مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

دلایل افسردگی درسالمندان و روش های پرستاری از سالمند افسرده

افسردگی در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افسردگی درسالمندان Depression in elderly ، ازشایع ترین اختلالاتی است که درسالمندان مشاهده می شود. افسردگی درسالمندان در اواخر عمر اتفاق می افتد، به طوری که حدود 6 میلیون آمریکایی بالای سن 65 سال، مبتلا به افسردگی هستند اما تنها 10% این تعداد، مورد تشخیص و درمان قرار می گیرند.

علایم افسردگی در سالمندان

علت این امر به احتمال زیاد، این است که سالمندان معمولا علائم بالینی را به صورت های مختلف نشان می دهند وبا توجه به طیف وسیع بیماری در این محدوده سنی، لازم است که بادقت بیشتر مورد ارزیابی و معاینه واقع شوند.

تفاوت مهم دیگری که در افسردگی درسالمندان، مشاهده می گردد، بیماری های همراه وناتوانی های پزشکی است که برروند افسردگی اثر میگذارد وتشخیص را تحت الشعاع قرار می دهد.

به عنوان مثال، افسردگی درسالمندان با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وافزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های مزمن همراهی دارد.

افسردگی در سالمندان، توانایی فرد مسن را درتوانبخشی کاهش می دهد، در مطالعه ای که در حیطه بیماری های خانه سالمندان صورت پذیرفت نشان داد که وجود افسردگی، احتمال مرگ سایر بیماری های جسمی شایع در سالمندان را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد.

افسردگی یک بیماری بیولوژیکی است که به دنبال عدم تعادل شیمیایی در مغز ایجاد می گردد و بر افکار، احساسات، رفتارو سلامت جسمی تاثیرمی گذارد.

افراد مسن ممکن است در طول زندگی خود، در دوره هایی افسردگی را تجربه کرده باشند، بااین حال ممکن است برای بار نخست هم در سالمندان رخ دهد. افسردگی در هر سنی می تواند هر فردی را درگیر کند اما اغلب افسردگی درسالمندان وافراد مسن به احتمال زیاد ممکن است تشخیص داده نشود، زیرا برخی علائم افسردگی با علائم ناشی از افزایش سن ممکن است اشتباه گرفته شوند. در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، افسردگی ممکن است برای هفته ها، ماه ها وحتی سال ها ادامه یابد.

افسردگی درسالمندان عامل اصلی خودکشی در افراد مسن است. توجه داشته باشید که افسردگی، یک پاسخ طبیعی نسبت به سالمندی و بالا رفتن سن یا ابتلا به یک بیماری خاص، به هیچ عنوان نیست. افسردگی نمی تواند به دنبال افزایش سن یا بیماری رخ دهد وعلت زمینه ای  در رابطه با افسردگی وجود دارد.

اختلال افسردگی در سالمندان

علائم افسردگی درسالمندان  عبارت است از:

  1. فرد فاقد انرژی واغلب خسته به نظر می رسد.
  2. در تمرکز وبه خاطر سپردن وقایع مشکل دارد.
  3. در اختلال افسردگی درسالمندان فرد بیمار در تصمیم گیری یا پیگیری برنامه با مشکل رو به رو است.
  4. ترجیح می دهد وقت بیشتری را به تنهایی بگذراند.
  5. اشتهای او زیاد یا کم می شود.
  6. به تلفن پاسخ نمی دهد.
  7. به سرووضع ولباس پوشیدن خود دقت نمی کند.
  8. علاقه و شوق واشتیاق خود را نسبت به فعالیت ها وکارهایی که قبلا علاقه داشت، از دست می دهد.
  9. از علائم جسمانی که علتی ندارد، شاکی است.
  10. در مورد خودکشی صحبت می کند.

به طور کلی خلق افسرده موجب از بین رفتن علاقه انجام کارها می شود و از علائم کلیدی افسردگی درسالمندان است. بیمار مسن مبتلا به افسردگی، احساس غم واندوه، ناامیدی و بی ارزشی دارد و ممکن است به خودکشی فکر کند و حدود 10 تا 15 درصد از بیماران هم دست به خودکشی می زنند.

بیمار علاقه و انگیزه برای انجام کارها ندارد و بسیاری از فعالیت ها را به اجبار انجام می دهد.

بیمار کم و آهسته صحبت می کند و از کمبود انرژی شاکی است‌.

عوامل خطر برای افسردگی درسالمندان وجود دارد، تعدادی از این عوامل که خطر افسردگی در سالمندان را افزایش می دهد، عبارتنداز:

۱.خانم بودن

۲.مجرد بودن

۳.طلاق

۴.افرادی که همسر خود را از دست دادند.

