پرستار سالمند در منزل چگونه می‌تواند به سالمندانی با فشار خون بالا کمک کند

بدن انسان بسیار حیرت آور است اما مطمئنا با مشکلاتی نیز مواجه خواهد ‌‌‌شد یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که برای بدن انسان روی می‌دهد فشار خون بالا است. اکثر مردم تصور می‌کنند که فشارخون بالا بسیار خطرناک است و موجب نگرانی آن‌ها می شود در حالی که فشار خون پایین نیز برای افراد، بسیار مشکل‌ساز خواهد بود. هر دو حالت یعنی هم فشار خون بالا و هم فشار خون پایین بدن انسان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. افراد سالمند اغلب با مشکلات مربوط به فشارخون دست و پنجه نرم می‌کنند به همین دلیل آن ها باید تحت نظر یک پرستار سالمند کارآزموده باشند تا فشار خون آن‌ها را کنترل کند و در حدود نرمال نگه دارد. پرستار سالمند باید این نکته را به یاد داشته باشد که فشار خون کنترل نشده برای سالمندان بسیار خطرناک است و به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.
سالمندانی با فشارخون بالا، بیشتر در معرضِ خطر سکته و حمله های قلبی قرار دارند، در حالی که افرادی که مبتلا به فشارخون بسیار پایین هستند بیشتر در معرض غش و از حال رفتن قرار دارند. بنابراین پرستار سالمند باید این دو نکته را به عنوان عوارض مربوط به فشار خون بالا و پایین به یاد داشته باشد به همین دلیل فشارخون افراد سالمند باید به صورت منظم اندازه گیری شود. پرستار سالمند باید به سالمند یادآوری کند که هر زمانی که برای چکاپ به پزشک مراجعه می کند از او بخواهد که فشار خونش را اندازه گیری کند و یا سالمندان با خریداری دستگاه‌های مربوط به اندازه گیری فشارخون می‌توانند از پرستار سالمند خود بخواهند که فشار خونشان را به صورت منظم کنترل کند این عمل برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند از اهمیت بالایی برخوردار است و برای افرادی که به فشار خون مبتلا نیستند نیز به عنوان یک عامل پیشگیری‌کننده محسوب می‌شود و به تشخیص به موقع بیماری کمک می‌کند.

استخدام پرستار سالمند برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند بسیار حائز اهمیت است زیرا پرستار سالمند به آن‌ها در مصرف به موقع داروها و فواصل زمانی مناسب کمک می‌کند این موضوع یعنی مصرف به موقع دارو برای سالمندان مبتلا به فشار خون بالا از اهمیت بالایی برخوردار است. حضور پرستار سالمند در منزل می‌تواند ربسک مشکلات مربوط به فشارخون را در سالمندان کاهش دهد و در صورت بروز مشکل نیز پرستار سالمند می‌تواند درخواست کمک کند. در حالت کلی استخدام پرستار سالمند فواید قابل توجهی برای سالمندان دارد و از سوی دیگر حضور فردی در منزل منجربه آرامش ذهنی سالمند نیز می‌شود.


