تکنینک های نگهداری از سالمند افسرده

نگهداری از سالمند افسرده در منزل و شناخت اصلی ترین نیازهای عاطفی سالمندان

نگهداری از سالمند افسرده Care of the depressed elderly در منزل  یکی از مهم ترین چالش های مراقب و پرستار سالمند می باشد.
اهمیت به امنیت ، از بین بردن احساس گناه ، ارتباط عاطفی و سایر نیازهای عاطفی اساسی سالمندان نیازهایی هستند که برای کمک به از بین بردن احساس افسردگی در سالمندان مورد نیاز هستند.

روش نگهداری از سالمند افسرده

بدن بیمار تنها چالشی نیست که سالمندان با آن روبرو هستند. افسردگی نیز مشکلی است که بسیاری از افراد سالمند مجبورند با آن مبارزه کنند.
افسردگی شرایطی است که نه تنها وضعیت جسمی فرد سالمند را بدتر می کند بلکه بر روند بهبودی آنها از بیماری ها نیز تأثیر می گذارد و آن را کاهش می دهد.
علاوه بر این ، در دنیای پرمشغله کنونی ، اعضای جوانتر خانواده معمولاً به دلیل مسئولیت های خانه یا محل کار ، کمتر می توانند به نیازهای روحی و جسمی اعضای سالمند که به بیمارهای مزمن مبتلا هستند توجه نمایند.
این شرایط اغلب منجر به احساس نادیده انگاشته شدن ، فقدان ارزش شخصی و اختلالات ذهنی در بین افراد سالمند می شود.

در مقایسه با یک بزرگسال میانسال ، یک فرد سالمند به حمایت عاطفی بسیار بیشتری نیاز دارد. حمایت عاطفی از افراد سالمند باید شامل اقدامات ویژه ای برای مقابله با حالات منفی ذهنی مانند تنهایی ، درماندگی ، بی حوصلگی و عصبی بودن باشد.
محققان با بررسی وضعیت سالمندان افسرده به این نتیجه رسیده اند که سالمندان 10 نیاز عاطفی اصلی دارند که لازم است در هنگام نگهداری از سالمند افسرده این موارد مورد توجه قرار گیرد:

1.  احساس امنیت:

بیشتر افراد سالخورده نسبت به یک فرد میانسال آسیب پذیرتر هستند و از نظر امنیت مدام تحت اضطراب زندگی می کنند.
مهم است که مراقب و پرستار سالمند از نظر جسمی و روحی احساس امنیت را برای فرد سالمند فراهم کنید. این کار می تواند شامل اطمینان از امنیت محیط خانه سالمند در تمام ساعات شبانه روز باشد.

2. نگهداری از سالمند افسرده با توجه کافی به نیاز های سالمند :

سالمندان ، مانند كودكان خردسال به دلیل ناتوانی در مقابله با سرعت دنیای واقعی ، نیاز به توجه مداوم دارند. به سالخوردگان خود توجه زیادی کنید زیرا خوشبختی آنها در گرو احساس ارزشمند بودن ناشی از توجه اطرافیان آنها می باشد.

استقلال سالمند

بیشتر بخوانید: پرستاری از بیماران مبتلا به زخم بستر: زخم بستر چیست؟

3. استقلال و كنترل:

حتی وقتی كه بیشترین توجه و كمك را به سالمند می كنید ، بیشتر سالمندان همچنان خواهان استقلال یا كنترل زندگی خود هستند.
برای اموری که خودشان می توانند انجام دهند ، دادن آزادی و استقلال بسیار مهم است. از این رو ، به آنها اجازه دهید کارهای روزمره ساده را در زندگی خود انجام دهند كه این امر می تواند به آنها احساس استقلال و كنترل دهد و آنها را خوشحال كند.

4- نگهداری از سالمند افسرده با ایجاد و حفظ ارتباط عاطفی:

برخی از افراد سالمند به دلیل نداشتن احساس مثبت نسبت به خود تمایل به قطع ارتباط عاطفی با افراد اطراف خود دارند.
مراقبان و پرستار سالمند باید ابتکاراتی را برای از بین بردن این احساس سالمند نموده و سالمند را به حفظ ارتباط عاطفی با دیگران تشویق نمایند

5- رفع احساس گناه:

افراد سالمندی که با فرزندان خود زندگی می کنند ، به ویژه گروهی که از نظر اقتصادی به فرزندان وابسته هستند معمولا به شدت احساس گناه می کنند که سبب تحمیل فشار اقتصادی به فرزندان خود شده اند .
از سویی دیگر به همین ترتیب ، فرزندان یا اقوام که از افراد وابسته سالخورده خود مراقبت می کنند ، گاهی احساس گناه می کنند که قادر به ارائه مراقبت و پرستاری در سطح دلخواه و ایده آل مورد نظر خود نیستند.
اگر نشانه هایی از چنین احساس های گناهی در بین سالمند و اطرافیان او وجود دارد ، لازم است که همگی با یکدیگر صحبت کنند و به یکدیگر بفهمانند که چنین احساساتی کاملاً غیرضروری است و تا آنجا که لازم و ممکن باشد همه در کنار یکدیگر حضور خواهند داشت و از یکدیگر پشتیبانی خواهند نمود.

سالمند و احساس تعلق به گروه

6. احساس تعلق به گروه :

افراد سالخورده ای که در جامعه فعال هستند و در گروه های اجتماعی عضویت دارند از زندگی شادتری نسبت به افراد دیگر دیگر برخوردار هستند.
به همین دلیل ، عضویت در یک گروه یا انجام فعالیت های اجتماعی نه تنها احساس تعلق و لذت را برای سالمند فراهم می کند بلکه به آنها کمک می کند تا با افراد همفکر ملاقات و تعامل داشته و افکار مشترکی داشته باشند.
با عضو نمودن سالمند در انجمن های سالمندان می توان تاثیر شگرفی بر کاهش افسردگی در سالمندان گذاشت.

7. دوستی و صمیمیت:

درست مثل نوجوانان و جوانان ، افراد سالمند نیز برای داشتن زندگی شاد و پر انرژی نیاز به داشتن دوستی و محبت دارند.
اطرافیان سالمند مخصوصا جوانان بهتر است با ایجاد پیوندهای دوستانه با افراد سالمند فرصتی پیدا کنند تا با انها به گردش و تفریح رفته و با ایجاد معاشرت و ارتباط دوستانه به بهبود وضعیت روحی و جسمی سالمند کمک نمایند.

8. حریم خصوصی:

سالمندان ، مانند افراد عادی زندگی خود را سپری می کنند و هنوز هم می خواهند در زندگی خود سطح خاصی از حریم خصوصی را داشته باشند.
برای نگهداری از سالمند افسرده به حریم خصوصی انها احترام بگذارید و محیطی را ایجاد کنید که احساس کنند حریم خصوصی
آنها مورد احترام واقع شده و طبق خواسته آنها تهیه شده است.
دلیل این امر این است که در بعضی موارد ، اختصاص دادن فضای اختصاصی به سالمند تنها چیزی است که یک سالمند برای مقابله با شرایط افسردگی نیاز دارد.

احساس صلاحیت و کار امدی در سالمند
9. احساس صلاحیت و کارآ مد بود :

با افزایش سن ، حفظ حس صلاحیت و احساس توانایی و کارامد بودن در سالمند کار مشکلی است . با این وجود ، ایجاد احساس توانمند بودن و شایستگی در این سن برای کمک به خوشبختی و نگهداری از سالمند افسرده  بسیار مهم است.
این کار را می توان با یادآوری موفقیت های زندگی سالمند انجام داد و احساس شایستگی را در مقایسه با سایر افراد گروه های سنی مشابه ایجاد کرد.

10. نگهداری از سالمند افسرده با ایجاد هدف های کوتاه و بلند مدت :

غالباً یک فرد سالمند تمایل به از دست دادن هدف در زندگی دارد و احساس می کند معنایی برای زندگی کردن او وجود ندارد.
با این حال، داشتن این حس اصلا درست نیست. در عوض ، یک مراقبار و پرستار سالمند باید به دنبال نشانه هایی از این احساس مانند تنهایی ، افسردگی و غیره باشد و به سالمند بفهماند که همیشه هدفی در زندگی وجود دارد و تجارب مثبت و جدیدی در افق های دور و نزدیک وجود دارد.

نگهداری از سالمند افسرده و  مقابله با افسردگی در سالمندان:

مراقبت های پرستاری در منزل ممکن است برای بعضی از افراد یک مفهوم نسبتاً جدید در زمینه بهداشت و درمان به نظر برسد . هدف کلی این مراقبت ها بهبود زندگی بیماران از جمله افراد سالمند است.
هنگام مراقبت از بیمار یا سالمند حتی در محیط خانه ، ضروری است که افسردگی ناشی از یک بیماری مزمن یا کهولت سن در نظر گرفته شود و با دقت ارزیابی شود

افسردگی در بیشتر افراد سالمند اغلب تشخیص داده نمی شود و منجر به مارپیچی از بیماری های مختلف و افکار آزار دهنده دیگر می شود که وضعیت را بدتر می کنند.
تعداد بسیار کمی از افراد مبتلا به افسردگی مورد درمان به موقع و مناسب قرار می گیرند و مابقی به دلایل مختلفی از جمله عدم خودآگاهی ، عدم تمایل به صحبت با دیگران ، ترس و انزوا یا ناتوانی در دریافت مراقبت های بهداشتی از این خدمات بی بهره هستند.

بیشتر مشکلات جسمی و روحی مانند افسردگی در سالمندان از نشانه های آن قابل تشخیص و درمان هستند و حضور مراقبان و پرستاران سالمند کمک شایانی بنماید . اولین قدم برای نگهداری از سالمند افسرده شناسایی زود هنگام علایم بیماری انها است.

بیشتر بخوانید: مراقبت از بیمار: بیماری پارکینسون را بهتر بشناسیم

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل امادگی دارد در قالب پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت بپردازد.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527