مراقبت از سالمند نا توان

مراقبت از سالمند ناتوان یا مبتلا به بیماری های مزمن در خانه

آیا شما وظیفه ی مراقبت از سالمند در اعضای خانواده را بر عهده دارید؟ اگر اینگونه است، بدانید که تنها نیستید. با توجه به  گزارش انجمن مراقبت از سالمندان 50 میلیون از مردم آمریکا با مشکلات اقتصادی، شخصی و سلامتی و نیاز های مختلف ناشی از مراقبت از سالمندان یا بیماران روبرو هستند. در اینجا نکاتی گفته می شود که به شما در دوران مراقبت از سالمند کمک خواهد کرد تا بتوانید در مراقبت از سالمندتان و همچنین مراقبت از خودتان موفق باشید.

مراقبت از سالمند ناتوان یا مبتلا به بیماری های مزمن در خانه

قبل از اینکه مراقبت از سالمند را شروع کنید

اگر سالمند در بیمارستان بستری است، تا آنجا که می توانید از پزشکان، پرستاران و کارمندان خدمات اجتماعی اطلاعات جمع آوری کنید تا قبل از مرخص شدن سالمند از بیمارستان یک برنامه و هدف طولانی مدت برای مراقبت از سالمند داشته باشید. قبل از اینکه سالمند بیمارستان را ترک کند، از تیم مراقبت از سالمند سوالات زیر را بپرسید:

 • بهبود بیماری یا صدمه ای که به سالمند وارد شده چه مدت طول می کشد؟
 • وضعیت بیمار تحت چه نوع مراقبت از سالمندی بهبود می یابد یا بدتر می شود؟
 • آیا با مراقبت از سالمند، او به طور کامل بهبود می یابد؟
 • آیا ورزش درمانی، کاردرمانی یا گفتار درمانی در مراقبت از سالمند برای بهبود او نیاز است؟و چه کسی این خدمات را فراهم خواهد کرد؟
 • شرایط پزشکی اضطراری چگونه مدیریت می شود؟
 • سالمند به چه نوع مراقبتی نیاز دارد و مراقبت از سالمند چگونه انجام می گیرد؟
 • آیا وسیله ی خاصی برای اکسیژن رسانی، نظارت بر شاخص های سلامتی و تغذیه وریدی نیاز می باشد؟بدانید که چه کسی نحوه استفاده از وسیله را به شما اموزش خواهد داد و چه نوع نگهداری از وسیله نیاز است. اطمینان حاصل کنید که در زمان های خرابی دستگاه فردی را دارید که با او تماس بگیرید.
 • در مورد نیاز های دارویی سالمند از پزشک یا داروساز او بپرسید. بپرسید که چه وقت و تا چه مدت داروها باید مصرف شوند و عوارض جانبی هر دارو چیست و آیا ممکن است با داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند.
مراقبت از سالمند ناتوان

مراقبت از سالمند ناتوان

پیشنهاد مطالعه: 5 نکته برای حفظ آرامش پرستار سالمند بیمار برای مراقبت بهتر

مشخص کردن اولویت ها و اهداف برای مراقبت از سالمند

وقتی برای مراقبت از سالمند در خانه برنامه ریزی می کنید باید اهداف و اولویت های خود را مشخص کنید تا بتوانید مراقبت از سالمند را به خوبی انجام دهید و هرچه می توانید در راه بهبود سالمند تلاش کنید.

یک برنامه ی مراقبت از سالمند تهیه کنید و روش های جدید برای بهبود سالمند را بنویسید، تغییر نیاز های او را یادداشت کنید و پیشرفت سالمند را دنبال کنید.

در تصمیم گیری ها تاحد ممکن نظرات سالمند را در مورد نحوه ی مراقبت از سالمند بپرسید. تا آنجا که می توانید در مورد شرایط سالمند خبر بگیرید تا بتوانید به نحوه مناسبی با تیم مراقبت های بهداشتی ارتباط برقرار کنید.

مراقبت از سالمند ناتوان یا مبتلا به بیماری های مزمن در خانه

آماده کردن خانه برای مراقبت از سالمند

زمانی که شرایط را برای مراقبت از سالمند در خانه آماده می کنید مهم است که اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. تغییرات خانه برای مراقبت از سالمند به صدمه یا نوع بیماری که سالمند دارد وابسته است. نکات زیر تغییرات اصلی است که ممکن است برای مراقبت از سالمند به آن نیاز داشته باشید. اما باز هم بهتر است که با تیم مراقب از سالمند در مورد نیاز های خاص سالمند مشورت کنید.

 • میزی در کنار تخت سالمند تعبیه کنید تا وسایل ضروری مورد نیاز مانند دارو ها، آب و زنگی برای صدا زدن مراقب سالمند را روی آن بگذارید.
 • بسته به توانایی سالمند برای حرکت، ممکن است به لگن بیمار، محل ادرار دستی و یا یک صندلی توالت قابل حمل نیاز داشته باشید.
 • با نصب چراغ های روشنایی با نور زیاد در راه پله ها و مکان های پرخطر و نصب چراغ های حساس به صدا یا حرکت ، نور محیط و دید سالمند را بهتر کنید.
 • فرش هایی که به زمین نمی چسبند را بردارید و سطوح غیر لغزنده را در حمام و توالت و آشپزخانه نصب کنید.
 • به جای دستگیره های گرد دربها، دستگیره های اهرم مانند نصب کنید.
 • سیستم واکنش اضطراری را نصب کنید.

پیشنهاد مطالعه: استخدام پرستار سالمند بررسی مزایا و معایب

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

2/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527