علل دندوفوبیا

دندوفوبیا یا ترس از دندانپزشکی چیست و روش درمان آن چگونه است؟

دندوفوبیا dentophobia  نوعی اختلال اضطرابی نسبت به دندانپزشکی است که نسبتا شایع است و در گروه های سنی مختلف دیده میشود.

علل دندوفوبیا

سلامت دهان و دندان به طور گسترده ای به عنوان یکی از مهمترین جنبه های سلامت بدن ما در نظر گرفته شده است. با این حال ، شاید ترس از دندانپزشک نیز به همان اندازه شایع باشد.
این ترس مشترک می تواند ناشی از تعدادی از احساسات مربوط به نگرانی در مورد سلامت دهان شما و همچنین تجربیات بد بالقوه ای باشد که ممکن است در دوران جوانی در دندانپزشک داشته باشید.

اما برای برخی از افراد ، چنین ترس هایی می تواند به شکل دندوفوبیا (که به آن اوانتوفوبیا نیز گفته می شود) باشد.
مانند سایر ترس ها ، این ترس به عنوان ترس شدید یا غیر منطقی نسبت به اشیا، ، موقعیت ها یا افراد تعریف می شود . در این حالت ، دنتوفوبیا ترس شدید از مراجعه به دندانپزشک است.

با توجه به اهمیت مراقبت از دهان و دندان برای سلامت کلی شما ، ترس از دندانپزشک نباید شما را از معاینات و تمیز کردن های منظم دندان باز دارد. با این حال ، برای همه آسان نیست که به دندانپزشک مراجعه کنند.

در این مقاله ، در مورد علل زمینه ای این ترس و همچنین روش های درمانی و سازگاری را که می توانند یک نقطه شروع برای کمک به شما در غلبه بر ترس از دندانپزشک باشند ، گفتگو خواهیم کرد

تفاوت ترس و فوبیا :

ترس و هراس اغلب به جای یکدیگر مورد بحث قرار می گیرند ، اما این دو حالت ذهنی تفاوت های مشخصی با هم دارند.
ترس می تواند یک نفرت شدید باشد که ممکن است باعث اجتناب از چیزی شود ، اما لزوماً چیزی نیست که مدام به آن فکر کنید و تنها وقتی آن را ببینید از خود ترس نشان می دهید .

از طرف دیگر ، هراس یا فوبیا در حقیقت ترس شدید از چیزی است . فوبیا نوعی اختلال اضطراب محسوب می شود و مشخص شده است که باعث پریشانی شدید و اجتناب می شود – تا حدی که این موارد در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های هراس این است که عاملی که نسبت به آن حساس هستید چیزی نیست که در واقعیت به شما آسیب برساند ، اما نمی توانید این احساس را از خود دور کنید .

اثرات دندوفوبیا

هنگامی که در زمینه مراجعه به دندانپزشک دچار ترس هستید این حالت می تواند به این معنی باشد که شما از رفتن به مطب متنفر هستید و قرارهای خود را تا زمانی که بتوانید درد را تحمل کنید به زمان دیگری موکول می کنید.
ممکن است از احساس کردن و صدای دستگاه هایی که در حین کار به روی دندان استفاده می شوند بدتان بیاید ، اما به هر حال آنها را تحمل می کنید.

در مقام مقایسه ، دنتوفوبیا می تواند چنان ترس شدیدی ایجاد کند که شما به طور کلی از دندانپزشک اجتناب کنید. حتی تنها بیان اسم دندانپزشکی یا فکر درباره آن نیز ممکن است باعث اضطراب شود. کابوس و حملات وحشت نیز ممکن است رخ دهد.

علل دندوفوبیا

ترس از دندانپزشک معمولاً ناشی از تجربیات منفی گذشته است. شاید شما از کودکی از دندانپزشک ترسیده باشید و این احساسات تا بزرگ شدن شما را درگیر کرده است.

برخی از افراد از صداهای ابزاری که دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دندان برای تمیز کردن دندانها و معاینات استفاده می کنند ، هراس دارند ، بنابراین فکر کردن در مورد این موارد نیز باعث ایجاد ترس می شود.

طبق تعریف کارشناسان ،هراس شدید از دندانپزشکی ممکن است به تجربه منفی در گذشته نیز گره خورده باشد. شاید شما در دوران کودکی در مطب دندانپزشکی احساس درد ، ناراحتی یا کمبود همدلی کرده باشید ، و این انزجار قابل توجهی از مراجعه به دندانپزشک در آینده ایجاد کرده است. تخمین زده شده است که 2.7 درصد از مردان و 4.6 درصد از زنانی که در حالت کلی دارای اعتماد به نفس هستند دچار دندنتوفوبیا هستند.

