مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

نکات مراقبتی از سالمند

نکات مراقبتی از سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نقش شما به عنوان یک مراقب

انواع مختلفی از مراقب وجود دارد.ممکن است شما یک کمک مراقب در یک خانه ی مراقبت از سالمند یا در خانه ی سالمندان باشید. ممکن است شما یک مراقب اولیه جهت مراقبت از سالمندی باشید که خویشاوند یا دوست شماست. به هر حال در ارتباط با موضوع مراقبت از سالمند شما با چالشهایی روبرو خواهید شد که قبلا مجبور به مقابله با انها نبوده اید و اینکه شما بدانید مراقبت از سالمند را از کجا و چگونه شروع کنید ممکن است دشوار باشد.

اگر شما یک کمک مراقب در خانه ی مراقبت از سالمند یا در یک خانه ی سالمندان هستید احتمالا دوره و تمریناتی را گذرانده اید ولی اگر به تازگی به عنوان پرستار سالمندان به یک خویشاوند یا دوست سالمند خدمت میکنید ممکن است دلهره اور باشد زیرا  که بیشتر ما  تجربه ی کمی در مراقبت از سالمند داریم.

 قاعده‌ی مهم=یک روند وجریان ثابت ایجادکنید

هیچ قانون سفت وسختی راجع به مراقبت از سالمند وجود ندارد اغلب شما روی راه رفتن خودتان فکر میکنید و هرروز را اینگونه میگذرانید اما یک قاعده ی مهم وجود دارد که همه ی مراقبان جهت مراقبت از سالمند باید ان را اتخاذ کنند و از ان دفاع کنند و ان قاعده این است که – همیشه یک روند ثابت و منظم ایجاد کنید- . روتین بودن ممکن است به عنوان انجام فعالیتهای خاصی به یک روش یکسان در طول زمان توصیف شود . در بسیاری از موارد سالمندان شبیه کودکان اند و جریانها ی ثابت و نظم یک  ساختار اطمینان بخش را برای انها در طول روز فراهم میکند  در حالی که دنیای خارج در حال تبدیل شدن به مکانی خصومت امیز و به هم ریخته برای ساکنانش است همچنانکه عملکردهای شناختی مردم کاهش می یابد انها با اعتماد کردن بیشتر و بیشتر به نظم و روال جهت سازمان یافته نگهداشتن خودشان  میپردازند.

ایجاد پیوستگی با شخص تحت مراقبتتان

                                                                                                                                                                                                  زمانیکه شما در حال تلاش کردن برای ایجاد یک رابطه با  شخصی هستید که از او مراقبت میکنید  نظم و روند ابزار قدرتندی  جهت استفاده در مراقبت از سالمند هستند.

پیوستگی ها در مراقبت از سالمند که مبنای یک ارتباط گرم و باملایمت است شبیه یک اتحاد و وصلت موفقیت امیز است و از این جهت مهم اند . روند ثابت در جریان مراقبت از سالمند میتواند باعث پرورش پیوستگی و ارتباط شود زیرا به واسطه ی ان سالمند احساس امنیت و راحتی میکند .روال ثابت داشتن همچنین سهولت بیشتری را برای مراقبت شونده و مراقب در جریان مراقبت از  سالمند به وجود می اورد.

شخصی که تحت مراقبتتان است را بشناسید

پیش از انکه یک روند ایجادکنید نیاز به ان دارید که راجع به شخص تحت مرااقبتتان برای مراقبت از سالمند شناخت داشته باشید. ممکن است شما از قبل شخص تحت مراقبتتان را بشناسید خصوصا اگر او یکی از خویشاوندان سالمند شما باشد . در هر  حال اگر شما با ان شخص زندگی نمیکنید ممکن است عادات شخصی متعددی وجود داشته باشد که شما از انها بی خبرید. اگر  شخصی که شما از او نگهداری میکنید با شما رابطه ی سردی داشته باشد احتملا تکالیف بیشتری برای  شما جهت انجام دادن وجود خواهد داشت .

یاداوری این نکته  مهم است که تحمیل یک روند بر شخص تحت مراقبتتان عادت خوبی نیست . سالمندان انسانهایی هستند شبیه شما با علایق خاص خودشان .یک روال خوب وموثر دردوره ی مراقبت از سالمند همیشه بر پایه ی علایق طرفینی بنا شده است .

اعتماد و احترام متقابل

به محض انکه شما احساس کنید که واقعا شخصی که تحت مراقبت شماست را میشناسید میتوانید شروع به ایجاد یک رابطه ی استوار کنید که مبتنی بر اعتماد و اطمینان متقابل است . در مراقبت از سالمند این نوع از ارتباط ضروری است.

افراد سالمندی که احساس میکنند تحت فشار اطراف اند یا از انها انجام دادن کارهایی خلاف میلشان خواسته میشود بی میل و سخت گیر خواهند شد و در برخی موارد در جریان مراقبت از سالمند پرخاشگرند . چنین رفتارهایی زندگی شما و انها را تلخ میکند. همیشه به یاد داشته باشید که روزی سالمند خواهید شد ( با شخص تحت مراقبت به نحوی رفتار کن که اگر در موقعیت او بودی انتظار چنان رفتاری را داشتی)

پیشنهاد مطالعه: بیماری آب مروارید در سالمندان

منافع ایجاد یک روند منظم  

طبق روال عمل کردن  اثار مثبت فراوانی در جریان مراقبت از سالمند برای سالمند تحت مراقبتتان خواهد داشت . ایجاد نفوذ به  وسیله ی یک روند منظم زندگی شما و شخص تحت مراقبتان را شادتر و کم استرس تر میکند . در طی مراقبت از سالمند موارد  بسیاری برای شما جهت یاداوری و انجام انها وجود دارد مانند : نظارت دارویی-توجه به بهداشت شخصی –تدارک وعده های غذایی  . یک روال خوب در مراقبت از سالمند به شما کمک خواهد کرد که به یاد بیاورید چه کاری را چه زمانی انجام دهید. برای شخص سالمند روند ثابت اطمینان بخش خواهد بود و باعث میشود انها از اینکه متوجه میشوند کارهایی که دیگر نمیتوانند انجام دهند  انجام میشوند احساس شادی داشته باشند.

در مراقبت از سالمندان انها رویه و روال داشتن را دوست دارند و از امور غیر منتظره و هرج مرج بیزارند.

نکات مراقبتی از سالمند

 

پیشنهاد مطالعه: پارکینسون تهدیدی برای سالمندان

 

معایب وجود یک روند ثابت در مراقبت از سالمند

عادت معمول صرفا به عنوان امری مهم توصیف میشود اما از این جهت که به وسیله ی روند ثابت محدود میشود مناسب نیست.  اگرچه جریان عادی در مراقبت از سالمند ممکن است برای انها احساس کنترل و امنیت را افزایش دهد از طرف دیگر ممکن است محدود کننده باشند.                                                                                                                             

امروزه برخی از متخصصان در مراقبت از سالمند بر این نظرند که طبق روال بودن ممکن است خسته کننده باشد و افراد سالمند  در این نوع روند که ملزم به رعایت ان باشند، دلواپس- غمیگن و فراموشکار میشوند. برای نمونه یک مطالعه از 235 سالمند فرانسوی نشان داد که در مراقبت از سالمند کسانی که نگران تر و ناراحت تر بودند روالهای محدودکننده تری در زندگیشان داشته اند.

راه حل ان است که در رابطه با روند انعطاف پذیر باشیم . مطمین باشید که در مراقبت از سالمند تغییرات خارج از برنامه ای وجود دارند که برای سالمند لذت بخش خواهند بود مانند: رفتن به بازار و پارک محلی.

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار