مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مراقبت از کودک : دستورالعمل تماشای تلویزیون برای کودکان خردسال

مراقبت از کودک : دستورالعمل تماشای تلویزیون برای کودکان خردسال

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بهترین رویکرد در زمینه تنظیم میزان تماشای تلویزیون برای کودک(و یا هر جور صفحه‌ی نمایشی) این است که با آن مثل خوردن شیرینی برخورد کنید؛ بدین صورت که دوست دارید کودک از استفاده ی آن لذت ببرد، اما نگذارید زیاد استفاده کند. پس لازم است تا پرستار بچه مراقب میزان زمان استفاده کودک از تلویزیون باشد.

چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید؟

کلید کار آنجاست که پرستار کودک از همان روز اول برای استفاده از تلویزیون محدودیت هایی قائل شود. فهماندن محدودیت‌ها و تثبیت عادت درست استفاده، از همان ابتدای کار بسیار آسانتر از آن است که بخواهید، عادت بد تماشای زیاد تلویزیون را یکدفعه از سر کودک بکشید. در ادامه مطلب یکسری نکات برای زیر نظر داشتن و محدود کردن زمان استفاده کودک از تلویزیون توسط پرستار کودک را خواهیم گفت.
زیر نظر داشتن میزان زمان تماشای تلویزیون توسط پرستار کودک حتما باید میزان زمان استفاده کودک از تلویزیون را محدود کند. این زمان به هیچ وجه نباید بیشتر از دو ساعت در روز شود. برای این که پرستار کودک کاری کند که به نظر کودک این زمان بیشتر برسد، باید زمان تماشا را به چند قسمت ده تا پانزده دقیقه ای تقسیم کند. تلویزیون را در اتاق کودک نگذارید و همچنین لازم است که پرستار کودک موقع غذا خوردن کودک تلویزیون را خاموش کند.
از تخصیص دادن یک میزان زمان مشخص برای تماشای تلویزیون اجتناب کنید. شاید به نظر دور از ذهن بیاید ولی به طور شگفت آوری تاثیر گذار است. کودک برای اجازه گرفتن از شما برای تماشای تلویزیون پیش شما یا پرستار کودک می آید و شما به او اجازه می دهید، اما میزان حداکثری که می تواند به تماشا بپردازد را پیش خود نگه می دارید و به او چیزی نمی گویید. بدین ترتیب این مفهوم به کودک منتقل نمی شود که یک میزان زمان مشخص وجود دارد، که او حتما باید به همان میزان، به تماشای تلویزیون بپردازد.
تلویزیون را در یک مکان نامناسب از نظر کودک قرار دهید. در بسیاری از مواقع تلویزیون طوری در خانه قرار می گیرد، که کل خانه تحت الشعاع آن قرار دارد؛ طوری که در زمان بازی کودکان روشن است و حتی وعده های غذایی را خانواده ها در جلوی آن صرف می کنند. سعی کنید تلویزیون را در اتاقی کوچک که مرکزی نیست قرار دهید (مثلا اتاقی در طبقه دوم ، اگر خانه دوطبقه دارید). روش دیگری که برای مقابله با مرکزیت تلویزیون می توان انجام داد این است که تلویزیون در زمانی که خاموش است در کابینت مخصوص به خود قرار گیرد که در معرض دید نباشد.

پیشنهاد مطالعه:  هنر نه گفتن به کودکان: آنچه والدین و پرستار کودک باید در این مورد بدانند

تماشای تلویزیون برای کودک
تماشای تلویزیون برای کودک

با کودک خردسال خود چه چیزهایی را تماشا کنیم

برنامه های آرام و کم سروصدا را انتخاب کنید. برنامه هایی که تصاویر و صحنه ها به آرامی در آن تغییر میکنند به کودکان فرصت تفکر و جذب مطلب را می دهند. کارتونی که اتفاقات زیادی در آن می افتد و سبک اکشن و یا ماجراجویی دارد، موجب سردرگمی کودک می شود. و برخی پژوهش ها نشان می دهند، کودکانی که برنامه های خشن در تلویزیون تماشا می کنند، بیشتر در معرض این موضوع هستند که رفتار خشونت آمیز از خود نشان دهند. همچنین باید از دیدن فیلم ها و صحنه های ترسناک جلوگیری کرد. بیشتر، برنامه هایی ساده که سعی در نشان دادن تعامل بین اعضا را دارند، انتخاب کنید. بهترین برنامه برای کودکان خردسال، آن سری برنامه هایی است که کودکان را تشویق به ایجاد صدا و تکرار کلمات و یا خواندن ترانه می کنند. پرستار کودک باید انتخاب این برنامه ها را مدیریت کند.
برنامه های تلویزیونی را تماشا کنید ، نه خود تلویزیون را. به جای این که به کودک اجازه دهید که جلوی تلویزیون بنشیند و هر چه پخش می شود را تماشا کند، با دقت آنچه قرار است تماشا کند را برای او انتخاب کنید. ضروری است که پرستار کودک هنگامی که برنامه ی مورد نظر به پایان رسید تلویزیون را خاموش کند. پرستار کودک باید در نظر داشته باشد، برنامه ای که کودک در حال تماشای آن است در حال اتمام است و یا دو دقیقه به پایان آن رسیده، به کودک کمک کند تا آماده شود، که به سراغ فعالیت دیگری مانند بازی با عروسک برود.

نقش پدر و مادر در کنار پرستار کودک


هنگامی که برای شما ممکن است با کودک خود به تماشا بنشینید. سعی کنید از تلویزیون به عنوان پرستار کودک استفاده نکنید. در یک پژوهش سه گروه مورد بررسی قرار گرفتند : کودکانی که همیشه به تلویزیون دسترسی داشتند ، کودکانی که دسترسی متعادلی داشتند و بدون همراهی پدر یا مادر تماشا می کردند ، و دسته ای که دسترسی متعادل داشتند و با همنشینی والدین به تماشا می پرداختند. گروه آخر به طور چشمگیری امتیازات بالاتری در درس و مدرسه نسبت به دو گروه دیگر داشتند. این موضوع به کنار ، در نظر داشته باشید که حضور شما در کنار کودکتان، این پیام را به او منتقل می کند : چیزی که او انجام می دهد برای شما اهمیت دارد.
به کودک خود کمک کنید تا یک تماشاگر منتقد باشد. حتی کودکان نیز می توانند یک تماشاگر خنثی و بی فکر باشند. هنگامی که در میان برنامه، تبلیغات پخش می شود در مورد مسائلی که در برنامه در حال اتفاق است، صحبت کنید و فرق برنامه را با تبلیغات میان آن برای کودک روشن کنید.کودک خود را تشویق کنید تا در مورد اتفاقات برنامه از شما سوال بپرسد و بتواند مسائل آن را با زندگی خود ارتباط دهد. حتی اگر برنامه ای را تماشا می کنید که میان آن تبلیغاتی نیست، می توانید به انتخاب خود در تماشای آن وفقه ایجاد کنید و برنامه را متوقف کنید تا بتوانید در مورد مسائل آن با کودک بحث کنید.
خود را یک الگو برای کودک قرار دهید. کودکان بیشترین تاثیر را از رفتار والدین خود می گیرند (و در وهله بعد پرستار کودک)، پس در جلوی تلویزیون نمانید و یا پشت سر هم از کانالی به کانال دیگر نروید و یا تلویزیون را بیهوده روشن نگذارید. اگر کودک ببیند شما یا پرستار کودک با علاقه به پشت تلویزیون رفته تا برنامه ای خاص را ببینید و روی آنچه می بینید تمرکز می کنید، تشخیص می دهد که چه لذت بالقوه ای در آن فیلم یا برنامه، واقعا وجود دارد.

منابع برای مراقبت از کودک در خانه

ممکن است مراقبت از کودک برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از کودکتان به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت و پرستاری از کودک خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار کودک متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به کودک عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پیشنهاد مطالعه:  رقابت فرزندان و هر آنچه لازم است والدین و پرستار کودک در این مورد بدانند

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.