص آنهایی که فقط آب معدنی می نوشند یا در جایی زندگی می کنند که در منبع آب شهری فلوراید وجود ندارد.

فلوراید درمانی دندان کودکان

همانطور که گفته شد، در مورد مصرف فلوراید می توان به مزایای زیادی اشاره نمود اما زیاده روی در استفاده از این ماده در هشت سال اول زندگی کودک ممکن است منجر به بیماری فلوئوروزیس شود.

این وضعیت می تواند باعث تغییر رنگ دندان های دائمی شود. در موارد خفیف، می تواند به صورت لکه های سفید روی دندان ها یا علائم سفید توری ظاهر شود.

در موارد شدید، می‌تواند منجر به لکه‌های زرد یا قهوه‌ای تیره‌تر و گودال بر روی دندان کودکان شود. خبر خوب این است که برای موارد خفیف، می‌توان لکه‌های سفید روی دندان‌های ناشی از فلوئوروزیس را با استفاده از تکنیک جدیدی به نام ICON Infiltration حذف نمود، با این حال، اجتناب از مشکل در وهله اول همیشه ایده خوبی است.

بنابراین، چقدر فلوراید برای دندان کودکان کافی است؟

توصیه می کنیم به محض رویش اولین دندان کودکان از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. با این حال، گزارش های اخیر نشان می دهد که بسیاری از بچه ها بیش از حد از آن استفاده می کنند.

از زمانی که اولین دندان در می آید تا سه سالگی فقط از یک مقدار کوچک به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. سپس، از سه تا شش سالگی، مقداری به اندازه نخود استفاده کنید و مطمئن شوید که بچه‌ها خمیر دندان اضافی را از دهان بیرون می‌ریزند.

بچه های بزرگتر فقط به یک لازه نازک از خمیر دندان نیاز دارند. دهانشویه های حاوی فلوراید را تا حدود شش سالگی  استفاده نکنید. هنگامی که کودک به یکی از متخصصان دندانپزشکی مراجعه می کند، در مورد میزان مصرف فلوراید با پزشک مشورت نمایید از پزشک بپرسید که آیا فلوراید درمانی می تواند برای دندان کودک شمامفید باشد یا خیر.

نوزادان تا قبل از بیرون آمدن دندان نیازی به مراجعه دندانپزشک ندارند

باور نادرست : نوزادان تا زمانی که تمام دندان‌هایشان بیرون نیامده نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارند.

واقعیت: توصیه می شود اولین ویزیت دندانپزشکی کودک  را در یک سالگی برنامه ریزی کنید. این کار به این دلیل است که بچه‌ها به محض رویش اولین دندان‌شان ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند.

دندانپزشک اطفال این اطمینان را بوجود می آورد که دندان ها و لثه های کودک سالم هستند، به والدین کمک می کند تا یک روال مراقبت خانگی عالی را برای پرستار کودک از دندان ها در پیش بگیرند.

دندنپزشک رشد دهان و دندان کودک را بررسی می نماید تا تشخص دهد که همه چیز در حالت طبیعی خود قرار دارد و با والدین در مورد عاداتی مانند مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک صحبت می کند.

علاوه بر این، شروع ویزیت های دندانپزشکی منظم به بچه ها این امکان را می دهد که به مناظر و صداهای موجود در مطب دندانپزشکی عادت کنند و با پزشک و اعضای تیم ارتباط بهتری برقرار کنند. این امر به آنها کمک می کند احساس راحتی کنند و بازدیدهای بعدی را بسیار آسان تر و بدون استرس انجام دهند.

نخ دندان برای دندان کودکان

نخ دندان برای کودکان نکشیم!

باور نادرست : برای نخ دندان کشیدن دندان کودکان باید تا رشد تمام دندان های دایمی صبر کنید.

واقعیت: نخ دندان کشیدن دندان‌ کودکان کلید از بین بردن پلاک‌هایی است که با مسواک نمی‌توان به آن‌ها رسید تا از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری شود.

به نکته اول برگردیم، دندان های شیری مهم هستند، بنابراین حفظ سلامت و نگهداری عاری از پوسیدگی آن ها بسیار مهم است. به محض رشد و تماس دو دندان کودک یک بار در روز نخ دندان بکشید.

بچه ها می توانند خودشان دندان هایشان را مسواک بزنند.

واقعیت: کودکان تا زمانی که بزرگتر شوند، مهارت های حرکتی ظریف لازم برای مسواک زدن و نخ کشیدن دندان های خود را ندارند. یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات پریودنتال نشان داد که کودکان پنج ساله تنها 25 درصد از سطح دندان های خود را مسواک می زنند.

والدین باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نوزادان و کودکان نوپا را انجام دهند. برای کودکان پیش دبستانی، می توانید از آنها بخواهید که خودشان دندان هایشان را مسواک بزنند، اما ممکن است لازم باشد که یک بار سریع این کار را برای آنها انجام دهید تا مطمئن شوید که این کار را درست انجام داده اند. نظارت بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکان را تا حدود هفت یا هشت سالگی ادامه دهید.

مراقبت از دندان کودکان

مراجعه به دکتر عمومی برای معاینات دندان کودکان

باور نادرست: می توان برای معاینات دندان کودکان آنها را نزد دندانپزشک عمومی ببرید.

واقعیت: البته، خانواده ها می توانند فرزندان خود را نزد هر دندانپزشکی که بخواهند ببرند و احتمالاً تعداد زیادی از دندانپزشکی های عمومی وجود دارند که برای درمان کودکان کار بسیار ماهر هستند.

با این حال، مراجعه به دندانپزشک اطفال مزایای بسیار بیشتری دارد. متخصصان دندانپزشکی اطفال دو سال آموزش اضافی را در یک برنامه رزیدنتی پس از دانشکده دندانپزشکی می گذرانند که در آن دوره در مورد نیازهای دندانی منحصر به فرد کودکان و همچنین تکنیک های رفتاری که می تواند استرس کودکان را کاهش دهد آموزش دیده اند.

عکسبرداری از دندان کودکان

خطرناک بودن عکسبرداری با اشعه ایکس از دندان کودکان

واقعیت: مزایای تشخیصی عکسبردای با اشعه ایکس معمولی از دندان کودکان بسیار زیاد است. دنداپزشکان با استفاده از دستگاه های پیشرفته و با استفاده از فناوری بالا مانند دستگاه اشعه ایکس دستی NOMAD و سنسورهای دیجیتال Gendex به عکسبرداری از دندان های میپردازند و

این نوع دستگاه های عکسبرداری با اشعه ایکس دیجیتال،  کودکان را تا 90 درصد کمتر درمعرض اشعه قرار می دهد. حسگرهای کوچک در دهان کودک قرار می گیرند.

هیچ نوع درد ناراحت‌کننده‌ای در این نوع عکسبرداری وجود ندارد و دستیار دندان‌پزشک همانجا عکس‌برداری اشعه ایکس را انجام میدهد و نیازی به خروج آنها از اتاق نیست .

عکسبردای از دندان کودکان به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا بین دندان‌ها، داخل دندان‌ها و زیر خط لثه را به خوبی در عکس مشاهده کنند، که همگی مناطقی هستند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. تشخیص زودهنگام مشکلات دندانی به درمان آسان تر و کم تهاجمی کمک می کند و لبخند کودک را سالم و زیبا نگه می دارد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار