مراقبت از کودک مبتلا به فلج مغزی

پیدا کردن مراقب کودک مناسب برای کودک فلج مغزی‌

والدین برای سپردن وظیفه‌ی مراقبت از کودک خود به مراقب کودکی از بیرون خانه به شدت درگیر هستند. برای والدینی که کودکانی با مشکل فلج مغزی دارند، این کار چالش برانگیز است. برای والدینی که کودکی مبتلا به فلج مغزی دارند، پیدا کردن یک مراقب کودک ماهر و مودب که در عین پرورش دادن کودک، وظیفه‌ی مراقبت از کودک را به خوبی انجام دهد یک پیشرفت مهم محسوب خواهد شد.

وقتی که یک تطابق دو جانبه بین شما و مراقب کودک بوجود آمد، همه‌ی خانواده از این رابطه فایده خواهند برد.

چرا والدین به مراقب کودک نیاز دارند؟

داشتن کمکی از فرد بیرون خانه به این معنی است که لازم نیست اعضای خانواده به عنوان درمانگر، پرستار یا مراقب کودک کار کنند. در عوض هر کسی این شانس را دارد که نقش خود را در خانه انجام دهد.

با اینکه والدین فرزند خود را خیلی دوست دارند، اما مراقبت از کودک به صورت تمام وقت، مثلا لباس پوشاندن، غذا خوراندن، جابه جا کردن و توالت بردن کودک و انجام تمام کارهای روزمره می‌تواند خسته کننده و طاقت فرسا باشد.

فرزندتان از مراقب کودک به خوبی بهره می‌برد

مراقب کودک یک جو خوب و پر انرژی با خود به همراه دارد. یک مراقب کودک می‌تواند کودک شما را به پارک یا اسب سواری ببرد یا برایش داستان بخواند. مراقب کودک تنها بر روی کودک شما تمرکز می‌کند. مشغله‌ی دیگری ندارد. داشتن مراقب کودک به شما کمک می‌کند تا با سرعت کمتری به کارهای خود بپردازید. با مراقبت از کودک به صورت یک به یک(one-on-one care) کودک شما فرصت دارد تا مستقل تر باشد و بر روی توانایی خود در لباس پوشیدن، غذا خوردن و ارتباط اجتماعی کار کند.

وظایف یک پرستار سالمند چیست؟
مطالعه کنید

مراقب کودک‌های متفاوت فرصت‌های یادگیری متفاوتی را در مراقبت از کودک فراهم می‌کنند. هر مراقب کودکی چیز جدیدی را به فرزند شما خواهد آموخت و هرکدام انتظارات متفاوتی از کودک خواهند داشت.

مراقب کودک برای بقیه‌ی اعضای خانواده نیز مفید است

با وجود مراقب کودک، رابطه‌ی همسران نیز بهبود خواهد یافت و والدین می‌توانند مدتی زمان را برای خود صرف کنند. همچنین کودکان دیگر خانواده که بیمار نیستند نیز توجه کافی را از والدین خود دریافت خواهند نمود.

پیدا کردن مراقب کودک برای کودک مبتلا به فلج مغزی

این کار اصلا ساده نیست. پیدا کردن فردی برای مراقبت از کودک مبتلا به فلج مغزی خسته کننده می‌باشد. برای این کار ترجیحا باید فردی با علاقمندی به کودک و با یک نگرش خوب استخدام کرد، تا اینکه فردی با تجربه اما بدون نگرش مثبت را برای مراقبت از کودک خود انتخاب کنید.

ویژگی‌های مراقب کودک 

بهتر است مراقب کودکی استخدام کنید که مهربان، صبور و حساس باشد. برای انتخاب مراقب کودک، والدین باید به دنبال ویژگی‌های زیر باشند:

  • قابلیت اعتماد و استقلال. مراقب کودک شما مسئولیت مراقبت از مهم ترین بخش زندگی شما را خواهد داشت.
  • توانایی جسمانی. در حالیکه بعضی از کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌توانند خودشان کارهای خود را انجام دهند، بعضی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند تا آنها را روی ویلچر جابه‌جا کرد، به حمام یا رختخواب برد. ممکن است جابه‌جا کردن یک کودک کوچک سخت نباشد، اما جابه‌جا کردن یک کودک بزرگ می‌تواند طاقت فرسا باشد.
  • احترام. به خصوص برای کودکان. یک مراقب کودک نباید رئیس وارانه رفتار کند. شما برای مراقبت از کودک ناتوان خود به یک فرد باهوش نیاز دارید.
  • توانایی ارتباط با خانواده. وقتی به خاطر موانع زبانی، سو تفاهم‌هایی بوجود می‌آید، یکی از والدین باید مراقب کودک را اخراج کند.
  • هم جنس کودک بودن مراقب کودک. به خصوص وقتی که برای مراقبت از کودک نیاز باشد که مراقب کودک او را به توالت ببرد، اینکه مراقب کودک با فرزندتان هم جنس باشد، بهتر است.
14 ورزش هوازی مفید برای کودکان
مطالعه کنید

کمک به مراقب کودک

مهم است که با مراقب کودک جدیدتان بنشینید و در مورد نحوه‌ی مراقبت از کودک و کارهای عادی او با جزئیات به مراقب کودک توضیح دهید. نوشتن دستورات خاص برای مراقبت روزانه ضروری است. اگرچه این کار برای همه کودکان مفید است، این کار مخصوصا برای کودکان با نیاز‌های  خاص و مبتلا به فلج مغزی توصیه می‌شود. زمینه‌هایی که والدین می‌توانند در آنها در مراقبت از کودک به مراقب کودک خود کمک کنند:

  • علاقمندی‌های کودک. اینکه کودک چه نوع اسباب بازی دوست دارد؟ چه راهی بهترین روش برای گذراندن روز است؟
  • غذا خوردن. این کار باید در تمام جنبه ها رعایت شود. در مورد نحوه‌ی آماده کردن غذا، قطعه کردن غذا و حتی مدت زمان جویدن خوراک توسط کودک و تعداد وعده های غذایی کودک در طول روز.
  • کج خلقی و انضباط. ممکن است بعضی کودکان زمانی که خسته می شوند، بداخلاق شوند. چون نمی‌توانند شفاهی احساسات خود را بیان کنند.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527