مراقبت از بیمار

مراقبت از بیمار در منزل و خدمات مراقبتی ویژه بیماران

 

مراقبت از بیماران دغدغه ی اصلی سیستم بهداشت و درمان در سراسر جهان محسوب می شود. پیوسته کادر بهداشت و درمان در تلاش هستند تا خدمات مناسب را در اولین و سریعترین زمان ممکن و به شکل کاملا تخصصی به بیماران ارائه دهند.

از جمله تلاش هایی که در این زمینه انجام شده است توجه به محیط و فضای فیزیکی اطراف بیمار است. اغلب افراد از بستری شدن در بیمارستان دچار نگرانی می شوند، به ویژه اگر این موضوع برای مدت زیادی طولانی شود . این موضوع اطرافیان بیمار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. استرس ناشی از مراقبت، حضور در محیط بیمارستانی و خلل در برنامه ریزی روزانه مشکلاتی هستند که برای مراقبان بیمار در بیمارستان ایجاد می شوند. از سوی دیگر اشغال تخت و تجهیزات بیمارستانی برای فردی که میتواند همان خدمات را با همان کیفیت در منزل دریافت کند برای جامعه مقرون به صرفه نیست.

مراقبت از بیمار

خدات درمانی و مراقبتی در منزل چه ویژگی هایی د ارند؟

طبق تحقیقات گسترده ای که در زمینه مراقبت از بیماران انجام شده است محققین به این نتیجه دست یافتند که روند بهبودی در بیمارانی که در منزل خود تحت مراقبت و درمان قرار داشتند سرعت بیشتری نسبت به بیماران مبتلا و بستری را نشان داد. مراقبت از بیمار در منزل با توجه به شرایط بیمار می تواند توسط اطرافیان و یا تیم حرفه ای مراقبتی و درمانی صورت گیرد.

در صورتی که بیمار نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی پزشکی و ارزیابی مداوم علائم حیاتی نداشته باشد گاها توسط مراقبین غیر رسمی مانند اعضای خانواده مورد مراقبت قرار می گیرد.

مزیت های استخدام کردن پرستار کودک
مطالعه کنید

اما در حال حاضر خانواده ها در تلاش برای فراهم کردن شرایط مراقبتی با کیفیت و علمی برای عزیزان خود در منزل هستند.

بیماران مختلف با توجه به نوع بیماری، شدت بیماری و طول مدت درمان به مراقبت های خاصی نیاز دارند که گاها خانواده ها به دلیل نداشتن تخصص لازم قادر به انجام این امر نیستند.

خدمات مراقبت از بیمار در منزل خدماتی هستند که به بیماران کمک می کند تا بتوانند در محیطی که دوست دارند، طبق عادات گذشته خود به زندگی ادامه دهند و همچنین تحت مراقبت های درمانی نیز قرار گیرند.

مرکز سلامت اول طیف گسترده ای از خدمات پزشکی و پرستاری و مراقبتی را در منزل ارائه می دهد.

در این مرکز یک تیم کامل تخصصی از جمله پزشک، پرستار، فیزیوتراپ، کاردرمانگر و گفتاردرمان، دستیار پرستاری و …  پیوسته در حال ارائه خدمات خود به بیماران مختلف هستند.

مراقبت از بیمار می تواند  صورت شبانه روزی و یا پاره وقت در ساعات مشخصی از روز صورت بگیرد. این موضوع با توجه به نظر پزشک و همچنین درخواست خانواده تعیین می شود.

امروزه به کمک تکنولوژی و حضور افراد متخصص می توان تجهیزات پیشرفته پزشکی را در منزل برای بیماران فراهم کرد. و از نظر کیفیت، خدماتی در سطح کیفیت خدمات بیمارستانی بهره مند شد.

مراقبت از بیمار در منزل و خدمات مراقبتی ویژه بیماران

ویزیت پزشک در منزل

بخشی از خدمات مراقبت از بیمار مربوط به ویزیت پزشک در منزل است. پزشک با حضور در منزل بیمار اقدام به تشخیص و توصیه های لازم می کند. در صورت نیاز ویزیت پزشک به صورت دوره ای و در تاریخ های از قبل تعیین شده نیز صورت می گیرد.

با اختلال میسوفونیا بیشتر آشنا شویم
مطالعه کنید
پرستاری در منزل

پرکاربردترین خدماتی که توسط مراکز خدمات مراقبتی و درمانی در منزل انجام می شود. این خدمات همانگونه که قبلا ذکر شد با توجه به نیاز بیمار ارائه می شود. پرستاران با مشورت پزشک دستورات پزشک را اجرا می کنند. مراقبت های پرستاری شامل تزریقات، انواع پانسمان، ارزیابی علائم حیاتی، کنترل در و عفونت و … است.

خدمات توانبخشی

بسیاری از بیماران نیاز به خدمات توانبخشی مانند گفتار درمانی بعد از بیماری و یا بروز جاده دارند که بتوانند توانایی گفتار خود را بهبود بخشند. فیزیوتراپی می تواند با یک برنامه مراقبتی منظم به بیمار در بازیافتن قدرت عضلانی از دست رفته خود کمک کند.

کار درمان نیز به بیمار در زمینه افزایش استقلال در انجام امور روزمره خود مانند غذا خوردن، شست و شو و نظافت شخصی و … کمک می کند.

کمک به انجام امور روزمره

برخی از بیماران برای انجام امور روزمره زندگی مانند تهیه غذا،استحمام، بلند شدن از صندلی و ویلچر و جابجایی و حرکت و یا نظافت منزل و… نیاز به کمک دارند. در این موارد مراکز ارائه خدمات مراقبتی از مراقبین آموزش دیده در این زمینه استفاده می کند.

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527