پاکسازی منزل مبتلا به بیماری آلژی

بیماری آلرژی : نکات کاربردی در مورد نظافت منزل مبتلایان به بیماری آلرژی

بیماری آلرژی  Allergy  واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای دستگاه ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهراً بی‌ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. به عنوان فرد مبتلا به آلرژی و یا به عنوان پرستار کودک یا سالمند به این نکات نظافتی در منزل پایبند باشید و مطمئناً  می توانید از این طریق آلرژن های موجود در خانه  را کاهش می دهید.

نظافت اتاق خواب و بیماری آلرژی

نظافت هفتگی منزل

ممکن است به این فکر کنید که به عنوان فردمبتلا به آلرژِی لازم است هر روز خانه خود را  تمیز کنید! اما این سوال پیش می آید که چند بار نظافت منزل در هفته لازم است ؟  به نظر می رسد ، در حالت معمول تمیز کردن بیشتر مناطق خانه یک بار در هفته منطقی باشد و خانه را از بسیاری از عوامل آلرژی زا خلاص می کند و به تسکین علائم  بیماری آلرژی کمک می کند.

با اتاق خواب شروع کنید:

در مورد شروع نظافت منزل توصیه می کنیم از اتاق خواب شروع کنید. کل اتاق ها را به صورت هفتگی تمیز کنید ،و کار نظافت را از بالا شروع کنید و به پایین ادامه دهید تا گرد و غبار و مواد آلرژی زا به زمین بریزد  و در آنجا توسط یک طی آنها را پاک نمایید.

پنکه های سقفی،  لوسترها و وسایل روشنایی و پرده ها از مورادی است که لازم است از بالا به پایین تمیز گردند. در زیر مبلمان و تخت و البته  گوشه و کنارهای اتاق را  جاروبرقی بکشید زیرا این اماکن محل تجمع آلودگی هایی است که منجر به بیماری آلرژی می گردند.

شستن روتختی و روبالشی و ملافه

شستن ملحفه ها ، روبالشت ها و پتوها به صورت هفتگی در آب داغ باعث حذف مواد محرک و آلرژن (گرد و غبار خانه ، پوسته های بدن ، شوره سر و غیره) می شود.

مبتلایان به آلرژی نباید ملافه های خود (یا به طور کلی لباس ها ) را در بیرون از خانه خشک کنند. گرده های  تحریک کننده آلرژی می تواند در روی  ملافه ها و لباس ها قرار بگیرد.

اهمیت استفاده از جارو برقی در منزل بیمار مبتلا به بیماری آلرژی

اتاق خواب که محل اصلی استراحت شماست باید  یک روز در میان جارو شود. تمیز کردن طاقچه های پنجره  ها و قفسه ها و هر سطح افقی دیگر دراتاق خواب مهم است. استفاده از کفپوش و فرشهایی که  قابل شستشو باشند  در اتاق خواب به شدت مورد نیاز است.

 

پیشگیری از بیماری آلرژِی

لحاف یا روتختی خود را جاروبرقی بزنید

ممکن است هر هفته مایل به شستن لحاف یا روتختی خود نباشید ، اما اگر حیوانات و بچه هایی دارید که مرتباً روی تخت می پرند ، خوب است افراد مبتلا به آلرژی چند بار در هفته  تخت خواب را جارو برقی بزنند.

سایر نکات نظافت منزل که باید در نظر داشته باشید شامل جاروبرقی زدن به پوشش تشکها  و شستن مبلمان و بالش های خود یک بار در ماه است.

محصولات نظافتی و شوینده مناسب را انتخاب کنید

برای کسانی که پوست حساس و یا بیماری آلرژی دارند ، انتخاب مواد شوینده و سایر محصولات پاک کننده   به صورت بدون بو و فاقد رنگ ضروری است.

بهتر است از مارک هایی استفاده شود که فاقد رنگ یا عطرهای مصنوعی باشد.

نسل جدید محصولات شوینده  اکثرا دارای استاندارد هایی از جمله سازگاری با محیط زیست ، ضد آلرژی و فاقد روشن کننده های نوری هستند.

از ایجاد کپک و قارچ در حمام جلوگیری کنید

وقتی صحبت از کپک و قارچ می شود ، پیشگیری از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر رطوبت حمام همواره بالا باشد  ، ممکن است کپک ایجاد شود و سپس اسپورها در سراسر خانه شما گردش  خواهند کرد.

حتماً هر بار که دوش می گیرید با استفاده از پارچه میکروفیبر دیوارها و کف حمام را خشک و پاک  کنید و پس از ترک  حمام درها را باز بگذارید تا هوا به درستی در حمام چرخش نماید.

باز گذاشتن پرده دوش بعد از دوش گرفتن نیز ایده خوبی است ، زیرا این امر به خشک شدن سریع محل کمک می کند. البته لازم است زمانی را به خشک شدن پرده حمام نیز اختصاص دهید تا از رشد عوامل ایجاد کننده بیماری آلرژی در آن جلوگیری نمایید.

