مراقبت از والدین سالمند

مراقبت از والدین سالمند: جوانب مراقبت از سالمند توسط اعضای خانواده

قبول مراقبت از سالمند برای همه دشوار است، اگرچه ممکن است همه ما مجبور به مراقبت از سالمند شویم.

نتیجه یک مطالعه در ایالات متحده نشان داده است که افرادی که مراقبت از سالمند بر عهده آن هاست، از 30 درصد در سال 2010 به 39 درصد در سال 2012 رسیده است. تقریبا 3/2 از این جمعیت، افرادی هستند که از والدین خود و یا همسر سالمندشان مراقبت می کنند. از جمله عواملی که در گسترش این روند موثر بوده است، بهبود سبک زندگی، بهتر شدن شرایط درمان و در نتیجه افزایش امید به زندگی در جامعه است. به همین علت امروزه انسان ها بیشتر از گذشته عمر می کنند. در نتیجه امروزه تعداد مراکز مراقبت از سالمندان روز به روز در حال افزایش است. و از آن جایی که استخدام یک متخصص مراقبت از سالمند و یا سپردن سالمند به مرکز مراقبت از سالمندان هزینه های بالایی دارد، خانواده ها مراقبت از سالمند در منزل را ترجیح می دهند. جدای از این مسئله بعضی از افراد به خاطر علاقه و احساس وظیفه‌ای که نسبت به والدین خود دارند، ترجیح می دهند مراقبت از سالمند را خود بر عهده بگیرند و مرکز مراقبت از سالمندان را ترجیح نمی‌دهند. صرف نظر از علتی که شما مراقبت از سالمند را خود بر عهده می گیرید، وقتی که یکی از والدین قرار شد در منزل شما ساکن شود، مسائل عاطفی، جسمانی و مالی وجود دارند که اعضای خانواده باید به آن ها دقت کنند.

تاثیر عاطفی مراقبت از سالمند در منزل

بر عهده گرفتن مسئولیت مراقبت از سالمند، مسئولیت بسیار سنگینی است مخصوصا هنگامی که یکی از فرزندان مسئول مراقبت از والدین سالمند خود می شود.

اولین مسئله، تاثیر عاطفی است که به دلیل تغییر نقش ها ایجاد می شود. فردی که قبلا کار مراقبت را برعهده داشته است، اکنون او تحت مراقبت قرار می گیرد. برای افرادی که به شدت وابسته به حمایت و راهنمایی والدین خود بوده‌اند، مراقبت از سالمند می‌تواند احساس از دست دادن آن‌ها را ایجاد کند. این حس از دست دادن می تواند برای والدین نیز پیش بیاید، زیرا آن ها اکنون فردی هستند که نیاز به مراقبت دارند و نه فردی که مسئول مراقبت دیگران بوده است.

افزایش سن والدین، حس استقلال و غرور را در آن ها از بین نمی برد، و آن ها دوست دارند در خانه خود بمانند. اگر والدین خلاف میل خود مجبور به ترک خانه شان شوند، این کار اضطراب و حساسیت بیشتری به همراه دارد.

جنبه پزشکی مراقبت از سالمند

علاوه بر مسائل عاطفی که مراقبت از سالمند دارد، جنبه پزشکی مسئله نیز باید در نظر گرفته شود و می تواند بسیار پیچیده باشد. بیشتر افرادی که بیش از 65 سال سن دارند بیماری های مزمنی دارند که کارهای معمول را برای آن ها محدود می کند. این افراد نیاز به مراقبت های ویژه‌ای دارند. در بیشتر موارد، فرزندانی که کار مراقبت از سالمند را بر عهده می‌گیرند از این شرایط و نحوه برخورد با سالمندی که مراقبت از او را بر عهده گرفته‌اند آگاه نیستند.

چگونه متابولیسم بدن خود را افزایش دهیم
مطالعه کنید

متاسفانه منابع زیادی برای مراقبت از سالمند در اینترنت وجود دارند که افراد سعی می کنند به آن ها مراجعه کنند. این کار برای مراقبت های پزشکی مناسب نیست و حتما باید زیر نظر پزشک معالج کار مراقبت از سالمند انجام گیرد. خانواده هایی که از این روش برای به دست آوردن اطلاعات استفاده می کنند، باید بدانند که وبسایت های ساختگی زیادی وجود دارد. خانواده ها باید دقت داشته باشند که اطلاعاتی که می‌خواهند به کار ببرند از یک وبسایت معتبر در حوزه مراقبت از سالمند که محتوای آن به روز و دقیق است، انتخاب شوند.

تاثیر فیزیکی محیط بر مراقبت از سالمند

یکی از مسائلی که شما باید هنگام تصمیم گیری برای مراقبت از سالمندان در نظر بگیرید مسئله تحرک آن هاست. اگر آن ها نمی‌توانند از صندلی و یا تخت به تنهایی بلند شوند، شما مجبور خواهید شد به آن ها کمک کنید. همچنین باید در نظر داشت که آیا هنگام دوش گرفتن و استفاده از توالت به کمک دیگری نیاز دارند یا به تنهایی از عهده آن بر می آیند. توجه کنید که مراقبت از سالمند شامل توجه به کلیه این مسائل است.

