مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

چهار نکته در باره شستشوی سالمندان در حمام

شستن سالمندان در حمام

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

چه باور بکنید، چه نکنید، حمام خطرناک ترین قسمت خانه است. اما برای عضوی از خانواده که 65 سال سن یا بیشتر دارد، حمام می تواند حتی خطرناک تر هم باشد. وارد کردن و خارج کردن از حمام و هدایت کردن بر روی سطوح خیس می تواند ملاحظات خاصی را برای سالمندان و خانواده شان و پرستار سالمند ایجاد کند.
حدود دو- سوم مراجعات اورژانسی بخاطر جراحت هایی در داخل یا نزدیک وان صورت می گیرد.
یک نکته مهم که پرستار سالمند باید به آن توجه کند این است که درحالیکه بعضی از این جراحت ها هنگام وارد شدن به وان اتفاق می افتند، حدود 10 درصد از آن ها، هنگام خارج شدن از وان رخ می دهد.
در حقیقت، بالای 30 درصد از سالمندان سالی یک بار، از جایی سر می خورند و می افتند، و از بین این افراد، 30 درصد جراحت‌های ملایم یا شدیدی دارند که می تواند شامل آسیب سر یا شکستگی ناحیه‌ی ران باشد. در 2011، حدود 23000 سالمند بر اثر سر خوردن، درگذشتند. نکته ی جالب توجه‌تر اینکه، بر اساس آمارهای CDC ، احتمال اینکه مردها بر اثر سر خوردن بمیرند، از زن ها بیشتر است.
در اینجا 4 نکته وجود دارد که یک پرستار سالمند باید قبل از شستشوی سالمند در حمام به آن توجه کند.
چگونه یک پرستار سالمند می تواند به روشی ایمن، شستشوی یک سالمند در حمام را انجام دهد؟
برای اینکه پرستار سالمند مطمئن شود که سالمند هم از بهداشت مناسب و هم از ایمنی برخوردار است، برخی مساعدت ها مورد نیاز است. در ادامه 4 نکته ذکر شده که می تواند برای پرستار سالمند مفید باشد.

شستشو بر روی تخت مخصوص توسط پرستار سالمند :

برای سالمندانی که بستری هستند، غیرممکن است که پرستار سالمند بتواند آن ها را برای شستشو به حمام ببرد. یک گزینه برای پرستار سالمند این است که به پرستار سالمند یک تخت حمام بدهیم. این تکنیک سال ها مورد استفاده قرار گرفته است، اما نیاز به کمی برنامه ریزی توسط پرستار سالمند دارد. قبل از اینکه پرستار سالمند شروع به کار کند، باید تعداد زیادی حوله و پارچه ی شستشو در دسترس قرار دهد.
همچنین پرستار سالمند دو کاسه نیاز دارد، یکی برای آب تمیز و دیگری برای آبکشی. قبل از اینکه پرستار سالمند شروع به کار کند، باید تصمیم بگیرد که از کدام قسمت بدن شروع کند و سپس به سراغ کدام قسمت برود. آنگاه پرستار سالمند باید یک الگوی شستن، آبکشی و خشک کردن را برای کل بدن بکار بگیرد.

ابزار کمکی در حمام برای سالمند :

اگر سالمند می تواند بدون کمک پرستار سالمند به حمام برود، باید برای داخل شدن و خارج شدن از وان، ابزار کمکی داشته باشد. وجود میله ای که سالمند بتواند آن را با دست بگیرد، مفید خواهد بود.
ارتفاع میله و مکان قرار گرفتن آن، بیشترین اهمیت را دارد. این دو مورد برای همه، یکسان نیستند. میله باید در ارتفاعی نصب شود که فرد بتواند آن را بگیرد، بدون اینکه مجبور شود برای گرفتن میله، بیش از حد خود را بالا یا پایین بکشد.

حمام کردن با اسفنج:

قبل از اینکه پرستار سالمند شروع به شستشوی سالمند با اسفنج بکند، باید مطمئن شود همه‌ی چیزهایی که نیاز دارد آماده و در دسترس هستند. پرستار سالمند باید سالمند را تا جاییکه امکان دارد در وضعیت راحتی قرار دهد. این بدان معناست که پرستار سالمند باید قسمت هایی از بدن را بشوید و بقیه‌ی قسمت ها دارای پوشش باشند.
بهترین راه برای پرستار سالمند این است که از ناحیه‌ی صورت شروع کند و به سمت پایین برود. از آنجاییکه حریم شخصی می‌تواند برای بعضی از سالمندان، مسئله ی مهمی باشد، پرستار سالمند باید فقط یک قسمت از بدن را برهنه کند و سعی کند با سالمند صحبت کند یا برایش داستانی تعریف کند، تا او را سرگرم کند که شرم خود را فراموش کند.

صندلی جابجایی:

وارد شدن و خارج شدن از وان بدون کمک پرستار سالمند می تواند برای سالمند بسیار سخت باشد، یا ممکن است نتواند پایش را به قدر کافی بالا بیاورد تا آن را داخل وان بگذارد. یک صندلی جابجایی چیزی است که نیمی از آن در داخل وان و نیم دیگری از آن در خارج از وان قرار میگیرد. به کمک پرستار سالمند، سالمند روی قسمت بیرونی آن می نشیند و به آرامی بدن خود را به داخل وان می برد. این وسیله به سالمند کمک می کند درحالیکه نشسته است، وارد وان شود یا از آن خارج شود و کمک مهمی برای پرستار سالمند است.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار