بهبود کار پرستار سالمند چگونه محقق خواهد شد نکاتی آموزشی

ساده و مثبت نگه داشتن ارتباط با سالمند توسط پرستار سالمند می تواند فکر خوبی باشد، به خصوص هنگامی که سالمند، سن بالا و یا بیماری خاصی دارد. در ادامه نکاتی را برای پرستار سالمند آورده ایم که می تواند در کار مراقبت از سالمندان به ویژه سالمندان مبتلا به آلزایمر مفید باشد.

  • در هنگام صحبت، ارتباط چشمی پرستار سالمند و همچنین به کار بردن نام سالمند توسط پرستار سالمند می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
  • پرستار سالمند می تواند با گرفتن دست سالمند او را به مکالمه و صحبت ترغیب کند.
  • پرسیدن سوالات ساده و کوتاه جواب به جای سوالات کلی نکته ای است که پرستار سالمند باید رعایت کند. مثلا، پرستار سالمند می تواند به جای پرسید سوال ” حالت چطور است؟”، بپرسد “آیا احساس خستگی می کنی؟”.
  • همچنین، محدود کردن انتخاب ها توسط پرستار سالمند می تواند مانع از گیج شدن و سردرگمی سالمند شود. مثلا، پرستار سالمند می تواند به جای پرسیدن ” کدام لباس را امروز می پوشی؟”، بپرسد “امروز آن پیراهن قرمز را می پوشی یا آن پیراهن سبز؟”

بهبود کار پرستار سالمند حمام کردن و تعویض لباس سالمند با کمک پرستار سالمند

بخش زیادی از کارهای پرستار سالمند به کمک به سالمند در انجام کارهای روزانه مانند حمام کردن و پوشیدن لباس مربوط می شود. پرستار سالمند نباید تاثیر این کمک ها را در بهبود وضعیت جسمی و روحی سالمند دست کم بگیرد. کمک پرستار سالمند در کار های کوچکی مانند شانه کردن موها، پوشیدن لباس های تمیز و گاهی کمی آرایش و عطر زدن، تاثیر غیر قابل انکاری در افزایش روحیه و اعتماد به نفس سالمند خواهد داشت.

 بهبود کار پرستار سالمند نکاتی در مورد لباس ها و آراستگی سالمند که پرستار سالمند باید آنها را درنظربگیرد

  • لباس های راحت، اندازه و با کمربندهای کشی، باعث می شود تا سالمند بتواند خودش لباس هایش را تعویض کند و بپوشد.
  • پرستار سالمند باید لباس ها را به ترتیب پوشیدن (مثلا زیر شلواری، شلوار، پیراهن، گرم کن و … ) قرار دهد و سالمند را تشویق کند تا در حد امکان، خودش لباس هایش را بپوشد.
  • اگر مسواک زدن برای سالمند مشکل است، پرستار سالمند باید روش های جایگزین برای شستشوی دهان (مانند استفاده از دهانشویه) را برای سالمند در نظر بگیرد.
  • در حمام باید از صندلی و دستگیره های دیواری برای حداقل کردن احتمال افتادن سالمند استفاده شود. مراقبت پرستار سالمند نیز در کنار این وسایل، امری ضروری است.
  • در صورت امکان و با کمک پرستار سالمند، دوش گرفتن کوتاه روزانه و دو بار حمام کامل در هفته برای سالمند توصیه می شود.
  • در بعضی مواقع، شستن موها در سینک و یا روشویی توسط لوله آب می تواند هم برای سالمند و هم برای پرستار سالمند بسیار راحت تر از انجام این کار در حمام و یا وان باشد.
(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527