مراقبت از بیمار زوال عقل در منزل

مراقبت از بیمار زوال عقل در منزل

زوال عقل از دست دادن عملکرد مغز است که دلیل آن‌ بیماریهای خاص است و روی حافظه تفکر و رفتار تاثیر می‌گذارد. فردی که به زوال عقل دچار میشود، با شدت یافتن بیماریش به پشتیبانی و مراقبت در منزل نیاز پیدا می‌کند. شما میتوانید با تلاش برای درک دنیای کسی‌ که به زوال عقل دچار شده به  او کمک کنید.

اضطراب و افسردگی در بیماری زوال عقل

برای چنین افرادی باید فرصت صحبت راجع به هر مساله‌ای داده شود و کمک در کارهای روزانه آنها بسیار ضروری است. زوال عقل شخص مبتلا را بسیار آسیب پذیر می‌سازد. و زندگی‌ آنها را از زمانی‌ که صبح از خواب بیدار میشوند تا وقتی‌ که شب به رختخواب میروند، تحت تاثیر قرار میدهد. مبتلایان به زوال عقل به طور مستمر با اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم میکنند و از دنیای پیرامون خود دور شده و گوشه گیر میشوند.
زوال عقل هر لحظه ممکن است فرد را تحت تاثیر قرار دهد. میتواند حواس فرد را کاهش دهد و ذائقه اش را تغییر دهد. صداهایی که خوشایند به نظر می‌رسیدند، ممکن است کاملا آزار دهنده تلقی‌ شوند. حتی آنچه که فرد مبتلا می‌بیند، با آنچه که در مغز تفسیر میشود، متفاوت است. هر کاری که فرد مبتلا قبلا در فعّالیّت ‌های روزانه ی خود به آسانی انجام میداد، حالا سخت و چالش برانگیز به نظر میاید. مراقبت در منزل برای بیماران مبتلا به زوال عقل و آلزایمر نه تنها به کیفیت بهتر زندگی‌ آنها کمک می‌کند، بلکه این افراد شایسته ی دریافت چنین مراقبت هایی در منزل هستند.

اضطراب و افسردگی در بیماری زوال عقل

حفظ عزّت و استقلال فرد مبتلا به زوال عقل

مراقبت از بیمار زوال عقل در منزل: کسانی‌ که برای مراقبت در منزل آموزش دیده‌اند، سعی‌ در حفظ عزّت و استقلال فرد مبتلا به زوال عقل دارند. آنها یافتن راهی برای کاهش سرخوردگی درونی‌ را که با بیماری آلزایمر و اختلالات مربوط به زوال عقل پدیدار میشود را ضروری میدانند، این مشکلات تنها مربوط به فرد مبتلا به این بیماری نیست، بلکه کّل اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار میدهد.

مراقبان آموزش دیده که برای مراقبت در منزل فرستاده میشوند، اعضای خانواده را گرد هم می‌آورد و روابط آنها را نزدیکتر می‌کند تا همه بتوانند فرد مبتلا به زوال عقلی را حمایت کنند. پیشنهاد می شود: پرستار سالمند خوب برای مراقبت از سالمند در منزل

مسئول مراقبت از بیمار زوال عقل

به دلیل اینکه هر یک از بیماران منحصر بفرد هستند، برنامه مراقبت در منزل آنها نیز منحصر بفرد خواهد بود. مسئولان مراقبت در منزل، برای هر فرد بیمار برنامه مراقبتی خاصی‌ را تدارک میبینند، و متخصصان آموزش دیده درک پیچیدگی‌ اختلالات حافظه را بر عهده دارند.
نکاتی‌ برای کاهش سردرگمی بیمارن مبتلا به زوال عقل توسط پرستاران مراقبت در منزل توصیه و رعایت میشود:

  • نگهداشتن اشیا آشنا در محیط اطراف
  • روشن نگاه داشتن چراغ در شب
  • استفاده از به یاد آورنده هایی مثل یادشت ها، لیست‌ها یا دستورالعمل هایی برای فعّالیّت ‌های روزانه
  • داشتن یک پیاده روی منظم با پرستار مراقب در منزل در جلوگیری از سرگردانی و بهتر شدن مهارت ‌های ارتباطی مفید است.
  • موسیقی آرامبخش به خواب راحت کمک می‌کند و اضطراب را کاهش میدهد.

چشم و گوش افراد مبتلا به زوال عقل باید مرتباً توسط پرستار سالمند مراقبت در منزل بررسی شود، و در صورت نیاز سمعک و عینک تهیه شود یا عمل جراحی آب مروارید انجام گیرد.

پیشنهاد می‌شود: چگونه مراقبت در منزل میتواند به درمان افسردگی در سالمندی کمک کند

آنها باید به طور منظم آزمون رانندگی‌ بدهند و در بعضی‌ موارد رانندگی‌ کردن این افراد ایمن نمی‌باشد. وعده های غذایی‌ تحت نظارت پرستار مراقبت در منزل اینگونه به مبتلایان به زوال عقل کمک میکند که آنها معمولا وعده ‌های غذا یی خود را فراموش میکنند که نتیجه ی آن‌ از دست دادن آب بدن است. بحث دیگر نیاز به کالری اضافی است که فرد بیمار فعّالیّت ‌های فیزیکی‌ اش در اثر اضطراب و بیقراری افزایش می‌یابد.

وظایف دیگر پرستار مراقبت از بیمار زوال عقل در منزل 

  • یاد دهد که برای مراقبت از خطر خفگی یا هنگام خفگی چه باید کرد.
  • راه ‌های افزایش ایمنی در خانه را یادآوری کند.
  • راهکارها یی برای ایمنی حمام ارائه دهد.

برای این بیماران دستبند‌های شناسایی نیاز است که اگر راه خود را گم کردند و سرگردان شدند، پرستار مراقبت در منزل آنها با پلیس تماس  بگیرند و از طریق اطلاعاتی‌ که در مورد آنها در دفتر پلیس ثبت شده اقدامات لازم انجام گیرد.
در نهایت بیماران مبتلا به زوال عقل ممکن است در صورت رفتار پرخاشگرانه و برای رفع نیازهای خود به مراقبت 24 ساعته در محیط امن منزل به خدمات مراقبت در منزل توسط پرستار خانگی نیازمند باشند.

1/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527