رانندگی پرخطر در سالمندان

رانندگی در سالمندان مبتلا به زوال عقل تا چه زمانی می تواند ادامه پیدا کند؟

رانندگی در سالمندان Driving in the elderly مبتلا به زوال عقل یکی از نگران کننده ترین اتفاقاتی است که ممکن است خانواده سالمند با آن روبرو شوند.بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل اغلب با گذشت زمان در سالمندان به آرامی ظاهر می شود. این  موضوع می تواند حتی برای اعضای نزدیک خانواده و دوستان نزدیک سالمند چندان مشهود نباشد.

روشهای رانندگی در سالمندان

متأسفانه ، ماهیت موذیانه این بیماری پیشرونده ، اغلب افراد مسن را از فاصله زمانی شروع علائم تا مرحله تشخیص  حتمی ، به شدت آسیب پذیر می کند.

علاوه بر ایجاد تغییر در توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزمره مانند پخت و پز ، پرداخت قبوض ، استحمام و مدیریت داروها ، زوال عقل می تواند بر توانایی رانندگی در سالمندان نیز تأثیر جدی بگذارد. یک سالمند  با رانندگی غیر ایمن ،  نه تنها سلامتی خود را به خطر می اندازد ، بلکه جامعه اطراف را نیز به خطر می اندازد.

چه زمانی فرد مبتلا به زوال عقل باید از رانندگی دست بکشد:

دست کشیدن از رانندگی یکی از دشوارترین مواردی است که سالمند با آن مواجه میشود و بیماری آلزایمر و زوال عقل مربوطه این مسئله را بیش از پیش پیچیده می کند.

وقتی یک سالمند از اختلال شناختی خود آگاه نیست و در ظاهر علایم شدیدی از بیماری را نشان نمی دهد  ، مکالمه  و گفتگو با سالمند در مورد اجتناب از رانندگی و برنداشتن کلیدهای ماشین اغلب به یک گفتگوی تکراری بی فایده تبدیل می شود.

برای یک پرستار سالمند تعیین اینکه دقیقاً چه زمانی باید وارد عمل شود و از رانندگی در سالمندان جلوگیری نماید بسیار دشوار است. انواع مختلف زوال عقل می تواند باعث ایجاد علائمی شود که با سرعت زیادی بدتر می شوند.  علاوه بر این ، زوال عقل در هر فرد متفاوت است و علائم می توانند به شدت نوسان داشته باشد.

ماهیت غیر قابل پیش بینی این بیماری ها اقدامات جدی  را میطلبد  تا از ایمنی سالمندان و سلامت جسمی و روحی آنها محافظت گردد.  این امر به ویژه در مورد مسائلی مانند رانندگی که بر ایمنی عمومی نیز تأثیر می گذارد صادق است. هر لحظه که به عدم امنیت در یکی از جنبه های زندگی سالمند شک میکنید بهتر است وارد عمل شوید.

محدودیت رانندگی در سالمندان

سرگردانی ، زوال عقل و رانندگی ترکیبی خطرناک است

سرگردانی و گم شدن ،  رفتاری شایع است که می تواند در هر مرحله از بیماری آلزایمر آغاز شود. این مشکل اغلب هنگامی اتفاق می افتد که یک سالمند برای رفتن به جایی یا انجام کاری از مکان امن مانند خانه خود خارج شود و سپس گم شود و نتوانند آدرس منزل خود را پیدا نمایند.

طبق گزارشات انجمن آلزایمر در مورد مشکلات رانندگی در سالمندان  مشخص شد، از هر 10 نفر شش نفر در طول پیشرفت بیماری  مرحله سرگردانی و گم شدن  را تجربه نموده اند.

هر کسی که توانایی راه رفتن داشته باشد ممکن است گم شود ، اما دسترسی به اتومبیل می تواند میزان مسافتی که یک سالمند از خانه دور شود را افزایش دهد. در این شرایط  میزان خطری که متوجه سالمند است  به میزان قابل توجهی افزایش  می یابد.

سرگردانی سالمند  به چنان مشکلی تبدیل شده است که فلوریدا در سال 2008 یک سیستم هشدار عمومی در سطح ایالت برای کمک به یافتن و بازیابی سالمندان مفقود مبتلا به زوال عقل به نام “طرح هشدار نقره ای” ایجاد کرد.  از سپتامبر سال 2020 ، در مجموع 2420 هشدار نقره ای در فلوریدا برای بزرگسالان مفقود شده با اختلال شناختی صادر شده است.

خطرات رانندگی در سالمندان

محققان کالج پرستاری دانشگاه فلوریدا جنوبی این هشدارها را بررسی کردند و الگوهای مهم زیر را کشف کردند:

  • در گزارشات مربوط به رانندگی در سالمندان بیش از 70 درصد رانندگان گمشده مردانی بودند که قبل از پیدا شدن به طور متوسط ​​116 مایل از خانه های خود فاصله داشتند. محققان فرض کردند که مردان در هنگام رانندگی بیشتر گم می شوند.
  • بیشتر این رانندگان هنگام سفرهای عادی روزمره گم  میشوند. به عنوان مثال ، مراجعه به پزشک ، خرید ، دیدار با دوستان
  • کمتر از یک سوم رانندگان گمشده کلیدهای ماشین را بدون اطلاع پرستار سالمند یا خانواده خود  بر میداشتند.
  • فقط حدود 20 درصد از رانندگان گمشده هنگام پیدا شدن هنوز در حال رانندگی بودند. بقیه یا تصادف کرده بودند ، یا در ماشین پارک شده خود نشسته بودند یا از وسیله نقلیه پیاده شده بودند و با پای پیاده سرگردان شده بودند.
  • پانزده درصد از سالمندان مفقود شده در موقعیت های خطرناک یافت شده اند.  به عنوان مثال ، پارک شده روی ریل راه آهن ، پارک شده در وسط جاده یا قدم زدن در یک منطقه متروکه

نویسندگان این مطالعه بر تفاوتهای اساسی افراد سالمندی که با پای خود دور می شود و هنگام رانندگی گم می شود تأکید داشته اند.

گم شدن معمولاً یک رفتار مربوط به زوال عقل  است ، اما پیش بینی اینکه آیا یک سالمند با اختلال شناختی در هنگام رانندگی گم می شود دشوارتر است. لغزش حافظه و گم شدن می تواند در طی فعالیت های معمول و روزمره  مانند رفتن به فروشگاه مواد غذایی رخ دهد. حتی اگر قبلاً صدها یا هزاران بار  این مسیر کوتاه را طی کرده باشند ، باز هم احتمال اینکه یک فرد سالمند در  هنگام رانندگی در این مسیر گم شود وجود دارد

جلوگیری رانندگی در سالمندان

حضور یک سالمند با اختلال شناختی خفیف هنوز هم می تواند پشت فرمان بسیار خطرناک باشد. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در مراحل اولیه زوال عقل هستند ، دو برابر بیشتر از افراد سالم در یک گروه کنترل دچار اشتباهات رانندگی می شوند ، از جمله مشکلات در موقعیت و استفاده از خط ، توقف مناسب وسیله نقلیه ، توجه ، تصمیم گیری و رعایت قوانین جاده.

موارد مستند متعددی از تصادفات وحشتناکی وجود دارد که به دلیل  اشتباهات رانندگی سالمندان با زوال عقل رخ داده است.

چگونه یک فرد مبتلا به زوال عقل را از رانندگی متوقف کنیم؟

کلیدهای ماشین برای سالمندان  نمادی از استقلال است ، که معمولاً جدا کردن آنها  از سالمند به یک کار ترسناک تبدیل می شود.

همانطور که والدین ما پیر می شوند ، باید مراقب علائمی که  نشان دهنده کاهش توانایی های ذهنی و جسمی  آنها برای  رانندگی در سالمندان است باشیم. این موضوع برای اکثر افراد سالخورده بسیار حساس است ، اما در صورت وجود نشانه ای از آسیب مغزی  به هیچ عنوان اجازه رانندگی را به شخص سالمند ندهید.

بسیاری از  پرستاران سالمند در  مرکز پزشکی سلامت اول  به عنوان مراقبان حرفه ای سالمند در منزل  در مورد روش های چگونگی جلوگیری از رانندگی فرد مبتلا به زوال عقل راهنمایی  هایی حرفه ای ارائه میدهند.

در نهایت ، جلوگیری از رانندگی در سالمندان لجوج ممکن است  مستلزم  انجام اقدامات جدی باشد . به عنوان مثال می توان از برداشتن کلیدهای اتومبیل  ، لغو گواهینامه رانندگی یا  بیمه اتومبیل و یا احتمالاً غیرفعال کردن  ماشین فرد سالمند باشد.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527