021-27630
هنردرمانی در سالمندان

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر با کمک مراقبین سالمند

 

هنر درمانی در سالمندان و همچنین موسیقی درمانی ابزار قدرتمندی برای درمان آلزایمر به شمار می روند. بجای اینکه بر بیماری آلزایمر در سالمند تمرکز کنید، آنها را تشویق کنید به موسیقی ملایم گوش دهند و یا سالمندان را به ورزش کردن تشویق کنید. این دست فعالیت ها برای فعال نگه داشتن مغز ضروری است، از طریق یادآوری خاطرات، مغز را درگیر می کند و کیفیت زندگی سالمند را افزایش می دهد.

هنر و موسیقی بر ذهن و روح تاثیرگذار است. خلاقیت حواس را تحریک میکند و باعث خوشحالی و سرزندگی می شود. به کار بردن خلاقیت نه تنها زوایای  خفته ذهن را بیدار می کند بلکه ذهن را درگیر نکات جدید می کند، به همین دلیل است که هنر درمانی و موسیقی درمانی بر دمانس اثر مثبت دارد.

درسالمندان کیفیت نقاشی های طراحی شده مهم نیست. آنچه اهمیت دارد کیفیت تجربه ای است که سالمندان طی هنر درمانی تجربه می کنند. یکی از علایم آلزایمر عدم توانایی سالمند در ابراز احساسات و تمایلات خود است. این اختلال را در سالمندانی که دچار سکته مغزی شده اند نیز مشاهده می کنیم. ممکن است در مواردی سالمندان درک کاملی از خواسته های خود داشته باشند اما قادر به بیان کلمه نباشند. هنر درمانی در سالمندان یک تمرین مفید است که از طریق آن بتوانند احساسات خود را بیان کنند. مراقبین سالمند می توانند با تشویق سالمندان و تعیین زمانی برای پر کردن اوقات فراغت آنها با نقاشی به آنها در بهبود کیفیت و سلامت جسمانی و روانی سالمندان کمک کنند.

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

دیدن هنر نیز نوعی هنر درمانی در سالمندان محسوب می شود

مراقبین می توانند زمانی را نیز به بردن سالمندان به نمایشگاه های هنری و موزه اختصاص دهد. مطالعات حاکی از این امر است که رفتن به موزه و نمایشگاه های هنری موجب کاهش استرس، اضطراب، پرخاشگری و عدم هوشیاری در سالمندان مبتلا به آلزایمر می شود.

چگونه برای سالمندمان ابزار کمک حرکتی مناسب انتخاب کنیم؟
مطالعه کنید

باید به این نکته توجه کنیم که سالمندان مبتلا به  آلزایمر از فیلم دیدن لذت نمی برند. در آلزایمر خاطرات از بین نمی روند، بلکه قسمتی از مغز که مربوط به یادآوری خاطرات است مختل می شود. به همین دلیل سالمندان باید برای اینکه از فیلم دیدن لذت ببرند بتوانند ابتدای فیلم و جریان فیلم را به خاطر بیاورند. که این اتفاق در سالمندان مبتلا به آلزایمر اتفاق نمی افتد. درمورد نقاشی چون همه چیز در یک قاب وجود دارد و احساسات سالمند را تحریک می کند برای سالمندان مبتلا به آلزایمر لذت بخش تر و تاثیر گذارتر است.

مراقب سالمند حرفه ای میداند که هنر درمانی درسالمندان بسیار کمک کننده است به همین دلیل زمانی را برای بردن سالمند به موزه، نمایشگاه نقاشی، و یا نقاشی کردن سالمند در نظر می گیرد. از این طریق همکاری سالمند را در انجام امور مراقبتی افزایش می دهد و عملکرد ذهنی و شناختی سالمندان مبتلا به آلزایمر را بهبود می بخشد.

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

چند نکته کاربردی در هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر توسط مراقبین
انجام فعالیت های ساده

پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی، کمی تمرینات بدنی و ذهنی با سالمند انجام دهید. کمک کنید سالمند بدن خود را گرم کند. انگشتان خود را به سالمند نشان دهید و بپرسید چند انگشت می بیند.

یادآوری تصاویر

چند تصویر را به سالمند نشان دهید و از او بخواهید احساس خود را بیان کند و آیا با دیدن تصاویر خاطره ای به یاد می آورند یا خیر. این کار باعث تحریک یادآوری خاطرات و تمرین مهارت کلامی در سالمند می شود.

نقاشی را شروع کنید

نقاشی که سالمند باید آن را طراحی کند به او نشان دهید و ابزار نقاشی رابرای او فراهم کنید. به او اجازه دهید آنچه را که دوست دارد نقاشی کند. در طول نقاشی با سالمند صحبت کنید. درمورد احساسی که دارد با او صحبت کنید و از او سوال کنید آیا طراحی او خاطره ای را در ذهن سالمند بیدار می کند یا نه.

چگونه پرستار کودک باید فرزندان شما را تربیت کند؟
مطالعه کنید

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

نکاتی برای هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر
  • طرح مورد نظر را مناسب با سالمند انتخاب کنید. از پیشنهاد طرح های خیلی پیچیده یا کودکانه اجتناب کنید.
  • سالمند را تشویق کنید به صورت فعالانه نقاشی را شروع کند. قلم مو را در دست بگیرد. در صورت لزوم  برای در دست گرفتن قلم مو به سالمند کمک کنید.
  •  مواد و ابزار امن برای نقاشی سالمند فراهم کنید. از رنگ های حاوی مواد مسمومیت زا و یا ابزار تیز و برنده استفاده نکنید.
  • برای سالمند باید وقت زیادی صرف کنید و به یاد داشته باشید لزوما نباید سالمند نقاشی را در یک روز تمام کند.

مزیت هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر این است که سریعا می توانید نتایج آن را در سالمند مشاهده کنید. بسیاری از سالمندان پس از هنر درمانی نشانه های بهبود شناختی و جسمانی را با هم نشان می دهند. از مزیت های دیگر این درمان تقویت عضلات است.

سالمندانی که به آلزایمر یا دمانس مبتلا  هستند مشکلات جانبی دیگری نیز مانند افسردگی، سردرگمی، اختلال در قضاوت، تغییر در شخصیت، اختلال در تعادل دارند که هنر درمانی در بهبود این اختلالات تاثیر گذار است.

اگرچه هنر درمانی در سالمندان نمی تواند دمانس یا آلزایمر را درمان کند، اما میتواند به تحریک سلول های مغزی و بازیابی خاطرات نهفته به عنوان یک مزیت شگفت انگیز کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با سلامت اول