سقوط در سالمندان

درمورد خطر سقوط در سالمندان چه میدانیم؟نکات مهم برای جلوگیری از آسیب سالمند

زمانی شما به عنوان مراقب از سالمند مراقبت می کنید، مکررا شاهد زمین خوردن سالمند خواهید بود. این موضوعی است که مراقبین باید به آن اشراف داشته و از آن جلوگیری کنند. خوشبختانه تحقیقات علمی ثابت کرده است که مراقبت از سالمندان به میزان قابل توجهی از سقوط در سالمندان جلوگیری می کند.

افتادن و  سقوط در سالمندان رفاه سالمندان را کاهش و خطر آسیب دیدگی را افزایش میدهد.

افزایش سن و تغییرات طبیعی مانند کاهش قدرت بینایی و شنوایی از جمله دلایلی هستند که سالمند درا در معرض خطر سقوط و افتادن قرار می دهند.

سالمندانی که ضعیف هستند و بیشتر از سایرین در معرض خطر سقوط و عوارض آن قرار دارند، اغلب حجم ماهیچه کم، التهاب مفاصل، سوء تغذیه و قدرت بدنی کمی دارند. این سالمندان در حرکت و جابجایی دچار مشکل هستند و پس از آسیب ها دیرتر بهبود می یابند.

سالمندان با افزایش بیشتر سن، بیشتر در معرض خطر ناشی از افتادن و سقوط هستند. این امر طبیعی است که با افزایش سن حجم ماهیچه و استخوان کاهش یابد، اما سبک زندگی در سرعت این روند تاثیر به سزایی دارد. متاسفانه اغلب سالمندان با در پیش گرفتن سبک زندگی ناسالم، بدون فعالیت بدنی کافی و تغذیه مناسب خود را بیشتر در معرض آسیب های جسمانی جدی و جبران ناپذیر قرار می دهند.

حمایت و مراقبت از سالمندان مهمترین راهبرد در پیشگیری از افتادن و عوارض آن در سالمندان است.

افزایش خطر سقوط و افتادن در سالمندان بسیار نگران کننده است، زیرا ضعف و شکنندگی در سالمندان علاوه بر افزایش احتمال سقوط مجدد در آنها باعث افزایش بیماری های عفونی، افزایش احتمال بستری شدن در بیمارستان به مدت طولانی، انتقال سالمند به آسایشگاه های سالمندان و ناتوانی بعد از جراحی و در بسیاری از موارد وابستگی کامل به مراقبین می شود.

سقوط در سالمندان

عوامل احتمال سقوط در سالمندان

اگر سالمند سه مورد یا بیشتر ازگزینه های زیر را دارد در معرض سقوط قرار دارد:

  • اگر سالمند دچار کاهش وزن ناگهانی شده باشد
  • داشتن احساس ضعف. به گونه ای که سالمند بدون کمک دیگران قادر به جابجایی نباشد.
  • داشتن احساس خستگی مزمن. سالمند احساس می کند برای انجام هر کار کوچکی انرژی زیادی صرف می کند.
  • سطح فعالیت کم. نداشتن فعالیت ورزشی روزانه منظم.
  • کاهش سرعت. اگر به آهستگی قدم بر می دارد و برای مسافت کم مدت زمان زیادی صرف می کند.

سالمند را تشویق کنید در صورت داشتن نشانه های فوق با پزشک خود مشورت کند و از مراقبت های تخصصی در این دوران استفاده کند.

ابتلا به بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول خون بالا نیز از ریسک فاکتورهای بسیار مهم در سقوط به شمار می روند.

سقوط در سالمندان

راه کارهای پیشگیری از افتادن و سقوط در سالمندان:
در اغلب روزهای هفته فعال باشید

با توجه به اینکه یکی از دلایل افتادن کاهش حجم و ضعیف شدن  ماهیچه ها است، فعالیت هایی مانند پیاده روی و تمرینات کششی سبک می تواند سرعت کاهش حجم ماهیچه و قدرت ماهیچه را کاهش دهد.

غذای سالم بخورید

روزانه سه وعده غذایی سالم را حتما میل کنید. هر وعده غذایی باید حاوی میوه، سبزیجات، چربی های مفید، غلات کامل، محصولات لبنیاتی کم چرب باشد. استفاده از رژیم غذایی مدیترانه می تواند بهترین گزینه پیشنهادی باشد.

خانم ها 46 گرم و مردان 56 گرم پروتئین در روز نیاز دارند. منابع غذایی حاوی پروتئین شامل موارد زیر است:

شیر کم چرب

گوشت، ماهی . مرغ

حبوبات پخته شده

پنیر

ذهن خود را فعال نگه دارید و نگرش خوشبینانه داشته باشید

مطالعات نشان داده اند داشتن نگرش مثبت و احساس خوب می تواند منجر به کاهش خطر سقوط و افتادن در سالمندان شود. حفظ ارتباطات اجتماعی با دیگران و تلاش به یادگیری نیز در این زمینه کمک می کند.

سقوط در سالمندان

محیط زندگی خود را اصلاح کنید

اغلب دلایلی که منجر به افتادن و سقوط در سالمندان می شوند مربوط به محیط زندگی سالمندان است. با رعایت نکات ساده و فراهم کردن تجهیزات کمکی به سالمندان می توان خطر سقوط در سالمندان را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

جمع کردن فرش لغزنده، جمع کردن سیم های برق روی زمین، نورپردازی مناسب خانه و اجتناب از تاریک کردن مطلق منزل، استفاده از صندلی حمام و توالت فرنگی، قرار دادن تلفن در دسترس و نصب دستگیره در نقاط مختلف منزل از جمله کارهایی هستند که برای پیگیری از افتادن سالمند باید انجام شوند.

از مراقبینی که در این زمینه آموزش دیده اند برای مراقبت از سالمند خود استفاده کنید تا سالمند با خاطری آسوده به انجام فعالیت های خود بپزدازد.

باید به سالمند در مورد رعایت نکات ایمنی در منزل و خارج از منزل آموزش دهید و تجهیزات لازم را برای سالمند تهیه کنید.

خطر افتادن در سالمندان مبتلا به آلزایمر جدی تر است. زیرا ممکن است اقدام به ترک خانه کنند.

4.6/5 - (5 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527