نحوه نگهداری از سالمند

8 نکته درباره نحوه نگهداری از سالمند

اگر نگران سالمندتان هستید که در مراقبت از خود با مشکل مواجه شده است، وقت آن رسیده است که نحوه نگهداری از سالمند را بیاموزید. پیش‌ازاین کار زمانی را برای ارزیابی نیازهای او اختصاص دهید. مراقبت‌ های پزشکی، حمایت خانواده، امکانات زندگی، خدمات پرستاری و مراقبتی مواردی است که ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • نکات نحوه نگهداری از سالمند در منزل
 • مقابله با چالش‌های نگهداری از سالمند
 • کلام پایانی

نکات نحوه نگهداری از سالمند در منزل

چک‌لیست نحوه نگهداری از سالمند در خانه شامل گزینه‌های زیر است:

 1. اولین کاری که باید انجام دهید، تشخیص نیازهای آنان است. باتوجه‌به وضعیت کلی سلامتی آنان و توانایی‌شان در انجام کارهای روزمره دریابید چه نوع مراقبتی بیش از همه برای آنان سودمند است. ممکن است به هر چیزی از کمک‌های گاه‌به‌گاه گرفته تا حمایت مداوم نیاز داشته باشند.
 2. در مورد تمام مراقبت‌ها و تصمیم‌هایی که برای آنان می‌گیرید، با خودشان مشورت کنید. استقلال آن‌ها را زیر سؤال نبرید، با آن‌ها صادق باشید و در مورد تمام گزینه‌ها نظرشان را جویا شوید.
 3. خانه را به تمام وسایل ایمنی و امکاناتی که ممکن است احتیاج داشته باشند، مجهز کنید. با فیزیوتراپ، کار درمانگر یا متخصص نگهداری از سالمند مشورت کنید و تمام تغییراتی که می‌تواند سودمند باشد را اعمال کنید.
 4. متخصصان توصیه می‌کنند که سالمندان باید در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط انجام دهند. سالمند را تشویق به انجام ورزش‌های متناسب با شرایط جسمی‌اش کنید تا سلامتی و شادابی‌اش حفظ شود.
 5. اکثر افراد مسن با انواع بیماری‌ها درگیر هستند و شرایط سلامتی مناسبی ندارند. برای اطمینان از این که عزیزانتان مراقبت‌ های پزشکی لازم را دریافت می‌کنند، با پزشک آن‌ها صحبت کنید. مراقب علائم جدید یا بدتر شدن وضعیت سلامتی آن‌ها باشید و با متخصص در میان بگذارید.
 6. تحقیقات نشان می‌دهد سالمندانی که با دوستانشان در ارتباط هستند و با آنان معاشرت و وقت‌گذرانی می‌کنند نسبت به سایر هم‌سن و سالانشان از نظر جسمی، روانی و عاطفی سالم‌ترند.
 7. با افزایش سن انجام کارهای خانه، خرید و پخت‌وپز برای آنان سخت می‌شود. با آن‌ها درباره این که چه‌ کارهایی می‌توانید برای کمک به آن‌ها تقبل کنید، صحبت نمایید.
 8. هزینه‌ها و مشکلات مالی زیادی با افزایش سن به وجود می‌آید. از صورت‌ حساب‌ های پزشکی گرفته تا هزینه‌های مربوط به تعمیرات خانه که ممکن است سالمند را با مشکل مواجه کند. اگر سالمندتان نیاز به حمایت مالی دارد، برنامه‌ای برای کمک به او تهیه کنید.
نکات نحوه نگهداری از سالمند در منزل

نکات نحوه نگهداری از سالمند در منزل

مقابله با چالش‌های نگهداری از سالمند

به‌احتمال زیاد برای نگهداری از سالمندتان با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد:

 1. اغلب افراد مسن تا جایی که امکان دارد، سعی می‌کنند مستقل بمانند. سالمندتان از تلاش‌های شما برای مراقبت از وی نه‌تنها استقبال نمی‌کند؛ بلکه حتی ممکن است از شما دلگیر و ناراحت شود. در این شرایط صبور باشید، با آرامش با وی صحبت کنید، نگرانی‌هایتان را به او بگویید و به او اطمینان دهید که به خواسته‌هایش اهمیت می‌دهید.
 2. اگر سالمندتان در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد، چه به دلیل تغییرات شناختی یا مشکلات جسمی مانند کم‌شنوایی، توصیه‌های لازم را از پزشکش دریافت کنید.
 3. با سایر اعضای خانواده و فامیل برای کمک به سالمند مشورت کنید و از حمایت آنان بهره‌مند شوید. در صورت نیاز هزینه‌های استخدام پرستار در منزل را با یکدیگر تقسیم کنید. مراقبت از یک خویشاوند مسن کاری طاقت‌فرسا و دشوار است که از عهده یک نفر به‌تنهایی خارج است.
 4. مراقبت از خودتان به‌اندازه مراقبت از عزیزان سالمندتان اهمیت دارد، در غیر این صورت قادر به نگهداری از سالمند نخواهید بود. خوردن وعده‌های غذایی سالم، رسیدگی به سرگرمی‌ها و کارهای مورد علاقه‌تان، تفریح و گردش مانع از فرسودگی روحی و جسمی‌تان می‌شود.

8 نکته درباره نحوه نگهداری از سالمند

کلام پایانی

سالمندان ما در دوران تغییرات باورنکردنی از جمله جنگ‌ها، فناوری‌های جدید، تولدها و مرگ‌ها زیسته‌اند. آن‌ها ممکن است مشکلات جسمی و روحی داشته باشند و با خطر ازدست‌دادن استقلالشان نیز مواجه شده باشند.

به‌عنوان یک مراقب از سالمند باید بسیار محترمانه با آنان برخورد کنید و احساساتشان را خدشه‌دار نکنید. با کمک‌نکردن در انجام کارهایی که هنوز قادر به انجامش هستند، کرامت آنان را حفظ کنید.

8 نکته درباره نحوه نگهداری از سالمند

ممکن است در نحوه نگهداری از سالمند با مشکل مواجه شوید، یا تنها مراقب سالمندتان باشید و زمانی را نیاز به استراحت داشته باشید. در این شرایط یک تماس با مؤسسه پرستاری سلامت اول کافی است تا یک پرستار حرفه‌ای برای شما اعزام شود.

 

3/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527