۵.وجود وقایع استرس زا در زندگی

۶.عدم وجود یک خانواده یا اجتماع حامی و حمایتگر

۷.شرایط جسمی مانند سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت، زوال عقل(دمانس)، خطر را افزایش می دهد.

۸.ترس از مرگ

۹.اقدام به خودکشی در گذشته

۱۰.وجود درد مزمن یا شدید

۱۱. از دست دادن یکی از عزیزان

۱۲.سومصرف مواد

اسکن مغز افرادی که اولین دوره افسردگی خود را در دوران سالمندی تجربه می کنند، نشان می دهد که نقاطی از مغز ممکن است، خون کافی را دریافت نکند و تغییرات شیمیایی در سلول های مغزی ممکن است، احتمال افسردگی درسالمندان را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

بیخوابی و افسردگی در سالمندان

ارتباط افسردگی درسالمندان وبی خوابی:

اغلب بیماران مسن مبتلا به افسردگی از اختلالات خواب شاکی هستند، زود بیدار شدن از خواب بیش از سایر اختلالات خواب، مشخصه افسردگی است. بیمار 2-3 ساعت قبل از زمان معمول برنامه همیشگی از خواب بیدار می شود وبا اینکه احساس می کند هنوز خسته است، دیگر نمی تواند بخوابد.

بی خوابی مداوم می تواند یکی از نشانه های افسردگی درسالمندان باشد. مطالعات جدید نشان می دهد که بی خوابی به عنوان یک عامل خطر برای شروع افسردگی وعود افسردگی در افراد مسن است. لازم است برای درمان بی خوابی، علت زمینه ای که افسردگی است، مورد درمان قرار گیرد تا داروهای خواب آور برای فرد مسن تجویز گردد، زیرا طبق گفته انجمن سالمندان آمریکا، داروهای خواب آور می توانند خطر بیشتری را برای سالمندان ایجاد کنند.

در مواردی، بیمار دچار افسردگی در شروع خواب مشکل دارد و یا به طور مکرر طی شب بیدار می شود، گاهی بیمار مبتلا به افسردگی دچار پرخوابی می گردد.

علاوه بر این موارد، بسیاری از بیماران افسرده دچار بی اشتهایی وکاهش وزن می شوند، البته برخی دچار افزایش اشتها و افزایش وزن می گردد.

اضطراب، علامت شایعی در افسردگی بوده و ممکن است، موجب بدتر شدن برخی بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا و بیماری قلبی گردد.

افسردگی درسالمندان ، یک بیماری است. بیمارافسرده هم مانند تمام بیماران نیاز به مراقبت جهت پرستاری دارد. حتی اگر افسردکی خفیف در فرد سالمند وجود دارد، به علت تبعاتی که دربردارد، لازم است که به دنبال یافتن راه کمک و درمان به این عزیزان داشته باشیم. خوشبختانه با تشخیص افسردگی درسالمندان، به راحتی می توان این بیماری را درمان کرد و از عوارض ومشکلات احتمالی بعدی جلوگیری به عمل آورد.

مطالعات نشان داده است که اگرچه داروهای ضد افسردگی به خوبی در افراد جوان و بزرگسالان به درمان، به خوبی پاسخ می دهد اما در مورد افراد مسن همیشه پاسخ مطلوب را نمی دهد.

داروهای ضد افسردگی درسالمندان ممکن است برای ایجاد روند درمان نیازمند زمان طولانی تر هستند و این نکته را مدنظر داشته باشید که به علت حساسیت بیشتر افراد مسن نسبت به داروها، دوز های پایین تری را برای درمان شروع می کنند، بنابراین به طور کلی مدت زمان افسردگی درسالمندان طولانی تر از بیماران جوان است.

درمان افسردگی در سالمندان

سالمندان ترجیح می دهند که دارو دریافت نکنند و علاوه بر آن به علت عوارض جانبی و تداخلات درمان افسردگی سایر بیماری های پزشکی، پرستاری و روان درمانی راه حل موفق تری به نظر می رسد.

فرد مبتلا به افسردگی درسالمندان با مراقبت های پرستاری مناسب و یک پرستار دلسوز وصبور وآگاه، علاوه برحمایت از جانب افراد خانواده و دوستان خود و با بهره گیری از روان درمانی مناسب مفید و مناسب به سلامتی خود دست پیدا می کند، به ویژه بسیاری از سالمندان و به طور کلی افراد جامعه

مرکز پرستاری سلامت اول با بهره گیری از پرستاران و کادر درمانی متشکل از مشاوران و متخصصان آماده است تا شما عزیران را در پرستاری از سالمندان و کودکان عزیز یاری نماید، همه ما می دانیم که پرستاری از سالمند مبتلا به افسردگی شرایط خاصی را می طلبد و ما با اطلاع از این شرایط شما را یاری خواهیم نمود.

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار