مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

با روش های تمیز و ضد عفونی کردن اسباب بازی آشنا شوید

ضد عفونی کردن اسباب بازی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ضد عفونی کردن اسباب بازی ها  Disinfect Toys برای حفظ سلامت و بهداشت کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است . اسباب بازی های فرزندان شما با ارزش ترین دارایی آنها است ،که کودک اغلب بیشتر اوقات روز را در کنار این وسایل می گذراند.

رووش ضد عفونی کردن اسباب بازی ها
با روش های تمیز و ضد عفونی کردن اسباب بازی آشنا شوید

این بدان معناست که کودک با این وسایل بازی می کند ،به آنها دست میزند  ، آنها را به دهان می گذارد و غیره . تمام عروسک های نو بعد از مدتی بسیار آلوده به نظر می رسند و علاوه بر کثیفی و آلودگی قابل مشاهده ، می توانند میکروب ، آلرژن ها یا حتی بدتر ،کپک ها را در خود جای دهند.

اسباب بازی های مختلف نه تنها برای داشتن ظاهر بهتر همچنین برای حفظ سلامت کودک باید چند وقت یکبار تمیز و ضد عفونی شوند .
در این مقاله روش های ضد عفونی و تمیز کردن اسباب بازی برای افزایش ایمنی و بهداشت کودکان بیان شده است .

چند وقت یکبار باید اسباب بازی ها را تمیز کنیم؟

این که چقدر اسباب بازی ها نیاز به تمیز کردن دارند بستگی به میزان استفاده شدن از آنها دارد. این دستورالعمل های کلی برای زمانی مناسب است که کودک سالم است.

مهم است که وقتی کودک بیمار است یا مبتلا به آنفولانزا است ، اسباب بازی ها را بیشتر تمیز و ضدعفونی کنید و بعد از بهبودی کامل ، همه این مراحل را دوباره انجام دهید.

عروسک های پلاستیکی محکم و اسباب بازی های حمام راحت ترین روش را برای ضدعفونی دارند و اگر هر روز با آنها بازی می شود باید حداقل هفته ای یکبار تمیز و ضدعفونی شوند.

شاید این مقاله هم برای شما مفید باشد: بازی درمانی در کودکان چیست و چه اثراتی دارد

اسباب بازی های مخمل دار اغلب قابل شستشو در ماشین لباسشویی و قابل خشک شدن هستند ، بنابراین شستن آنها یک بار در هفته (به ویژه اگر بچه ها با آنها بخوابند) لازم است .

اسباب بازی های مخملی و غیر قابل شستشو را در صورت نیاز لکه گیری نمایید و در معرض دید آنها قرار دهید. سطوح اسباب بازی های الکترونیکی که قابل شستشو نیستند را ضد عفونی نمایید و بهتر است این کار را به صورت هفتگی با محلول ضدعفونی انجام دهید .

اسباب بازی هایی که به احتمال زیاد در دهان کودک قرار می گیرند و روی زمین می افتند ، اسباب بازی هایی هستند که نیاز به توجه مکرر دارند. این دسته را هر یک تا دو روز تمیز کنید. موارد دیگر را می توان به صورت هفتگی انجام داد.

ضد عفونی کردن اسباب بازی با سرکه
چند وقت یکبار باید اسباب بازی ها را تمیز کنیم؟

آیا می توان اسباب بازی ها را با سرکه ضدعفونی کنم؟

در یک کلام ، خیر. سرکه یک پاک کننده چربی خانگی است و در حالی که می تواند برخی از سویه های میکروب را از بین ببرد ، به اندازه کافی قوی نیست که برای ضدعفونی تمام میکروب ها مورد استفاده قرار بگیرد. بهتر است اسباب بازی هایی را که می توانید در آب داغ بشویید تا آنها ضد عفونی شوند .

اگر به دنبال جایگزینی طبیعی تر و گیاهی برای ضدعفونی کننده های شیمیایی هستید ، محصولاتی مانند دستمال مرطوب ضدعفونی کننده نسل هفتم ، میکروب ها را با روغن آویشن ، از بین می برد.

این نوع دستمال مرطوب آهسته تر از دستمال مرطوب ضدعفونی کننده معمولی عمل می کنند و سطوح اسباب بازی ها باید 10 دقیقه مرطوب بماند تا به موثرترین شکل ضد عفونی شود .

ضد عفونی کردن اسباب بازی در ماشین ظرفشویی
آیا می توان اسباب بازی ها را با سرکه ضدعفونی کنم؟

نحوه تمیز کردن اسباب بازی های حمام و اسباب بازی های پلاستیکی

اسباب بازی های پلاستیکی جامد ، مانند حلقه های لاستیکی ، مجسمه حیوانات و لگو را می توانید به راحتی در قفسه بالای ماشین ظرفشویی ضد عفونی کنید .

اسباب بازی های بزرگ را به طور ایمن در طبقه فوقانی ماشین ظرفشویی قرار دهید و اسباب بازی های کوچک را در یک کیسه توری قرار داده تا به خوبی تمیز و شسته شوند .

برنامه شستشوی معمولی با آب گرم را انتخاب کنید و مطمئن شوید که اسباب بازی هایی که ممکن است از ماشین ظرفشویی هنوز مرطوب خارج شوند را با هوا یا حوله خشک کنید.

ضد عفونی اسباب بازی های رنگی

همچنین می توانید همه اسباب بازی های پلاستیکی و رنگی نوزاد و کودکان را با روش زیر ضدعفونی کنید :

دستمال مرطوب Clorox یا Lysol.
پارچه ای مرطوب آغشته با محلول 3 درصد پراکسید هیدروژن.
1/2 فنجان سفید کننده کلر و یک گالن آب.

اطمینان حاصل کنید که سطح اسباب بازی را حداقل 10 ثانیه مرطوب نگه دارید تا با دستمال مرطوب (یا به مدت زمان توصیه شده در برچسب محصول) ضد عفونی شود . همچنین به مدت پنج دقیقه با محلول سفید کننده و آب ضدعفونی کرده و بگذارید در هوا خشک شود.

ضد عفونی کردن اسباب بازی در ماشین لباسشویی

برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها لازم است محلول سفید کننده تازه تهیه کنید. در حالی که همه اینها روشهای بی خطر برای تمیز کردن و ضدعفونی اسباب بازی های کودک است ، اما پس از خشک شدن در هوا ، همیشه باید یکبار دیگر آنها را با آب گرم شستشو دهید و بگذارید دوباره در هوا خشک شود. با این کار بقایای محلول پاک کننده حذف می شود.

اسباب بازی های حمام که در قسمت پایین آنها یک سوراخ دارد معمولا مشکل ساز هستند. هنگامی که آب در داخل این وسایل گیر می کند ، ممکن است باعث رشد کپک در داخل آنها شود .

حتی اسباب بازی های مشبک ممکن است اجازه ندهند هوا به اندازه کافی در داخل آنها در گردش باشد و داخل اسباب بازی های نتوانند کاملاً خشک شود.

اجتناب از استفاده از اسباب بازی های توخالی با حفره – حتی اردک های لاستیکی – در وان حمام مسئله این مهم است . اما اگر این کار را کردید ، مطمئن شوید که تا جایی که می توانید اسباب بازی را به شدت تکان بدهید تا آب از داخل آن خارج شود و اجازه دهید بعد از هر بار استفاده در هوا کاملاً خشک شود.

اگر مشاهده نمودید که داخل اسباب بازی کپک زده است و یا وقتی آن را تکان می دهید یا فشار می دهید آب مانده از داخل آن بیرون می آید ، فوراً اسباب بازی را بیرون بیندازید.

نحوه تمیز کردن اسباب بازی های مخملی در ماشین لباسشویی:

معمولاً عروسک های رنگارنگ و کتابهای پارچه ای را می توانید در ماشین لباسشویی تمیز کنید. اسباب بازی های محکم را می توان در برنامه های ضدعفونی کننده شستشو و خشک نمود .

بسیاری از اسباب بازی های مخمل دار دارای برچسب مراقبت و نظافت هستند ، بنابراین بهتر است دستورالعمل تمیز کردن اسباب بازی را مطالعه نمایید و بر همان اساس وسیله را ضد عفونی نمایید ، مخصوصاً اگر اسباب بازی جدید است.

ضد عفونی کردن اسباب بازی پلاستیکی

مراحل شستشو اسباب بازی های مخملی در ماشین لباسشویی:

ابتدا اسباب بازی های مخملی را در یک روبالشی یا کیسه پارچه ای قرار دهید تا از آنها محافظت کرده و قسمت بالایی آن را گره بزنید. در برنامه های لباس شویی آب گرم و چرخش آهسته را انتخاب کنید.

اسباب بازی ها را در خشک کن یا در محیطی با حرارت کم خشک کنید. یا اگر خشک کن یک قفسه دارد ، اسباب بازی را از روبالشی بیرون بیاورید و روی قفسه بگذارید تا بدون زحمت خشک شود.

برای خشک کردن اسباب بازی ها همچنین می توانید ، از سشوار در تنظیمات حرارت کم و سرعت بالا استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید:

هرگز اسباب بازی های مخملی را که دارای باتری های داخلی ، اسپیکر ها یا سایر قطعات فلزی هستند نشویید ، زیرا ممکن است آب به آنها آسیب برساند.
اطمینان حاصل کنید که همه دکوراسیون و دکمه ها به طور ایمن به اسباب بازی متصل شده اند و هر گونه پارگی و سوراخ را ترمیم کنید .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار