خدمات مراقبت در منزل نیاز ‌های مختلفی‌ را پاسخگو می‌باشد

خدمات مراقبت از بهداشت و سلامت، سرویس ‌های مختلفی‌ را با نام خدمات مراقبت در منزل ارائه می‌کند. با توجه به نیازهای فردی، خدمات مراقبت در منزل، در چند دسته قرار می‌گیرد. این خدمات عبارتند از: خدمات برای افراد با شرایط مراقبت های ویژه ناشی از شرایط پزشکی مانند دیابت یا نارسایی قلبی و یا صدمات ناشی از تصادف.
بعضی‌‌ها فکر میکنند که خدمات مراقبت در منزل  فقط برای افراد سالمند است. ولی‌ خدمات مراقبت در منزل میتواند به همهی مردم در تمام سنین از کودکان تا سالمندان خدمات ارائه کند. با ارائه ی خدمات مراقبت در منزل، فرد مورد نظر راحت تر است و نسبت به خدمات مراقبت واکنش بهتری خواهد داشت.
مسئولان در دفاتر خدمات مراقبت در منزل با فرد مورد نظر که نیاز به دریافت خدمات در منزل دارند یا همچنین اعضای خانواده که نقش حمایت کننده در نیازهای مراقبتی دارند ملاقات می‌کنند. در صورت لزوم ممکن است یک ملاقات با پزشک، مددکار، برنامه ریز ترخیص از بیمارستان و یا متخصصین مراقبت‌های بهداشتی ترتیب داده شود.
بعضی از خدمات مراقبت در منزل
? پرستاری
? مراقبت شخصی‌ و خدمات حمایتی/وظایف خصوصی
? فیزیوتراپی و گفتار درمانی
? مراقبت ‌های ویژه
? خدمات پرستاری در منزل
پرستاری
خدمات پرستاری مراقبت در منزل شامل پرستاران حرفه‌ای و آموزش دیده و دارای مجوز است. پرستاران مراقبت در منزل هم شخصا از فرد مورد نظر مراقبت می‌کند و هم نکات لازم را به فرد و اعضای خانواده در جهت مراقبت و حمایت آموزش میدهد. پرستاران مراقبت در منزل مراقبت از فرد مورد نظر را مدیریت، مشاهده و ارزیابی میکنند. هر کاری که توسط شخص مورد نظر و افراد غیر پزشکی‌ قادر به انجام باشد، جز خدمات مراقبت در منزل در نظر گرفته نمی‌شود.
فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی
فیزیوتراپی، کار درمانی و گفتار درمانی به بهبود سریع بیمار بعد از جراحت، عمل جراحی یا بیماری کمک می‌کند. مراقبت در منزل به فرد بیمار کمک می‌کند تا دوره ی درمان خود را با داشتن استقلال در یک محیط راحت و در کنار خانواده‌ سپری کند. درمان نقش مهمی‌ در به دست آوردن سلامتی‌ دارد و درمانگران بخش مهمی‌ از تیم خدمات مراقبت در منزل هستند.
فیزیوتراپی به برگرداندن عملکرد سابق کمک می‌کند
اگر مشکل فرد ناشی‌ از جراحت یا بیماری باشد، نقش یک فیزیوتراپ برگرداندن فرد به حداکثر عملکرد سابق است. فیزیوتراپ از ازدست دادن قدرت حرکتی‌ با بهبود تناسب اندام و سلامتی‌ ، جلوگیری می‌کند. مراقبت در منزل و فیزیوتراپی برای کسانی‌ که تجربه ‌های زیر را داشته‌اند، مفید می‌باشد:
هر گونه کاهش قابل توجه در عملکرد -سقوط- از دست دادن تعادل- اختلال در راه رفتن-‌کمر درد-‌درد مفاصل- جراحی لگن و زانو- سکته مغزی-حمله ی قلبی- نارسایی قلبی
کار درمانی به فعّالیّت ‌های روزانه کمک می‌کند
کار درمانی بر طیف وسیعی از فعالیت ‌های روزانه زندگی‌ متمرکز است است. مراقبت در منزل به صورت کار درمانی برای ترویج استقلال با بهبود عملکرد یا آموزش راه جایگزین برای انجام فعّالیّت‌ها به کار می آید. تایید یک پزشک برای دریافت کار درمانی نیاز است. بر اساس یک ارزیابی کامل، مراقبت درمنزل، طبق یک طرح درمانی برای بهبود مهارت‌ها و توانایی و عملکرد اجرا خواهد شد. یک درمانگر، طرح مراقبت و درمان را طبق وضعیت فیزیکی‌، روانی‌و رفاه اجتماعی یک فرد و عوامل محیطی‌ اجرا می‌کند.کاردرمانی به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌هایی‌ مانند لباس پوشیدن ، غذا خوردن و غیره را روز به روز افزایش دهند.
گفتار درمانی به بازیابی مجدد استقلال کمک می‌کند
گفتار درمانی به بهبود تنفس، صحبت کردن و بلعیدن غذا کمک می‌کند. مراقبت در منزل به صورت گفتار درمانی روی درک کلمات و توانایی ادای کلمات برای رساندن منظور، تمرکز دارد.مراقبت در منزل با گفتار درمانی برای افرادی که از موارد زیر رنج میبرند، مفید میباشد:
_سکته ی مغزی، حمله ی قلبی، مشکل در بلعیدن، مشکل در صحبت کردن
مراقبت در منزل روی نیاز ‌های خاص تک تک افراد تمرکز می‌کند. برخی‌ شرایطی که نیاز به مراقبت در منزل دارند عبارتند از:
_جراحی مفاصل، آلزایمر و زوال عقل، بیماری ‌های روانی‌ و افسردگی، آرتروز، فشار خون بالا، بیماری هانتینگتون، دیابت، بیماری عروق کرونر، بیماری ‌های ریوی مزمن، بیماری پارکینسون، مراقبیت از کودکان، آسیب ترومتیک مغز، مراقبت از زخم و غیره.

(امتیاز دهید)
درمان افسردگی در سالمندان
مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527