021-27630

کنترل رفتاری سالمندان مبتلا به زوال عقلی1 یا آلزایمر (قسمت اول)

دلایل مشکلات رفتاری در بیماری های آلزایمر و زوال عقلی را مشخص کنید
یکی از چالش های اساسی مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقلی که دوستش دارید مقابله با مشکلات و تغییرات رفتاری است که گاهی رخ می دهد. به یاد داشته باشید شخص مبتلا به زوال عقلی عمدا مشکل ایجاد نمی کند. احساسات فرد سالخورده از اطراف ممکن است نسبت به شما متفاوت باشد ولی برای او واقعی به نظر می رسد. به عنوان یک پرستار سالمند نمی توانید فرد مبتلا به زوال عقلی را تغییر دهید(بیماری او را از بین ببرید.) ولی روش های خود برای کنترل رفتارهای او را می توانید بهتر کنید.
رفتار سالمند بیمار ممکن است عکس العمل به استرس یا تلاشی بی فایده برای ارتباط با دیگران باشد. اگر بتوانید دلایل استرس یا هرگونه ناراحتی را کشف کنید می توانید مشکلات رفتاری سالمند را به آسانی حل کنید. فراموش نکنید سالمند بیمار به حالت چهره، تون صدا و زبان بدن (Body Language) شما بسیار بیشتر از کلمات شما اهمیت می دهد.به عنوان یک پرستار سالمند از ارتباط چشمی، لبخند و نوازش برای انتقال کلام خود به او استفاده کنید.
در نظر داشته باشید که موضوعاتی که مطرح شد در هنگام مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر نیز رعایت شود.
چند راه برای مشخص کردن دلایل مشکلات رفتاری:
? تلاش کنید خودتان را در شرایط بیمار در نظر بگیرید. به زبان بدن او دقت کنید و سعی کنید بفهمید که چه چیزی را می خواهد بیان کند یا چه حسی دارد.
? از خود بپرسید که قبل از شروع یک مشکل رفتاری چه اتفاقی افتاد؟ آیا موضوع خاصی سالمند بیمار را تحریک کرد؟ سعی کنید موضوع مورد نظر را برطرف کنید.
? آیا بیمار نیاز به ارتباط دارد؟ آیا گرسنه یا تشنه است؟ آیا درد دارد؟
? آیا تغییر فضا می تواند به بیمار کمک کند که احساس آرامش کند؟
? عکس العمل های خود به عنوان پرستار سالمند را در نظر بگیرید. آیا این عکس العمل ها به بهبود رفتار بیمار کمک می کند یا بیشتر باعث تحریک منفی او می شود؟

با انواع سردرد در کودکان و روش های کنترل و درمان آن آشنا شوید
مطالعه کنید


دلایل مشکلات رفتاری
ایجاد محیط آرام و تسکین دهنده
محیطی که شما برای مراقبت از سالمند بیمار ایجاد می کنید نقش مهمی در کمک به احساس آرامش و امنیت بیمار می کند.
? محیط را برای کاهش استرس ممکن اصلاح کنید. این موضوع شامل صدای بلند، نور پردازی با سایه های زیاد، آینه ها و سطح های منعکس کننده ی زیاد، رنگ های زننده و تابلو ها و تصاویری که ممکن است سالمند بیمار را تحریک کند، می باشد.
? آرامش خود را حفظ کنید. ناراحت شدن در پاسخ به مشکلات رفتاری بیمار باعث می شود بیمار بیشتر احساس استرس کند. در عکس العمل به مشکلات رفتاری همان رفتار را تکرار نکنید. پرستار سالمند همواره باید آرام و صبور بماند. اگر حس کردید عصبانی شدید یا کنترل خود را از دست داده اید لحظه ای محیط را ترک کنید.
استرس را در سالمند بیمار کنترل کنید.
روش های کاهش استرس در بیماران مختلف پاسخ های متفاوتی دارد بنابراین لازم است روش های مختلف در مراقبت از سالمند را آزمایش کنید تا به بهترین شکل از کسی که دوستش دارید مراقبت کنید.
? ورزش یکی از بهترین راه های کاهش استرس است چه برای سالمند بیمار و چه برای پرستار سالمند. در حین ورزش با بیمار همراه باشید تا مطمئن شوید که ورزش برای او خطر ندارد و دشوار نیست. پیاده روی یا ورزش های نشسته تاثیرات مثبتی در بسیاری از مشکلات رفتاری دارد.
? فعالیت های آسان می تواند روشی برای بازگشت به زندگی قبلی باشد. به عنوان مثال کسی که از آشپزی لذت می برده ممکن است هنوز از تمیز کردن سبزی برای غذا لذت ببرد. سعی کنید او را در فعالیت های سازنده ی روزانه شرکت دهید مانند مرتب کردن لباس ها، آب دادن به گیاهان یا همراهی در خرید. البته پرستار سالمند باید در هر کار او را همراهی کند یا زیر نظر داشته باشد.
? مرور خاطرات گذشته روشی برای آرام کردن سالمند بیمار مبتلا به آلزایمر یا زوال عقلی است. حتی اگر سالمند چند دقیقه پیش را به یاد نمی آورد ممکن است خاطراتی از گذشته ی دور را به وضوح در خاطر داشته باشد. سعی کنید سوالات کلی درباره ی گذشته از او بپرسید.
? از موسیقی های آرامش بخش استفاده کنید. موسیقی دلخواه سالمند راهی برای آرامش بخشیدن به اوست. سعی کنید در هنگام صرف غذا یا هنگام استحمام موسیقی مورد علاقه ی او را پخش کنید.
? ارتباط با دیگران هنوز مهم است. اگرچه افراد ناآشنای زیاد باعث افزایش استرس سالمند بیمار می شود ولی آشنایی تک به تک با افراد جدید به افزایش فعالیت های اجتماعی و جسمی بیمار کمک می کند.
? حیوانات خانگی می توانند منبع ارتباطات مثبت باشند. عمل و عکس العمل های سرگرم کننده و نوازش از طرف یک حیوان آموزش دیده و آرام باعث آرامش بیمار می شود. اگر خود حیوان خانگی ندارید به بازدید از حیوانات زیبا و غیر وحشی (مثل پرندگان) در باغ وحش بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
فهرست
Call Now Buttonتماس با سلامت اول