علل افسردگی در سالمندان

چه عواملی منجر به بروز افسردگی در سالمندان می گردد ؟

افسردگی در سالمندان depression-in-the-elderly به دلایل مختلفی از جمله  احساس تنهایی ، بدتر شدن وضعیت جسمی و روحی ، عزت نفس پایین و از دست دادن استقلال  بروز نموده و سبب افزایش افکار خودکشی در میان سالمندان در سرتاسر جهان است.
در این مقاله به بررسی علل بروز افسردگی در سالمندان پرداخته شده است.

چه عواملی منجر به بروز افسردگی در سالمندان می گردد ؟

تنهایی و افسردگی در سالمندان:

طبق تحقیقات انجام شده بر روی جمعیت سالمندان ،به عنوان مثال در کشور سنگاپور ، 41200 سالمند بالای 65 سال در سال 2015 به تنهایی زندگی می کردند. بر طبق پیش بینی ها تخمین زده شده است این رقم تا سال 2030 بیش از دو برابر و به رقم 83000 برسد .

در حالی که بسیاری از سالمندان در خانه های خود به تنهایی زندگی می کنند و در سالهای پیری خود همچنان فعال و خوش بین هستند ، برخی دیگر نیز احساس انزوا می کنند و در افسردگی فرو می روند.

مشکل افسردگی بیشتر در سالمندانی دیده می شود که همسر خود را در سال های اخیر از دست داده باشند ، یا فرزندان و خانواده های آنها دور از آنها زندگی کنند و قادر به ملاقات نباشند .

خوشبختانه ،با انجام به موقع مداخلات روانپزشکان واجد شرایط که در زمینه مسائل بهداشت روان در سالمندان متخصص هستند میتوان به کاهش احساس افسردگی در سالمندن کمک نمود .

ناتوانی در تحرک و افسردگی در سالمندان
نقش محدودیت های فیزیکی در بروز افسردگی در سالمندان

از دست دادن توانایی تحرک در سالمندان اغلب منجر به مبتلا شدن سالمندان به افسردگی می شود. نه تنها محدودیت های جسمی مانع از انجام فعالیت های روزانه سالمند مانند قدم زدن در محیط بیرون از خانه یا دیدار با دوستان می شود ، بلکه منجر به از دست دادن حس استقلال در سالمندان می شود.

سالمندان پس از دهه ها صرف زمان برای مراقبت از خانواده ، دوستان و خودشان ، اکنون ممکن است به شخص دیگران احتیاج داشته باشند تا از آنها مراقبت کند.

با افزایش سن ، سالمندان ممکن است نتوانند اساسی ترین نیازهای خود را مانند حمام کردن یا تهیه وعده های غذایی را برآورده کنند.
این تغییر وضعیت از مراقب بودن به نیازمند به مراقبت می تواند برای یک سالمند که تا به حال مستقل بوده است احساسی ویرانگر و ناراحت کننده باشد.

از دست دادن تحرک و استقلال می تواند در افراد سالمند احساس خشم ایجاد کند و آنها را بیش از حد تحریک پذیر کند.  استفاده از کمک یک روانپزشک برای مشاوره دادن به افراد سالمند برای کنار آمدن با محدودیت های جسمی و همچنین راهنمایی پرستار سالمند به منظور درک بهتر از سلامت روان سالمندان بسیار ارزشمند است.

زوال عقل و افسردگی در سالمندان

از دست دادن حافظه ، آلزایمر و زوال عقل

همه افراد سالخورده دچار زوال ذهنی نیستند ، اما یکی از رایج ترین علائم پیری زوال عقلی است. وقتی یک فرد مسن دچار افت حافظه و گیجی می شود ، اضطراب و افسردگی بدنبال آن می آید.

در حالی که هیچ درمان قطعی برای زوال ذهنی در بین افراد سالمند وجود ندارد ، نشان داده شده است که هنر درمانی برای کسانی که در سالهای سالمندی خود دچار زوال عقل و آلزایمر هستند مفید است.

هنر درمانی به هماهنگی بیشتر در اندام های افراد سالمند کمک می کند و انعطاف پذیری مچ و دست آنها را بهبود می بخشد.
عملکرد شناختی در طی هنر درمانی بهبود می یابد و مغز تحریک می شود. همچنین ، هنر درمانی به یک سالمند تنها و سالخورده فرصت معاشرت و احساس افسردگی کمتری را می دهد.

 

اعتماد به نفس پایین در بروز افسردگی در سالمندان

احساس مفید بودن اغلب با بالا رفتن سن از بین می رود. کودکان آنها دیگر بزرگ شده اند و دیگر نیازی به مراقبت از آنها نیست. احترام و تحسین همکاران در محل کار از بین رفته است زیرا افراد سالمند دیگر کار نمی کنند و بازنشسته شده اند .