فارغ از ترس و فوبیا ناشی از تجربیات گذشته ، ممکن است ترس از دندانپزشک به این دلیل وجود داشته باشد که در مورد سلامت دهان و دندان خود نگرانی داشته باشید. شاید شما دچار درد دندان یا خونریزی لثه هستید یا شاید چندین ماه یا چند سال است که به دندانپزشکی مراجعه نکرده اید و از دریافت خبرهای ناخوشایند می ترسید.

درمان دندوفوبیا

ترس خفیف از مراجعه به دندانپزشک بهتر است با مراجعه به دندانپزشک به جای اجتناب از آن ، برطرف شود. در صورت انجام کارهای قابل توجه دندانپزشکی ، ممکن است لازم باشد بی حسی عمیق یا بیهوشی بگیرید تا در حین عمل هوشیار نباشید.
اگرچه این کار در همه مطب ها معمول نیست ، اما ممکن است بتوانید دندانپزشکی پیدا کنید که بتواند از این روش استفاده نماید .

با این حال ، اگر فوبیای واقعی داشته باشید ، مانند سایر ترس ها ، دندانی هراسی ممکن است به یک اختلال اضطرابی گره خورده باشد ، که ممکن است به ترکیبی از درمان ها و داروها نیاز داشته باشد.

درمان دندوفوبیا

درمان از طریق مواجهه

قرار گرفتن در معرض عاملی که از آن هراس دارید ، نوعی روان درمانی است و همچنین از جمله راه حل های موثر در دندانپزشکی است زیرا شامل مراجعه تدریجی به دندانپزشک است.

بهتر است در ابتدا تنها برای یک معاینه به دندانپزشکی مراجعه کنید. سپس ، می توانید به تدریج با معاینات جزئی ، اشعه ایکس و جرم گیری ، بازدیدهای خود را ادامه دهید تا اینکه نوبت به درمان اصلی دندان برسد .

دارو درمانی دندوفوبیا

داروها به تنهایی دندوفوبیا را درمان نمی کنند. با این حال هنگام درمان بیمار، انواع خاصی از داروهای ضد اضطراب ممکن است علائم را کاهش دهند. این موارد همچنین می توانند برخی از علائم جسمی فوبیا مانند فشار خون بالا را کاهش دهند.

نکاتی برای حفظ آرامش

چه آماده باشید تا به طور کامل با ترس خود روبرو شوید و چه در حال آماده سازی برای قرار گرفتن در معرض درمان هستید تا به تدریج به دندانپزشک مراجعه کنید ، نکات زیر به شما در حفظ آرامش در هنگام ملاقات کمک می کند:

در ساعات اولیه از روز مانند ساعات صبح به دندانپزشک مراجعه کنید.زیرا بیماران کمتری در مطب وجود خواهند داشت ، و همچنین استفاده از ابزارهایی که می توانند اضطراب شما را تحریک کنند کمتر است.

درمان دندوفوبیا
هرچه دیرتر به دندانپزشک مراجعه کنید ، مدت بیشتری در صف انتظار حضور خواهید داشت.
برای آرامش بخشیدن به خود ، هدفون یا گوشگیر کم كننده صدا را به همراه داشته باشید.
در هنگام قرار ملاقات از یک دوست یا یکی از عزیزان خود بخواهید که شما را همراهی کنند.
تنفس عمیق و سایر روش های مراقبه را برای آرامش اعصاب خود تمرین کنید.

بیش از هر چیز دیگری ، بدانید که اگر در هر نقطه ای از درمان خود به استراحت نیاز داشته باشید ، مشکلی نیست. ایجاد یک “صدا ” زودتر از زمانی که تحمل شما به پایان برسد می تواند به دندانپزشک اطلاع دهد تا بدانند چه زمانی باید متوقف شوند.
سپس وقتی که آماده شدید می توانید به درمان خود ادامه دهید ، یا یک روز دیگر که حالتان بهتر شد برگردید.

چگونه دندانپزشکی مناسب خود پیدا کنیم

از مهمترین ویژگیهای دندانپزشک خوب توانایی درک ترس و انزجار از شما از دندانپزشکی است. گزینه دیگر این است که قبل از رفتن به دندانپزشکی با آن ها تماس بگیرید و از این که آیا آنها تخصصی در زمینه کار با بیمارانی دندوفوبیا دارند مطلع شوید .

قبل از مراجعه برای معاینه و جرم گیری ، بهتر است یک جلسه را به مشورت و بیان وضعیت خود اختصاص دهید . دندانپزشک مناسب ضمن اینکه می تواند مشکلات دندان های شما را برطرف نماید ، ترس شما را نیز جدی می گیرد و برای کاهش دندوفوبیا  اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید 

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527