مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

ناخن جویدن در کودکان! چگونه می توان این عادت را در کودکان برطرف کرد؟

ناخن جویدن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

عادت ناخن جویدن در بین بیش از 50 درصد کودکان در گروه سنی بین 10 تا 18 سال حداقل یک بار مشاهده می شود .شروع این عادت ممکن است حتی در سنین بالاتر هم دیده شود. ناخن جویدن یکی از عادات عصبی است. در عادات عصبی که با تمرکز بر بدن از آن ها نام برده می شود، کندن مو، دست کردن در بینی و یا مکیدن انگشت نیز بسیار رایج است که به صورت تکراری در کودکان انجام می شود. مرکز پرستاری سلامت اول، با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در حوزه امور مراقبتی، آماده ارائه خدمات پرستاری کودک و نوزاد به شما عزیزان می‌باشد.

کودکان اغلب به این دلیل ناخن های خود را می جوند که نمی دانند در زمان اضطراب باید چه واکنشی نشان دهند.این عادت می تواند پیامد های مختلفی برای کودکان به دنبال داشته باشد. از جمله ایجاد مشکلات دندانی که در صورت شدت یافتن مشکل نیازبه مداخله دندانپزشک است.

ناخن جویدن

چگونه می توان ناخن جویدن را در کودکان متوقف کرد؟

اولین چیزی که با دیدن کودکی که ناخن هایش را می جود به ذهن والدین و یا پرستار کودک می رسد، وجود استرس و اضطراب در کودک است. منبع استرس و اضطراب لزوما اتفاقات ناراحت کننده و منفی نیستند، گاها برخی از کودکان به دلیل ارتقا و موفقیت هایی که کسب می کنند نیز دچار این عادت می شوند. مانند موفقیت های درسی، حتی آمدن یک حیوان خانگی به خانه نیز می تواند برای کودک استرس و اضطراب ایجاد کند.

راهکارهایی که می تواند برای متوقف کردن ناخن جویدن کودکان توسط مراقبین و پرستار کودک به کار برده شوند عبارتند از:

ناخن های کودک را به صورت روزانه کوتاه کنید.

با این کار علاوه بر کاهش سطح قابل جویدن ناخن، از ورود میکروب و عوامل بیماری زا به دهان کودک جلوگیری می کند.

یک عادت خوب جایگزین کنید

می توانید از خوراکی های جویدنی سالم برای کودک استفاده کنید. خوراکی هایی مانند هویج و یا کرفس گزینه های مناسبی هستند. مواظب باشید مواد قندی را به عنوان جایگزین ناخن جویدن در کودک استفاده نکنید.

ناخن جویدن

از وسایل جایگزین برای تمرکز کودک استفاده کنید

می توانید از گوی های شیشه ای کوچک، توپ های ژله ای کوچک و … که قابل قرار دادن در جیب باشند برای اینکه تمرکز کودک را از روی صدای و احساس ناشی از ناخن جویدن به سمت حس بافت این وسایل منتقل کند، استفاده کنید.

از یک سیگنال رمز گونه استفاده کنید.

در اغلب مواقع ناخن جویدن به صورت ناخودآگاه انجام می شود. شما می توانید از یک کلمه و یا یک آوای مشترک با کودک استفاده کنید تا در زمان ناخن جویدن از طریق استفاده از آن کد کودک را متوجه این کار کنید. به گونه ای که اطرافیان و حاضرین متوجه منظور شما نشوند.

یک سیستم پاداشی ایجاد کنید

مثلا به تعداد بارهایی که کودک توانسته است جلوی ناخن جویدنش را بگیرد، کارت جایزه به او بدهید و یا کودک را به ازای 5 کارت به پارک ببرید.

ناخن های او را طراحی کنید

برای دختر بچه ها استفاده از طراحی های ناخن می تواند بسیار خوشحال کننده باشد و کودک برای اینکه انها را حفظ کند از جویدن ناخن هایش امتناع کند.

از لاک های ناخن طعم دار استفاده کنید.

طعم بد ناخن باعث می شود که هربار کودک ناخن های خود را می جود سریعا به دلیل طعم نامطلوب آن دست از این کار بکشد.

ناخن جویدن

اجازه دهید کودک پیامد طبیعی ناخن جویدن را تجربه کند.

ناخن جویدن منجر به درد در کودک می شود. این اتفاق به تنهایی می تواند کودک را از جویدن ناخن هایش منصرف کند.

ناخن جویدن را در کودک خیلی ناگوار جلوه ندهید

توجه بیش از حد به عادت های بد، این عادت را تقویت می کند . تنبیه کودک، کوچک کردن شخصیت کودک در جمع و یا عنوان کردن این موضوع در جمع به گونه ای که باعث شرمندگی کودک شود نه تنها کمکی به ترک این عادت نمی کند بلکه این عادت را تقویت می کند.

به کودک در کنترل ناخن جویدن کمک کنید. سخنرانی کردن و ارائه دلایل مختلف در مورد اینکه ناخن جویدن چه مضراتی دارد برای کودک خسته کننده است و کمکی به ترک این عادت نمی کند.

تمایل کودک برای ترک این کار بسیار مهم است. اگر کودک با شما همکاری نکرد و یا تمایلی به انجام این کار نداشت باید با صبر با او برخورد کنید و به کودک زمان دهید.

والدین و پرستار کودک می‌توانند با کودک درمورد اینکه ایا دوست دارد سایرین او را در حال ناخن جویدن ببینند یا خیر صحبت کنید. این موضوع که کودک از ظاهر این کار خود آگاهی پیدا کند به کنترل آن کمک می کند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.