علاوه بر این ، اگر یک فرد سالمند به دلیل وخامت اوضاع روحی یا جسمی به شخص دیگری احتیاج داشته باشد تا بتواند نیازهای اساسی خود را رفع کند ، ممکن است احساس کند که سربار دیگران شده است.

سالمند افسرده با اعتقاد به اینکه وجود او دیگر هیچ فایده ای ندارند و سنگینی نیازهای او بر دوش عزیزانشان باقی مانده است ، ممکن است احساس ارزشمندی خود را از دست بدهد و در یک افسردگی عمیق فرو رود.

خانواده و دوستان می توانند با صبر ، درک و عطوفت ، عزت نفس سالمند را تقویت کنند. شاید مفیدترین کار این باشد که یک روانپزشک یا روانشناس با تجربه در درمان افسردگی و از دست رفتن اعتماد به نفس به او کمک نماید .

دارودرمانی در افسردگی در سالمندان

راه های دیگر برای غلبه بر افسردگی در سالمندان

داروهای ضد افسردگی

علاوه بر درمان توسط روانپزشکان و روانشناسان ماهر ، داروهای ضد افسردگی می توانند برای بالا بردن روحیه سالمندان معجزه کنند.
پرستار سالمند
استفاده از پرستار سالمندی که در زمینه مراقبت از سالمندان آموزش دیده باشد نیز می تواند در کمک به سالمندان برای خرید ، رعایت بهداشت شخصی آنها ، تهیه وعده های غذایی مقوی و کاهش استرس بسیار مفید باشد .

کاردرمانی

فعالیت هایی مانند باغبانی و کاردرمانی نه تنها به افسردگی در افراد مسن کمک می کند بلکه ممکن است پیشرفت زوال عقل و آلزایمر را نیز کاهش دهد.

حیوان خانگی

در صورت عملی یا ممکن ، مراقبت از حیوان خانگی می تواند برای فرد سالمندی که به دلیل تنهایی و کاهش عزت نفس افسرده شده است ، بسیار سودمند باشد.

نقش ورزش در کاهش افسردگی در سالمندان

استفاده از ورزش ، مانند یک پیاده روی آرام در زیر آفتاب ، و معاشرت با دیگران برای سلامتی ذهنی افراد سالمند ضروری است.

تغذیه سالم

غذای مقوی و رژیم غذایی سالم به طور قابل توجهی باعث بهبود روحیه سالمندانی می شود که از افسردگی رنج می برند.

نشانه هایی افسردگی در سالمندان:

اگر فرد سالمند یکی از علائم زیر را داشته باشد ، ممکن است افسرده شده و نیاز به درمان افسردگی داشته باشد:
•از دست دادن اشتها
• عدم علاقه به بیرون رفتن از خانه
• تحریک پذیری و نوسان مزاج
• امتناع از مصرف دارو
• نادیده گرفتن بهداشت شخصی

• عدم رفتن به ملاقات های پزشکی از پیش تعیین شده
• بی خوابی

پرستار سالمند و افسردگی در سالمندان

مراقبان و پرستار سالمند نیز به مراقبت نیاز دارند

مراقبت از یک سالمند افسرده فعالیتی بسیار استرس زا است و ممکن است شخص مراقب نیز در این شرایط افسرده شود.
همانطور که روانپزشکان و روانشناسان ماهر می توانند به افراد مسن کمک کنند تا بر افسردگی غلبه کنند ، به همین ترتیب آنها می توانند به مراقبان سالمندان نیز کمک کنند.

آیا طول عمر سالمند به معنای شادی و سلامتی اوست ؟

مردم در کشورهای توسعه یافته عمر طولانی تری دارند ، اما زندگی طولانی تر همیشه نشان دهنده زندگی سرشار از شادی و سلامتی نیست .
زندگی طولانی تر می تواند به معنای ضعیف شدن از نظر جسمی و روحی باشد و افراد مسن برای جلوگیری از افسردگی سخت تحت فشار قرار می گیرند.
ممکن است برای سالمندی که مشکلات مالی دارند شرایط به مراتب دشوارتر باشد ، اما آنها می توانند با کمک گرفتن از نهادهای دولتی و خصوصی حامی سالمندان در دستیابی به بهبود سلامت جسمی و روانی کمک بگیرند .

اگر شما در اطراف خود یک سالمند افسرده دارید ، یا اگر به عنوان یک مراقب سالمند احساس فشار و خستگی زیادی را تجربه می نمایید ، پس بهتر است با مرکز پزشکی سلامت اول تماس حاصل نموده و بر اساس شرایط سالمند خود درخواست اعزام یک پرستار سالمند حرفه ای بنمایید .

استفاده از یک پرستار سالمند حرفه ای مهم ترین قدم شما برای دستیابی به یک زندگی با کیفیت برای اعضای خانواده و شخص سالمند خواهد بود . پرستاران حرفه ای مرکز ما مهارت لازم را برای ارزیابی نیازهای سالمند و ارائه خدمات مناسب برای او را دارند.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527