نگهداری فرد سالخورده سلامت اول

نگهداری فرد سالخورده

“مادرم  مرا دیوانه می کند”این عبارتی است که ممکن است مراقب سالمند یا هرکسی که وظیفه ی نگهداری فرد سالخورده را بر عهده دارد، فریاد بزند. داستان های زیادی در مورد بد اخلاقی سالمند که مراقب سالمند را خسته می کند در جاهای زیادی تعریف می شود.

نکاتی برای نگهداری فرد سالخورده

در اینجا 10 بدرفتاری سالمند آورده شده. همچنین نکاتی برای نگهداری سالمند با این اخلاقیات ارائه شده.

1-خشم، غضب، فریاد هنگام نگهداری فرد سالخورده

سالخوردگی می تواند ویژگی های شخصیتی سالمند را در راه های ناخوشایند تشدید کند. یک فرد زود رنج ممکن است خشمگین، یک فرد بی تاب می تواند بهانه گیر شود و به هیچ وجه راضی نشود. متاسفانه همیشه فردی که وظیفه نگهداری فرد سالخورده را بر عهده دارد هدف این بهانه هاست.

چه باید کرد؟

مراقب سالمند باید سعی کند دلیل خشم او را بیابد. در اغلب افراد مسن رفتارها نشانه پریشانی است. روند پیری به خودی خود گاهی اوقات خشم را به ارمغان می آورد. همچنانکه سالمند به دوره ی سالخوردگی می رسد،  در مورد پیر شدن، داشتن دردهای مزمن، از دست دادن دوستان، داشتن مسائل مربوط به حافظه، بی اختیاری بودن و هر چیز بی ارزشی که می تواند با بالا رفتن سن رخ دهد نگران می شود.

به علاوه بیماری آلزایمر و زوال عقلی هم می تواند باعث بروز این رفتار ها شود که در این صورت والدین از کنترل خارج می شوند.

به عنوان مراقب سالمندی که قرار است نگهداری فرد سالخورده را برای مدتی بر عهده بگیرید، بهترین راه این است که این رفتارها را شخصی تلقی نکنید. روی رفتارهای مثبت تمرکز کنید و منفی ها را در نظر نگیرید و هر زمان که وقت پیدا کردید استراحت کنید. هوا بخورید، کاری که دوست دارید را انجام دهید یا با دوستانتان تماس بگیرید.

ممکن است تصمیم بگیرید که با مرکز نگهداری فرد سالخورده تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید. معمولا سالمندان بدترین رفتار خود را به کسانی که به آنها از همه نزدیک ترند، مثلا اعضای خانواده نشان می دهند. ممکن است رفتار نامناسب خود را مقابل افراد غریبه بروز ندهند.  در اینصورت شما می توانید کمی استراحت کنید.

2- توهین

گاهی اوقات والدین شروع به توهین به فرزند بزرگ خود که سعی دارد نگهداری فرد سالخورده را بر عهده بگیرد ، می کنند. داستان هایی از سو استفاده ذهنی، عاطفی، حتی فیزیکی به فرزند بزرگسال بین همه مشترک است. وقتی سالمند اختلال شخصیتی یا بیماری های روانی دارد شروع به توهین به فرزند بزرگ خود که از همه بیشتر به او محبت دارد می کند. چون در آن زمان احساس امنیت می کند،

این رفتار ها را نشان می دهد. سالمند آگاهانه به فرزند خود توهین نمی کند. اما او نا امید است و نیاز دارد این نا امیدی در مورد پیر شدن، داشتن درد مزمن، از دست دادن همسر و دوستان، داشتن مسائل مربوط به حافظه، بی اختیاری بودن و… را تخلیه کند.

چه باید کرد؟

 سعی کنید با آنها در مورد حسی که با رفتار توهین آمیزشان به شما دست می دهد، صحبت کنید. هرچند اکثرا مراقب سالمند با حرف زدن به نتیجه ای نمی رسد. اگر آزار کلامی یا احساسی است، آنها را متوجه کنید که اگر  همه کارهایی که شما برای نگهداری فرد سالخورده و ناتوان انجام می دهید، را برای مدتی انجام ندهید شاید باعث شود که رفتار آنها با شما را بهتر کند و اگر چنین اتفاقی نیفتاد مجبورید او را ترک کنید.

پیدا کردن کمی وقت استراحت با گرفتن کمک از دیگران برای نگهداری فرد سالخورده به والدینتان اجازه خواهد داد که ارزش کار شما را بدانند و برای آن از شما تشکر کنند. اگر پدر و مادر مسن به صورت فیزیکی مراقب خود را آزار می دهند، ممکن است نیاز باشد که کمک های حرفه ای، مقامات یا یک مشاور درگیر شوند.

فحش دادن، زبان توهین آمیز و نظرات نامناسب

هنگامی که یک پدر یا مادر دوست داشتنی به طور ناگهانی شروع به استفاده از بدترین فحش ها و استفاده از زبان توهین آمیز و یا چیزهای نامناسبی می کند، اعضای خانواده گیج می شوند که چرا چنین چیزی اتفاق افتاده و چرا چنین چیزی اتفاق افتاده و چه مشکلی در نحوه نگهداری فرد سالخورده رخ داده که باعث بروز چنین مشکلی شده در این رابطه چه باید کرد؟

داستان هایی در مورد اینکه پدر و مادری که با ادب بوده اند  و هرگز یک کلمه توهین آمیز استفاده نمی کردند به طور ناگهانی شروع به ناسزا گفتن به مراقب سالمند خود و یا صدا زدن انها با اسم های توهین امیز می کنند وجود دارد. هنگامی که در ملاء عام این اتفاق می افتد، شرم آور است؛ هنگامی که در جای خصوصی اتفاق می افتد ناراحت کننده است.

برای نگهداری فرد سالخورده چه باید کرد؟

وقتی رفتار سالند به دور از شخصت یک فرد سالخورده است، احتمال شروع آلزایمر و یا بیماری های زوال عقلی وجود دارد. چطور با دشنام دادن سالمند کنار بیایید؟ ایده هایی وجود دارد که شما را در نگهداری فرد سالخورده کمک می کند. وقتی که فرد شروع به توهین و ناسزا گفتن می کند، از یک حواس پرتی استفاده کنید. منحرف کردن حواس والدین سالمندتان ساده است اما روش تاثیر گذاری است. وقتی که ذهن او منحرف شد، ممکن است توهین ها پایان یابد.

سعی کنید خاطرات خوب ایام گذشته را مرور کنید. مثل همه مردم سالمندان هم دوست دارند خاطرات روزهای گذشته را به یاد آورند. استفاده از مهارت های حافظه بلند مدت سالمندان، به احتمال زیاد باعث می شود آنها هر آنچه در آن در حال حاضر است را فراموش کنند و آرام شوند. اگر هیچ کدام از این روش ها جواب نداد، عقب بکشید و برای مدتی ناپدید شوید تا اوضاع آرام شود. شاید بهرین راه تماس با موسسه پرستاری و درخواست اعزام پرستار با تجربه برای مراقبت از فرد سالخورده است.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527