نقش والدین در تقویت فن بیان کودک

 نکات مهم برای تقویت فن بیان و یادگیری زبان در کودکان نوپا

تقویت فن بیان کودک یکی از مهم ترین وظایفی است که والدین به عهده دارند . وقتی کودک می تواند نیاز های خود را بیان کند به راحتی می تواند یا نیاز های خود را نیز برطرف نماید. این کار برای والدین بسیار خوشایند می باشد زیرا دیگر لازم نیست از علایم رفتاری کودک متوجه نیاز های او شوند.

دیدن سرعت یادگیری زبان در کودک و اینکه کودک هر روز در مدیریت زبان جدید چقدر پیشرفت می نماید و در استفاده از آن مهارت پیدا می کند تجربه شگفت انگیزی می باشد.

تقویت فن بیان توسط کودکان

اهمیت بازی درتقویت فن بیان کودک:

حتی قبل از اینکه کودکان حرف زدن را یاد بگیرند ، آنها اطلاعات زیادی را از طریق حواس خود درک می کنند.

کودکان در حین بازی  کردن ، درهنگام  غذا  خوردن، زمان خواب و حمام  کردن ، درک بهتری از نحوه کار بدن و اشیا  اطراف خود پیدا می کنند. بازی فعالیت اصلی نوزادان و کودکان نوپا است زیرا وقتی آنها  در حال غذا خوردن یا خواب نباشند  در حال بازی کردن هستند.  کودکان مهارت ها ، مفاهیم جدید و همه چیز در مورد جهان اطراف خود را از طریق بازی یاد می گیرند.

چگونه به کودک نوپای خود نحوه گفتگو را آموزش دهیم:

بهترین روش برای شروع صحبت نمودن یک کودک نوپا ، تبدیل فعالیت های روزمره به تجربه های مفید می باشد.

همانطور که یک کودک به زندگی روزمره خود می پردازند ، دانش و فرصت های یادگیری فراوانی برای مواجهه با آنها وجود دارد.

کافیست که والدین  در دسترس کودک بوده و مایل باشند که در انجام این فعالیت ها با کودک خود همراهی نمایند.

اگر فرصت این را ندارید که در همه باز های کودک به همراه او باشید  نگران نباشید ، زیرا یادگیری بسیاری از مهارت ها به طور طبیعی رخ می دهد.

با این حال ، اگر مواردی وجود دارد که می خواهید کودک شما سریعتر آن را یاد بگیرید ، روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای تسریع یادگیری از آنها استفاده نمایید. نوزادان و کودکان نوپا از طریق تکرار و پیگیری اطلاعات جدید را  یاد می گیرند.

تقویت فن بیان از طریق مکالمه

اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه با کودک نوپای خود صحبت کنید ، این نکات را  برای تقویت فن بیان کودک دنبال کنید:

با آنها صحبت کنید:

با کودکان بسیار زیاد صحبت کنید. ممکن است فکر کنید که اکنون به اندازه کافی با آنها صحبت می کنید، اما اگر فرزند شما هنوز صحبت نمی کند ، شاید شما به اندازه کافی با آنها صحبت نمی کنید.

از هر فرصتی استفاده کنید تا آنها را در معرض یادگیری زبان قرار دهید  و با آنها گفتگو کنید، حتی اگر پاسخی به حرف های شما  ندهند.

هنگام تعویض پوشک ، هنگام شام خوردن ، هنگام حمام کردن و غیره می توانید با آنها از موضوعات متنوعی صحبت کنید و او را در معرض یادگیری کلمات جدید قرار بدهید.

گاهی با آنها مانند یک بزرگسال صحبت کنید و از کلمات عادی استفاده نمایید ، حتی اگر فکر می کنید این واژگان بیش از حد برای او پیچیده است این کار را ادامه دهید.

 کاری را که انجام می دهید برای تقویت فن بیان کودک به کودک توضیح دهید

اینکار می تواند در خانه ای که تنها یک کودک در آن حضور داشته باشد بسیار راحت باشد. از آنجا که کودکان عموما در آغاز با والدین  چندان صحبت نمی کنند ، بزرگسالان نیز تمایل کمتری برای صحبت با آنها دارند. با این حال ، همانطور که قبلاً گفته شد ، لازم است انجام فعالیت های روزمره برای کودک تبدیل به  تجربه های یادگیری گردد. هنگام انجام کارها درباره کارهایی که در طی روز انجام میدهید و کارهایی که کودک در طول روز انجام خواهد داد  صحبت کنید.

من در حال شستن ظرف ها هستم. تو در حال بازی با توپ هستی. من موهایم را شانه می کنم.  آنها عاشق شنیدن صدای والدین خواهند بود و شنیدن گفتگوهای جدید یک روش عالی برای کودک جهت  شروع انتخاب واژگان جدید است.

نامیدن اشیا و تقویت فن بیان کودک

پیشنهاد مطالعه: مراقبت از کودک : دستورالعمل تماشای تلویزیون برای کودکان خردسال

برچسب زدن همه چیز به صورت واقعی

در حالی که کودک شما مشغول بازی ، غذا خوردن یا  هر کاری دیگری است ، نام اسباب بازی ها یا اشیایی که در دست دارند را به صورت مداوم به آنها بگویید. اگر هر روز از غذاهایی که کودک می خورند یا چیزهایی که با آنها بازی می کنند نام برده شود ، کودکان خیلی زود به نام آن شی مسلط می گردد.

کلمات  صحیح را تکرار کنید:

همانطور که گفته شد کلمات صحیح را برای کودک تکرار کنید. اگر کودک در بیان کلمه به صورت کامل مشکل دارد و به عنوان مثال برای کلمه شیر از شی یا برای کلمه توپ از تو استفاده می نماید این یک شروع عالی است!

این نشان می دهد که کودکان به این موضوع آگاه هستند که  همه این اشیا دارای نام هستند اما هنوز نمی توانند همه صداها را به درستی تولید کنند.

برای تقویت فن بیان کودک از موسیقی استفاده کنید

نوزادان و کودکان نوپا ریتم و موسیقی خوب را دوست دارند ، بنابراین به احتمال زیاد کلمات و حرکات یک آهنگ خاص را انتخاب می کنند.

ترانه های  بچه ها را با صدای شفاف برای کودک بخوانید. اگر آنها شروع به تقلید از حرکات و آوازهای شما نمایند احتمال یادگیری کلمات جدید در آنها افزایش می یابد. ساخت موسیقی نیزممکن است به آنها کمک کند که آواز بخوانند. می توانید از طبل ها و فلوت و … استفاده کنید تا کودک ترغیب به ایجاد صدا و آواز شود.

فرآیند تقویت فن بیان کودک را با گام های کوچک شروع کنید

اگر والدین در حال چالش با کودک برای ایجاد صدا یا کلمات تک هجایی هستند بهتر است از او انتظار نداشته باشند که از کلمات بزرگتر استفاده نمایند. حتی تلاش برای گفتن اولین صدای یک کلمه هم یک شروع عالی است!

با هیجان صحبت کنید

کودکان نوپا واقعاً دوست دارند هیجان مثبت والدین خود را ببینند. وقتی والدین هیجان زیادی در بیان  کلمات و صدای خود نشان دهند ، کودکان  راحت تر پاسخ  آنها را می دهند و از کلماتشان  تقلید می کنند. بنابراین حتماً از حرکات ، حالت های صورت و صداهای هیجان انگیز استفاده کنید.

کتابخوانی و تقویت فن بیان کودک

هر روز کتاب بخوانید

کتاب ها ابزارهای فوق العاده برای جلب کودک شما در یادگیری زبان ، مفاهیم و شکل گیری علاقه به مطالعه هستند.

از آنجا که مزایای بسیاری در مورد  کتاب خواندن برای کودک وجود داشته باشد که  ایجاد واژگان جدید یکی از مهمترین موارد است.

بیشتر بخوانید : چگونه به کودک خود کمک کنیم تا حرف زدن را شروع کند؟

استفاده از پستانک را محدود کنید

اتصال دهان کودک با پستانک در طول روز می تواند برای یادگیری صحبت نمودن او ضرر داشته باشد.

استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت شست باعث می شود که کودکان نتوانند صحبت کنند و  یا از دهان خود برای تولید اصوات و کلمات استفاده  کنند.

در صورت لزوم  بهتر است که فقط هنگام خواب از پستانک استفاده کنید.

زمان استفاده از تلویزیون را کاهش دهید :

اگرچه ممکن است والدین تصور نمایند که نمایش های تلویزیونی آموزشی و بازی های آیپد به فرزند شان کمک می کند تا نحوه صحبت را یاد بگیرد ، اما اینطور نیست.  ممکن است  کودک از طریق این برنامه ها مفاهیم شناختی  اندکی را بیاموزد اما  آنها به هیچ وجه زبان  را نمی آموزند.

 نقش  تشویق کودک و انگیزه دهی در تقویت فن بیان کودک:

تشویق کودک در هر موفقیت کوچکی باعث می شود کودک احساس خوبی داشته باشد. بنابراین ، این  تشویق ها به ایجاد انگیزه برای ب یادگیری مهارتهای جدید در کودک کمک می نماید.

پیشنهاد مطالعه: مراکز خدمات مراقبتی کودک

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن کادری ماهر و با تجربه در خصوص مراقبت از کودکان آماده خدمت گذاری به خانواده های گرامی است. پرستاران با تجربه این مرکز با آگاهی از روش های آموزش و پرورش کودکان به والدین گرامی در این امر همراهی و کمک می نمایند.

5/5 - (5 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527