پیشنهاد مطالعه: ارتباط با بیمار آلزایمری

نظافت حمام و بیماری آلرژی

کپک بوجود آمده  قدیمی را در منزل  پاکسازی کنید

اگر قسمتی از منزل به دلایلی  قبلاً کپک زده است ، اکنون زمان آن رسیده که  از شر آن خلاص شوید. بهتر است از ترکیب آب و محلول سفید کننده به نسبت سه به یک برای پاکسازی کپک ها استفاده نمایید.

ناحیه را به خوبی تهویه کنید تا گاز حاصل از سفید کننده به مجاری تنفس شما آسیب نرساند. از دستکش استفاده نمایید و سپس با استفاده از یک برس سفت نواحی آلوده به کپک را بشویید.

قبل از شستشو اجازه دهید محلول به مدت 15 دقیقه در محل باقی بماند. برای محافظت از لباس و هر پارچه دیگر در محل بسیار مراقب باشید تا در اثر سفید کننده آسیب نبیند.

بیماری آلرژی و اهمیت رسیدگی به نظافت آشپزخانه

کنترل  میزان رطوبت در آشپزخانه نیز بسیار مهم است. با استفاده از فن تهویه می توان میزان رطوبت موجود در آشپزخانه را کاهش داد و  از رشد کپک و قارچ جلوگیری کنید. در صورت وجود رطوبت و نشتی زیر سینک ظرفشویی ویا یخچال  هر چه سریع تر نسبت به تعمیرآن اقدام نمایید.

اما تمیز نگه داشتن میزهای غذاخوری و شستن ظروف بین هر وعده غذایی نیز برای دور نگه داشتن قارچ و کپک ها لازم و مهم است. لازم است قسمت های داخلی کابینت ها حداقل در ابتدای هر فصل مورد بررسی و پاکسازی قرا رگیرد.  اطمینان حاصل کنید که  گرد و غبار و آلودگی های داخل کابینت  به طور مرتب پاک می شود.

استفاده از شوینده مناسب و جلوگیری از بیماری آلرژی

 استفاده از فیلترنانو مناسب برای جارو برقی

یکی از مهم ترین بخش های نظافتی که لازم است توسط افراد مبتلا به آلرژی مورد توجه قرار گیرد استفاده از فیلتر های مناسب برای جاروبرقی است.  لازم به ذکر است که فیلترهای معمولی معمولا توانایی فیلتر کردن ذرات ریز را ندارند و این ذرات با گذشتن از فیلتر های معمولی به هوای خانه بر خواهند گشت. برای جلوگیری از این مشکل لازم است از فیلتر نانو که متناسب  با نوع جارو برقی شما طراحی شده است استفاده نمایید. این نوع فیلتر هوا با ایجاد بالاترین سطح فیلتراسیون کلیه  ذرات مضر مانند گرده ، گرد و غبار و پوسته های ناشی از  حیوانات خانگی را به دام می اندازد.

 

از پارچه ها ی تمیز کننده میکروفیبر و قابل شستشو برای جلوگیری از بیماری آلرژی استفاده کنید

هنگام تمیز کردن سطوح از حوله های پنبه ای یا پارچه هایی از میکروفیبر استفاده کنید زیرا آنها گرد و غبار را بسیار بهتر جذب می کنند.

قبل از استفاده از پارچه های میکروفیبر و تمیز کردن سطوح ، حتما آنها را مرطوب کنید تا بیشترین گرد و غبار را به خود جلب کند.

پارچه غیر میکروفیبر باعث خراشیده شدن سطح و ایجاد پرز و رگه هایی در سطوح می گردد.  استفاده از محصولات میکروفیبر کارهای نظافت منزل را آسان تر می نماید.

جمع آوری وسایل اضافی منزل و تاثیر آن بر کاهش بیماری آلرژی

یک روش مطمئن برای کاهش آلرژن های خانگی  ، جمع آوری وسایل اضافه در منزل است. انبوهی از جعبه ها ، لباس ها و کاغذها باعث جمع شدن   گرد و غبار  در وسایل می شود و مواد آلرژی زا مانند مایت و سوسک  ها را در داخل خود پنهان می کنند. مواد اضافی و غیر قابل استفاده را به دور بیاندازید و مابقی را داخل ظرفای در بسته پلاستیک شفاف قرار دهید.

قسمت  ورودی های منزل  را تمیز کنید

تمیز و مرتب نگه داشتن مسیر رسیدن به منزل ، پاسیو و فضای خارج از درب جلوی منزل  بسیار مهم و ضروری است . زیرا هم باعث زیبا به نظر رسیدن منزل شما می شود و همچنین باعث کاهش ورود گرد و غبار ، خاک و گرده در خانه را کاهش می دهد.

پیشنهاد مطالعه: پرستار بیمار آلزایمری

مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن کادری ماهر و باتجربه آماده ارائه خدمات  شبانه روزی در زمینه مراقبت از سالمندان و کودکان و بیماران  می باشد. کافی است با کارشناسان این مرکز درتماس باشید.

 

5/5 - (4 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527