استخدام پرستار سالمند منجربه آسودگی خیال اعضای خانواده سالمند نیز می‌شود زیرا آن ها مطمئنند که سالمندشان در منزل تنها نیست و در صورتی که دچار مشکل شود و به پزشک نیاز داشته باشد پرستار سالمند در منزل حضور دارد و به او کمک می‌کند و در صورت نیاز درخواست کمک می کند. همچنین حضور پرستار سالمند در منزل موجب می شود که سالمند احساس کند یک همنشین و هم صحبت خوب دارد این قضیه برای سالمندان بسیار با ارزش است و موجب می‌شود که میل بیشتری در انجام کارها داشته باشند و تمایل به درگیر شدن با زندگی پیدا می‌کنند بنابراین استخدام پرستار سالمند موجب می شود که سالمند دیگر احساس تنهایی و افسردگی نکند.
مراقبت در منزل برای افراد دارای فشارخون
فشارخون کنترل نشده، سالمند را در معرض خطر حمله‌های قلبی، سکته، بیماری‌های شدید کلیوی و یا حتی مشکلاتی در ضمینه ی بینایی سالمند می شود. یکی از راه‌هایی که پرستار سالمند می‌تواند برای جلوگیری و کنترل فشار خونِ سالمند از آن استفاده کند تغییر سبک زندگی سالمند است. تغییر سبک زندگی به معنای انجام ورزش های سبک ، تغییر رژیم غذایی و ترکیب داروها است. پرستار سالمند باید این نکته را به یاد داشته باشد که غالبا، داروهای فشارخون برای کنترل فشارخون سالمند ممکن است به تنهایی کافی نباشند و سالمند به استفاده از دو یا تعداد بیشتری دارو نیاز داشته باشد.
پرستار سالمند باید مراقب باشد که سالمند حتما داروهایی را که توسط پزشک تجویز شده است مصرف کند. اگر داروهایی را که سالمند مصرف می‌کند بر روی او اثرجانبی داشته باشد پرستارسالمند باید داروی متفاوت و جایگزینی را با مشورت با پزشک انتخاب کند که دیگر عوارض جانبی برای سالمند نداشته باشد.
خدماتِ مراکز مراقبتی در منزل برای افرادی که مبتلا به فشارخون هستند
مراکز مراقبتی در منزل از پرستار سالمند خود انتظار دارند که خدمات زیر را به درستی به سالمندان ارائه دهند:
? مدیریت داروها یا مدیریت یادآوری داروها
? خرید کردن
? آماده کردن وعده‌های غذایی
? تحت نظر داشتن تغییرات سلامتی سالمندان
احتمال مبتلا شدن به فشار خون بالا با افزایش سن
از هر سه آمریکایی یک نفر مبتلا به فشار خون بالا است. به صورت معمول احتمال مبتلا شدن به فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد، به خصوص زمانی که افراد در آواخر 50 سالگی هستند. براساس مطالعات انجام شده توسط سازمان های قلب و عروق، ریه و خون در آمریکا فردی با فشارخون معمولی در سن 50 سالگی، 90 درصد شانس مبتلا شدن به فشار خون بالا در این افراد در سنین بالاتر وجود دارد.
دسته بندی انواع فشار خون
? رنج طبیعی فشارخون
80/120 ، اگرچه ریسک بیماری های قلبی با افزایش فشار خون از سطح 75/115 می‌تواند شروع شود.
? پیش پرفشاری خون
رنج فشار خون سیستولیک (بالاترین فشارخون) بین 120 تا 139 است و رنج فشار خون دیاستولیک (پایین ترین فشارخون) بین 80 تا 89 است. تشخیص پیش پرفشار خون این فرصت را فراهم می‌کند که پرستار سالمند با کمک کردن به سالمند در جهت انجام فعالیت های فیزیکی ، رعایت رژیم غذایی مناسب و شاید دارو برای کاهش فشار خون به بازگردان فشار خون سالمند به سطح معمولش کمک‌کند. بر اساس بررسی های پیش پرفشار خونی طی 4 سال، از هر سه آمریکایی یک نفر بزرگسالِ 35 تا 64 ساله مبتلا به فشار خون بالا بوده‌است و یکی از هر دو بزرگسالی که بیش از 65 سال سن دارند مبتلا به فشار خون بالا هستند.
? فشارخون بالا درجه 1
فشارخون سیستولیک(رنج بالای فشارخون) ، 140 تا 159 و فشار خون دیاستولیک (رنج پایین فشار خون) بین 90 تا 99.
? فشار خون بالا درجه 2
فشار خون سیستولیک (رنج بالای فشارخون) 160 یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (رنج پایین فشار خون) 100 یا بالاتر
پرستار سالمند باید این را باید به یاد داشته باشد که فشار سیستولیک برای افراد بالا 50 سال از اهمیت بالایی برخورداراست.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527