مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

دلایل امتناع سالمندان از استفاده از سمعک

فواید سمعک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

استفاده از سمعک Hearing Aids برای بسیاری از سالمندان که دچار کم شنوایی ناشی از بالا رفتن سن شده اند لازم و ضروری است .  Presbycusis یک اصطلاح پزشکی برای کاهش شنوایی است که به دلیل روند پیری ایجاد می شود و شایع ترین علت کم شنوایی در افراد مسن است.

انواع سمعک
دلایل امتناع سالمندان از استفاده از سمعک

در اکثر موارد ، این نوع کم شنوایی قابل درمان و معالجه نیست و بهترین راه حل استفاده از سمعک است. بر اساس مقاله ای که در مجله گوش ، حلق و بینی منتشر شده است ، کاهش شنوایی در 50 درصد سالمندان بین 75 تا 84 سال رخ می دهد و تا سن 94 سالگی به 95 درصد افزایش می یابد.

لزوم استفاده از سمعک در سالمندان با یک معاینه پزشکی دقیق مشخص می شود و سپس یک متخصص شنوایی  لازم است که قبل ، حین و بعد از خرید سمعک سالمند را راهنمایی کند.

اما نکته قابل توجه در اینجا این است که بر طبق آمار علیرغم معایب و مشکلات  قابل توجه ناشی از کم شنوایی در سالمندان ، تنها حدود 20 درصد از آنها سمعک خریداری کرده اند و بسیاری از آنها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا سالمندان از سمعک استفاده نمی کنند

اگر سالمندی هستید که با مشکل کاهش شنوایی دست و پنجه نرم می کنید و در برابر استفاده از سمعک مقاومت کرده اید ، باید بدانید که بسیاری از دلایل متداول برای عدم تمایل به استفاده از سمعک منطقی نیستند:

قضاوت اجتماعی در خصوص سمعک

سازگاری با مشکلات ناشی از سن برای بسیاری از سالمندان کاری دشوار است . در فرهنگ عمومی جامعه جوانی یک امتیاز به حساب می آید و افراد سالمند نگران کاهش امتیازات اجتماعی خود در جامعه هستند

.در این شرایط ممکن است سالمندان از استفاده از هرگونه وسیله کمکی مانند سمعک یا عصا دوری نمایند تا مورد قضاوت قرار نگیرند اما به عنوان یک سالمند کم شنوا  آیا واقعاً فکر می کنید اینکه مردم مجبور شوند به صورت مداوم صحبت های خودر ا برای شما تکرار کنند باعث نمی شود پیر به نظر برسید؟

پیشنهاد می شود مقاله کاهش شنوایی در سالمندان به چه دلایلی رخ می دهد

علل استفاده از سمعک

مشکل سازگاری سالمند با سمعک

بررسی رایج ترین دلایل رد سمعک از طرف سالمندان بسیار پیچیده است.  به عنوان مثال تعدادی از سالمندان جهت سازگارزی با این وسیله احساس می کنند که خیلی پیر شده اند و نمی توانند روش استفاده درست آن را بیاموزند.

این موضوع یک شکایت رایج است که توسط سالمندان شنیده می شود. اما به عنوان یک سالمند به یاد دارید زمانی استفاده از کنترل از راه دور تلویزیون نیز برای شما پیچیده به نظر می رسید در حالی که استفاد از آن را آموختید و الان زندگی راحت تری دارید ؟

مشکل زیبایی ظاهری سمعک

تولیدکنندگان سمعک می دانند که جذابیت ظاهری سمعک ها عامل مهمی است. این یکی از دلایلی است که آنها سمعک ها را کوچکتر درست می کنند (هر چند کوچکتر لزوماً بهتر نیست).

سمعک های امروزی می توانند داخل گوش سالمندان پنهان شوند. اما آیا اگر این که سمعک قابل مشاهده باشد ، آیا واقعاً این مسئله بزرگی است؟ آیا در حالت مشابه نگران این نیز هستید که کسی عینک شما را ببیند؟

داشتن انتظارات غیرواقعی ازسمعک

شاید از دوستان شنیده باشید که سمعک ها به درستی کار نمی کنند. در بسیاری از موارد ، تجربه بد استفاده از سمعک به دلیل ارزیابی ضعیف و استفاده نادرست از این وسیله است.

