مراکز مراقبت از سالمندان

در طی چند دهه ی اخیر مراکز مراقبت از سالمندان به طور چشمگیری تغییر یافته اند. این تغییرات از مقررات حکومت و فشار مشتریان آنها سرچشمه گرفته است.
امروزه مراکز مراقبت از سالمندان موسساتی بسیار منظم و با کیفیت بالا برای مراقبت از سالمندان (کسانی که سلامت جسمانی دشوار یا ناتوانیهای ذهنی دارند)هستند.
آیا مرکز مراقبت از سالمندان برای شما مناسب است؟
تقریبا نیمی از کسانی که در مرکز مراقبت از سالمندان زندگی میکنند دارای سن 85 سال یا بیشتر اند. تعداد نسبتا کمی از ساکنان جوانتر از 65 سال اند. بیشتر آنها خانم اند (72%) بسیاری از آنها فاقد شوهر اند ( تقریبا 70 % آنها بیوه، مطلقه،یا کسانی اند که هرگز ازدواج نکرده اند) و صرفا دارای یک گروه کوچک اعضای خانواده و دوستان برای حمایت اند.
رایج ترین دلایل برای زندگی در مرکز مراقبت از سالمندان:
برخی از انواع ناتواناییها و فعالیتهای زندگی روزانه رایج ترین دلیلی است که افراد سالمند برای آن در مرکز مراقبت از سالمندان زندگی میکنند.
جای تعجب ندارد که کسانی که در مرکز مراقبت از سالمندان زندگی میکنند به طور کلی ناتوانی بیشتری نسبت به کسانی که در خانه زندگی میکنند دارند. به طور طبیعی 25% از ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان نیاز به کمک در یک یا دو فعالیت روزانه دارند( مانند حمام کردن و قدم زدن) و 75% نیاز به کمک برای سه فعالیت روزانه یا بیشتر دارند. بیش از نیمی از ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان بی اختیاری دارند (در روده یا مثانه) و بیش از? مشکل در شنوایی یا بینایی دارند.
علاوه بر مسائل جسمانی مشکلات روانی در بین ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان رایج است .در واقع جنون به عنوان رایج ترین مساله وجود دارد و تقریبا 50% تا 70% از ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان را تحت تاثیر قرا رمی دهد.بیش از ?از ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان راجع به تصمیم گیریهای روزانه دچار مشکل اند و ?راجع به یادآوری و فهمیدن موقعیت خود از زمانی به زمان دیگر.
حداقل ?از ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان که به جنون دچارند دارای رفتارهای مشکل سازند این رفتارها ممکن است شامل توهینهای لفظی و جسمانی، اقدام نامناسب در جمع، مقاومت کردن در برابر مراقبتهای لازم و توهم و پرسه زدن باشد.
مشکلات ارتباطی نیز تقریبا رایج است که تقریبا نیمی از ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان درک نمیشوند و آنها نیز دیگران را درک نمیکنند.
افسردگی نیز دیگر وضعیت ذهنی است که ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان را تحت تاثیر قرار میدهد. تحقیقات نشان داده است که این وضعیت در بین کسانی که در مرکز مراقبت از سالمندان زندگی میکنند نسبت به کسانی که در جامعه به صورت تنهایی زندگی میکنند بیشتر است.
مدت اقامت:
اگرچه ناتوانی در بین ساکنان مرکز مراقبت از سالمندان امری رایج است. مدت اقامت در مرکز مراقبت از سالمندان تا حد زیادی متفاوت است.25 % از افراد صرفا برای ماندن در یک دوره ی کوتاه مدت در مرکز مراقبت از سالمندان پذیرش میشوند( 3 ماه یا کمتر) بسیاری از کسانی که برای مدت کوتاه میمانند برای توانبخشی یامراقبت پایانی ( به معنای پایان زندگی ) پذیرش میشوند. حدود نیمی از ساکنان حد اقل یکسال را در مرکز مراقبت از سالمندان میگذرانند و 21% برای مدت تقریبا 5 سال در مرکز مراقبت از سالمندان ساکن میشوند. جالب توجه است که عملکرد کسانی که برای مدت طولانی در مرکز مراقبت از سالمندان قرار میگیرند بهبود می یابد.
عوامل خطرسازی که باعث پذیرش در مرکز مراقبت از سالمندان میشود:
چندین فاکتور خطر برای پذیرش در مرکز مراقبت از سالمندان وجود داردکه عبارتند از:
? سن: شانس اینکه در مرکز مراقبت از سالمندان پذیرفته شوید با بالا رفتن سن به سرعت بالا میرود مثلا 20% از کسانی که 85 سال سن یا بیشتر دارند در مرکز مراقبت از سالمندان زندگی می کنند در مقایسه کسانی که 65 تا 74 سال سن دارند و در مرکز مراقبت از سالمندان ساکن اند تنها 1.1% اند.
? درآمد کم
? حمایت ضعیف از طرف خانواده خصوصا در مواردی که سالمندان فاقد همسر یا فرزند اند.
? فعالیتهای اجتماعی کم
? مشکلات ذهنی و عملکردی
خصوصیات مرکز مراقبت از سالمند:
مرکز مراقبت از سالمند به طور فزاینده ای در حال ارائه ی خدمات پزشکی شبیه خدماتی که در بیمارستانها پس از عمل جراحی ، بیماری یا دیگر مشکلات پزشکی ناگهانی ارائه میشوند است. سالمندان نیازمند مراقبتی در سطح بالاترند و اقامت در بیمارستانها کمتر از چیزی است که آنها باید از آن برخوردار شوند.
خدمات پزشکی در بین مراکز مراقبت از سالمند بسیار متفاوت است اما شامل موارد زیر میشود:
? دیالیز کیله
? مراقبتهای ارتوپدی ( مراقبت از عضلات، مفاصل و مشکلات استخوان)، درمان تنفس
? پشتیبانی پس از عمل جراحی
? توانبخشی
? درمان داخل وریدی و آنتی بیوتیک و مراقبت از زخم
به طور مرسوم این خدمات صرفا در بیمارستانها و مراکز توانبخشی قابل دسترسی بوده اند

(امتیاز دهید)
با مهم ترین ویژگی های کودکان 6 تا 12 سال آشنا شوید
مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527