علل کمر درد

7 نکته مهم درباره کمردرد و گزینه های درمانی آن

کمردرد  low back pain  یک بیماری شایع برای بسیاری از بزرگسالان است. حدود 80 درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود درد در ناحیه کمر را تجربه می کنند.

استراحت برای کمر درد

کمر که به عنوان ناحیه کمری ستون فقرات نیز شناخته می شود، از پنج مهره با نام های L1 تا L5 تشکیل شده است. در این مقاله جراحان مغز و اعصاب به هفت سوال رایج در مورد کمردرد پاسخ می دهد.

1. برخی از دلایل کمردرد چیست؟

یکی از دلایل شایع کمردرد آسیب یا مشکل مکانیکی است، مانند رگ به رگ شدن عضله یا تحریک مفاصل. با این حال، در بسیاری از موارد، هیچ علت روشنی وجود ندارد.

در اکثر موارد برای کمردرد، هیچ مشکل ساختاری مشخصی وجود ندارد و  پزشکان هرگز نمی توانند علت واقعی آن را پیدا کنند . این همان چیزی است که آن را کمردرد اسکلتی- عضلانی می نامند .

معمولاً با گذشت زمان و برخی تغییرات در میزان فعالیت، و شاید برخی از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن، این مشکل به خودی خود بهتر  شود.

2. آیا داشتن  عضلات کمر قوی به پیشگیری از کمردرد کمک می کند؟

کارهای زیادی وجود دارد که افراد می توانند برای کاهش خطر ابتلا به کمردرد انجام دهند، از جمله استفاده از تکنیک های مناسب بلند کردن بدن، سیگار نکشیدن و ورزش منظم.

محققان بر این باورند که داشتن عضلات قوی و حفظ وزن متعادل و سالم مهم است. نتیجه اضافه وزن و ضعف عضلات این است که هر چه فشار بیشتری بر ستون فقرات فرد وارد شود، احتمال بروز مشکلات بیشتر می شود.

اگر شخصی عضلات مرکزی قوی وسالمی داشته باشد این عضلات می توانند از ستون فقرات حمایت  کنند و کمتر احتمال دارد که دچار مشکل شود.

به همین ترتیب، اگر وزن بدن فرد کمتر شود بدن با آن سازگار می شود و فشار کمتری بر ستون فقرات وارد می شود.

کمر درد ارثی

3. آیا کمردرد به صورت یک مشکل ارثی در خانواده ها وجود دارد؟

کمردرد یک مشکل رایج است و می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، اما پزشکان مطمین نیستند که یک جزء ارثی واضح برای کمردرد وجود داشته باشد .

با این حال، به نظر می رسد برخی از خانواده ها نسبت به سایرین مشکلات کمری بیشتری دارند. به نظر می رسد که این امر بیشتر به انواع فعالیت های بدنی، وزن بدن و سلامت کلی مربوط می شود.

4. آیا استراحت در بستر باعث بهبود کمردرد  می شود؟

پزشکان  دیگر استراحت در بستر را برای مشکلات ستون فقرات کمری توصیه نمی کنند . شواهد نشان داده است که در طول زمان استراحت در بستر در واقع مشکل را بدتر می‌کند و می‌تواند آن را برای مدت طولانی‌تری ادامه دهد.

به طور معمول، متخصصان توصیه می‌کنند که افراد فقط فعالیت‌های خود را اصلاح کنند و از چیزهایی که درد را تشدید می‌کنند، مانند فعالیت‌های سنگین، بلند کردن و چرخاندن کمر اجتناب کنند.

5. آیا برای بیماران دچار آرتروز جراحی کمر یک گزینه درمانی است ؟

استئوآرتریت شایع ترین شکل آرتریت است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف محافظ استخوان‌ها به مرور زمان از بین می‌رود.

معمولاًپزشکان  برای استئوآرتریت، فقط جراحی روی کمر فرد را توصیه نمی کنند . ساییدگی و پارگی طبیعی که افراد در طول زمان روی ستون فقرات خود دارند، به خوبی به جراحی پاسخ نمی‌دهد.

زمانی که بیماران به تنهایی کمردرد دارند، در غیاب هرگونه تغییر شکل یا عفونت یا هر شکستگی، معمولا جراحی بهترین گزینه درمان نیست. همچنین کمردرد واقعاً همان چیزی است که  آن را چند عاملی می نامند، به این معنی که بسیاری از چیزهای مختلف باعث بروز آن می شود.

بنابراین جراحی برای اصلاح یک علت بالقوه، مانند آرتروز، سایر علل کمردرد را اصلاح نمی کند.

جراحی کمر درد

6. در صورت به تعویق انداختن جراحی کمر چه مشکلاتی در انتظار بیمار است ؟

این امری عادی است که بیمار در مورد انجام جراحی احساس نگرانی نماید. به همین دلیل مهم است که قبل از عمل در مورد احساس نگرانی خود با جراح صحبت کند تا در مورد این روش اطلاعات بیشتری کسب نماید و پاسخ سوالات خود را دریافت کند.

بعضی از افراد احساس می‌کنند که مراجعه به مطب یک جراح ، به این معنی است که قرار است جراحی انجام شود . در واقع، کلمه کلیدی در این مرحله “مشاوره جراحی” است.”

وظیفه جراح این است که به ارزیابی وضعیت کنونی بیمار کمک کند،  تصویربرداری های انجام شده از کمررا بررسی کند و برای بیمار توضیح دهد که وضعیت کنونی کمر چگونه است و چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چه گزینه های درمانی وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید : با علل شایع کمردرد و روش درمان آن آشنا شوید

متخصصان معمولا گزینه های درمانی را به دو دسته تقسیم بندی می کنند :

گزینه های غیر جراحی

گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که شامل جراحی نمی شود، مانند فیزیوتراپی، تزریق استروئید، داروها، مراقبت های کایروپراکتیک، ماساژ و غیره.

برخی افراد با کاهش وزن به خوبی بهبود می یابند ، بنابراین فشار کمتری بر ستون فقرات وارد می شود. همچنین مطالعاتی انجام شده است که کاهش کمردرد را در افرادی که سیگار را ترک می کنند قابل ملاحضه است .

جراحی کمردرد
عمل جراحي

جراح قبل از عمل به بیمار توضیحاتی در مورد این موضوع می دهد  که آیا جراحی به طور موثری وضعیت کمر درد را تغییر می دهد یا خیر و روش انجام عمل و زمان بهبودی مورد انتظار را برای بیمار او شفاف سازی می نماید .

بر اساس این موارد، پزشک و بیمار با هم تصمیم می گیرند که روش انجام عمل چگونه باشد.  در برخی شرایط، به عنوان مثال زمانی که بیمار سابقه سرطان دارد و تومور در ستون فقرات وجود دارد یا ناپایداری ستون فقرات وجود دارد، پزشک واقعاً برای جراحی مصر خواهد بود زیرا عواقب انجام ندادن جراحی بیشتر و جدی تر است.

همچنین  وجود نقص عصبی نکته قابل توجه دیگری است. اگر افرادی دچار افتادگی پا شوند یا عضله چهارسرشان کار نکند و نتوانند پای خود را دراز کنند، برای پزشک نگران‌کننده است.اگر این مشکل به موقع حل نشود ، ممکن است دائمی شود.

7.در صورت عدم انجام جراحی ، چه روش دیگری می تواند به درمان کمردرد کمک کند؟

بسیاری از گزینه های درمانی غیرجراحی می توانند کمردرد را تسکین دهند. ممکن است بیماران را به یک فیزیوتراپیست ارجاع شوند و برخی از افراد از یک کایروپراکتیک سود خوبی ببرند.

برای برخی از افراد یک تزریق استروئید ممکن است رضایت بخش باشد . این روش های درمانی  8 تا 12 هفته امتحان می شوند تا مشخص شود که آیا شرایط بیمار خود به خود بهتر می شود یا خیر. اکثر مردم این کار را انجام می دهند و نیازی به جراحی ندارند.

همچنین جراحان مراقب برخی علائم خطرناک از جمله سابقه سرطان، ترومای قابل توجه، علائم عفونت یا ایجاد نقص عصبی هستند. اگر با گذشت زمان کمر درد بدتر شود یا فرد دچار نقص عصبی شود، زمان جراحی فرا رسیده است .

مرکز پرستاری سلامت اول  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

4/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527