اما لازم است بدانید که با استفاده از سمعک حتی در بهترین شرایط شنوایی به حالت قبل برنمی گردد. سمعک یه ابزار کمک کننده است  ، اما کم شنوایی را درمان نمی کند. به همین دلیل به آنها وسایل کمکی می گویند.

مزایای سمعک

هزینه تهیه سمعک

بعضی از بیمه ها هزینه تهیه سمعک ها را پوشش نمی دهد و برای سالمندان این هزینه ممکن است بسیار گران باشد . برای برخی از افراد با درآمد ثابت ، این یک نگرانی واقعی است. هزینه یک سمعک معمولی 2500 دلار است ، اما اگر به درستی نصب و استفاده شود ، سمعک می تواند ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

خرید سمعک

اگر متقاعد شده اید که سمعک را امتحان کنید ، لازم است آن را از راه درست انجام دهید. با پزشک خود مشورت کنید. در بیشتر موارد باید به متخصص گوش ، حلق و بینی ارجاع داده شوید. برخی از علل کاهش شنوایی در سالمندان قابل اصلاح است و موفقیت سمعک شما به ارزیابی مناسب بستگی دارد.
اگر متخصص فکر می کند که شما نیاز به ارزیابی شنوایی دارید ،این کار معمولا توسط متخصص شنوایی شناسی انجام می شود.

متخصص شنوایی شناسی یک فرد تحصیل کرده و حرفه ای است که برای اندازه گیری کم شنوایی و و انتخاب و آموزش نوع مناسب سمعک به سالممند یا فرد کم شنوا آموزش دیده است.

معمولا سمعک ها به صورت سفارشی برای سالمند تهیه و ساخته می شود . متخصص شنوایی سنجی در طول سازگاری سالمند با سمعک مشورت و آموزش لازم را به او ارائه خواهد نمود.

معمولا باید انتظار داشته باشید که بتوانید به دلیل مشکل در سمعک یا خرابی آن با خدمات پس از فروش سمعک تماس بگیرید.

اقدامات متخصص شنوایی شناسی

ارائه توضیح کاملی در مورد نوع کم شنوایی  سالمند و اینکه چه نوع سمعک هایی برای او بهترین کار را می کند

توضیح اینکه چرا یک یا دو سمعک توصیه می شود

توضیح کلیه هزینه ها ، از جمله هزینه خرید  ، سرویس ، تعمیرات و گارانتی

آزمایش پس از نصب سمعک هنگام اولین استفاده سالمند

دستورالعمل استفاده از سمعک و نگهداری آن

سمعک وسیله ای نسبتا گران است ، اما در بیشتر موارد به خوبی کار می کند و بهترین راه حل برای اکثر موارد کم شنوایی سالمندان است.

سالمندان برای استفاده بهتر از سمعک لازم است با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کافی نمایند و در حین و بعد از خرید سمعک با آنها در ارتباط باشند .

استفاده از سمعک

نکاتی احتیاطی برای استفاده از سمعک

اگرچه می توانید سمعک را به صورت آزاد از یک فروشگاه خرید نمایید اما بهتر است از این کار منصرف شوید و قبل و درحین خرید آن از یک متخصص شنوایی سنجی مشورت دریافت نمایید .

هرگز بدون معاینه پزشکی سمعک نخرید. سمعک ها باید به صورت سفارشی ساخت و  نصب شوند.

هرگز سمعک را از طریق پستی خریداری نکنید.

اگر یک سالمند در اثر استفاده از سمعک دچار مشکل در شنوایی شده است و یا سمعک او صدای جیغ مانندی ایجاد می کند ، باید به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کند.

جرم گوش می تواند در مجرای گوش ایجاد شود و سمعک ها باید تمیز و تنظیم شوند.

سمعکی که به درستی کار نمی کند باید برای  بررسی و تنظیم مجدد به نزد متخصص برده شود .

مرکز پرستاری سلامت اول  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت هم‌شهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

خدمات طب سالمندی در منزل راهکاری مناسب برای مدیریت بیماری های مزمن و حاد هستند. این بیماری ها مواردی همچون نارسایی های قلبی، دیابت، آرتروز، آلزایمر و پوکی استخوان را در بر می گیرند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.