به احتمال قوی، در آینده آن ها به کمک شما در انجام این کارها نیاز خواهند داشت. میزان استقلال سالمند در انجام این کارها می تواند مشخص کند که آیا شما می توانید آن ها را تنها بگذارید یا نه. در نتیجه می توان مشخص کرد که فرد نگهدارنده می‌تواند به کار خود در بیرون ادامه دهد یا نه. در بسیاری از مواقع، مراقب سالمند مجبور است برای مراقبت از سالمند کارش را کنار بگذارد.

تاثیر مراقبت از سالمند بر روی روابط درون خانوادگی

در بیشتر موارد، دختر خانواده است که مسئولیت مراقبت از سالمند را بر عهده می‌گیرد. مراقبت از سالمند در کنار نقش همسری و مادری یک مسئولیت بزرگ است. به دلیل زمانی که برای مراقبت از سالمند صرف می‌کنید، دیگر زمان کمتری برای همسر خود خواهید داشت. این مسئله بر روی رابطه شما و همسرتان تاثیر دارد.

اگر فرزندان شما هنوز در خانه زندگی می کنند، این مسئله کار هماهنگی مراقب از سالمند را حتی پیچیده‌تر می‌کند. در نتیجه مراقبت تحت فشار زیادی قرار می گیرد. تنها یک فرد نباید مسئول رفاه جسمی و روحی تمام افراد خانواده باشد. مراقبت از سالمند وظیفه‌ای نیست که یک نفر بتواند به تنهایی بر دوش بکشد. همه اعضای خانواده، حتی والدین سالمند، باید توجه کنند که کسی که مسئولیت مراقبت از سالمند را بر عهده گرفته هم نیاز به مراقبت دارد.

کاهش استرس مراقب سالمند

بهترین روش برای این که مراقب تحت فشار قرار نگیرد و استرس نداشته باشد، محول کردن بخشی از کار مراقبت از سالمند به اعضای خانواده است. با ارتباطات خوب و تهیه لیست کارها به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. برای تقسیم کار مراقبت از سالمند نباید تنها ساکنین خانه را در نظر بگیرید. بلکه از سایر اعضای خانواده که می توانند در زمان های مشخصی حضور داشته باشند، برای مراقبت از سالمندان کمک بگیرید تا مراقب اصلی بتواند برای خود نیز وقت داشته باشد.

9 روش موثر در پیشگیری از سردرد میگرنی
مطالعه کنید

خواهر و برادر مراقب نیز می تواند به او در کار مراقبت از سالمند کمک کند. مثلا سالمند را به مطب پزشک ببرد و هنگام مراقبت های پزشکی در بیمارستان همراه اش بماند. با مشارکت در کار مراقبت از سالمند، سایر اعضای خانواده به فردی که مراقبت را بر عهده گرفته کمک می کنند تا در کنار مراقبت از سالمند بتواند به کارهای خانه و زندگی خود نیز برسد.

نقش پدر و مادر در مراقبت از سالمند

در مقابل والدین سالمند نیز نقش‌هایی دارند. والدینی که فرزندشان کار مراقبت از سالمند را بر عهده گرفته، باید بدانند که آن ها نیاز دارند با همسر خود تنها باشند. و اگر امکان دارد به صورت منظم این امکان را برای آن ها فراهم کند.

برای کمک به این کار می توانند به سادگی بعد از شام به اتاق خود بروند که فرزندشان بتواند با همسر خود تلویزیون ببنید. یا حتی یک روز در هفته بتوانند شام را در بیرون بخورند. هر نگرانی که والدین به هنگام غیبت مراقب دارند می تواند با داشتن یک تلفن همراه و تماس در صورت نیاز، بر طرف شود. اجازه دادن به مراقب برای داشتن وقت هایی که بتواند با همسر خود سپری کند، می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر رابطه آن ها با یکدیگر و رابطه آن ها با سالمند داشته باشد. سالمند باید توجه کند که مراقبت از سالمند توسط نزدیکان به معنی معافیت او از هر گونه همکاری با مراقبین نیست.

امتیازات مراقبت از سالمندان

یک واقعیت ناراحت کننده این زمانه این است که بچه ها با پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی نمی‌کنند و در بعضی موارد حتی به خوبی آن ها را نمی‌شناسند. در نتیجه نه تنها بچه ها دیگر این رابطه صمیمی را ندارند، بلکه فرصت آشنا شدن با گذشته خانواده خود را از دست می دهند. همچنین فرزندان می توانند زندگی در دنیای مدرن را با پدربزرگ و مادربزرگ خود به اشتراک بگذارند و از احساس تعجب آن ها لذت ببرند.

شکی نیست که مراقبت از سالمندان مشکلاتی را به همراه دارد. اما اگر با برنامه ریزی لازم بتوانید این کار را انجام دهید، امتیازات بسیاری برای شما دارد. مهمترین آن ها احساس شادی از انجام کار است.

برخی از والدین ترجیح می دهند که به مرکز مراقبت از سالمندان بروند، با همسن و سال‌های خود زندگی کنند و بدون این که احساس کنند برای خانواده خود مسئولیتی ایجاد می‌کنند؛ تحت مراقبت قرار بگیرند.

اگر تصمیم بگیرید که از والدین خود در منزل خودتان مراقبت کنید یا آن ها را به مرکز مراقبت از سالمندان ببرید، نباید فراموش کنید که ما مسئول این هستیم که آن ها احساس راحتی کنند. اگر مطمئن هستید که والدین شما بهترین تلاش خود را کرده اند تا شما بهترین زندگی را داشته باشید. پس هیچ هزینه‌ای برای مراقبت از آنها سنگین نخواهد بود.

(امتیاز دهید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527