مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

ملاحظات مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم

ملاحظات مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک وضعیت اختلال سیستم عصبی است که فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ناتوانایی در فعالیت های فرد می شود. اوتیسم یا به طور کامل اسپکتروم اختلال اوتیسم (Autism Spectrum Disorder : ADS) تاثیرات متنوع و درجات مختلفی دارد. این به معنی آن است که در مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم چالش ها و نیاز های متفاوتی مطرح می شود.

قبل از تشخیص اوتیسم

یکی از نکاتی که در مراقبت از کودک باید در نظر داشت بررسی رفتار های کودک است. اگر متوجه موضوعی غیر عادی در کودکتان شدید به دنبال دلیل موضوع و کمک بگردید. دلایل اوتیسم و درمان قطعی تاکنون به طور کامل شناخته شده نیست. به همین دلیل باید در صورت مشاهده ی موضوع غیر عادی بلافاصله به متخصص مراجعه کنید. با تشخیص به موقع و رعایت نکات پرستاری ویژه در مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم می توان بیماری کودک را بهبود بخشید و تقریبا درمان کرد.

بیشتر بخوانید : 6 راه برقراری ارتباط با کودکان اوتیسمی

موسسه ی اوتیسم آمریکا (Autism Society of America (ASA)) ویژگی های زیر را برای تشخیص اوتیسم پیش نهاد می کند:

ناهنجاری و تاخیر در گفتار
تکرار کلمات یا تیک های عصبی تکراری (مانند کف زدن، چرخاندن اشیا)
عدم ارتباط چشمی
عدم ارتباط با دوستان
عدم اعتماد به نفس و انگیزه
خیره شدن طولانی مدت به اشیا

ک

یکی دیگر از نکاتی که همواره در مراقبت از کودک باید در نظر داشت بررسی رشد عقلی مناسب است. کودک در فرایند رشد باید توانایی های خاصی را در سنین خاصی داشته باشد. به عنوان مثال در سه ماهگی زمانی که به شکم خوابیده باید بتواند سر خود را کنترل کند. در یک سالگی باید پدر و مادر خود را صدا کند. [کلمات مامان و بابا را به زبان خود بگوید.] در دو سالگی بتواند از قاشق مایعات بخورد. اگر کودک شما توانایی های لازم را در زمان مناسب به دست نیاورد با پزشک متخصص یا مرکز پرستاری-پزشکی تماس بگیرید زیرا این به معنی اوتیسم یا هر مشکل دیگری می تواند باشد.

بعد از تشخیش اوتیسم


بعد از تشخیص اوتیسم بلافاصله به دنبال روش های مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم بگردید. واضح است که شما به یک مرکز پرستاری-پزشکی و برنامه های درمانی نیاز دارید. به علاوه موسسه ی Autism Speaks یک برنامه ی 100 روزه ی مراقبتی برای کمک به مراقبت از کودک میتلا به اوتیسم در اختیار شما قرار می دهد. همچنین تیم پاسخگویی اوتیسم می تواند به سوال های شما پاسخ دهد.

مسائل قابل ملاحظه در مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم


والدینی که کودک مبتلا به اوتیسم دارند زمان و انرژی زیادی را صرف مراقبت از کودک خود می کنند. ولی باید دقت کنید که همانند همه ی والدین دیگر شما باید به تمام مسئولیت های خود رسیدگی کنید. بنابراین بهتر است برای مراقبت از کودکتان از مراکز پرستاری کودک در دسترس استفاده کنید.
مراقبت از کودک برنامه های متنوعی دارد. ممکن است فقط زمانی که سر کار هستید نیاز به مراقبت از کودک داشته باشید. یا به کمپ های مراقبت از کودک در طول تابستان علاقه داشته باشید. شاید نیاز به مراقبت از کودک در منزل داشته باشید. سوابق مرکز پرستاری مورد نظر را بررسی کنید. شما به دنبال کسی هستید که لایق و وظیفه شناس باشد.
موسسه ی Easter Seals لیست کوچکی از مسائل پیش نهادی دارد:
1. اعتبار مرکز پرستاری: آیا مرکز پرستاری مورد نظر گواهی های لازم را دارد؟ آیا مطابق ? سازمان جهانی آموزش کودکان عمل می کند؟
2. باور به توانایی های کودک: کودکان باید حس داشتن شخصیت را در کنار برنامه های یادگیری داشته باشند. در مراقبت از کودک باید طوری با کودک رفتار شود که کودک اعتماد به نفس را در خود ایجاد کند.
3. پرسنل آموزش دیده: اعضای مرکز پرستاری باید آموزش های لازم برای مراقبت از کودک مانند آموزش کمک های اولیه، آموزش CPR ( احیای قلبی-ریوی) و … را دیده باشند.

کودک اوتیسمی

بیشتر بخوانید : بهترین روش برخورد پرستار با کودکان اوتیسمی چیست؟

با توجه به تکنیک های متنوع مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم در هنگام انتخاب پرستار برای کودک خود به دنبال پرستاری باشید که نیاز های کودک شما را برآورده کند. نکات زیر را در نظر بگیرید:
1.برقراری ارتباط: کودکان مبتلا به اوتیسم کمتر با دیگران ارتباط شفاهی برقرار می کنند. پرستار باید روش برقراری ارتباط با کودک را پیدا کند و از روش های منحصر به فرد استفاده کند، چه ارتباط شفاهی و چه غیر شفاهی.
2.امنیت جسمی: افراد مبتلا به اوتیسم به اندازه ی کافی به درد حساس نیستند. همچنین درک کاملی از خطر و ترس ندارند. پس در مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم باید همواره محیط امنی را برای کودک فراهم کرد.
3.خود مراقبتی (self-care) در کودک: پرستار کودک باید بداند که کودک چه کار هایی را می تواند خود انجام بدهد و چه کار هایی را نمی تواند. کودکان مبتلا به اوتیسم سطح توانایی های مختلفی دارند. در مراقبت از کودک باید مرز توانایی های کودک و عدم توانایی های او مشخص شود.


مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

 

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار