نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند در منزل و خدماتی که ارائه می شود

نگهداری از سالمند در خانه (home care ) بهترین راه برای تامین نیاز های درمانی و مراقبتی سالمندان بدون نیاز به خارج شدن از منزل است. زیرا محدودیت های حرکتی و بیماری های جسمانی و روانی می تواند مانعی برای خارج شدن از سالمند از منزل برای براوردن نیازهای روزانه سالمند است.کمبود وقت اعضای خانواده نیز یکی دیگر از عللی است که باعث می شود خانواده به فکر استفاده از خدمات مراقبتی در منزل برای نگهداری از سالمند باشند.

مراقب سالمند یک نیروی مراقبتی حرفه ای است که برای نظارت و تسهیل روال زندگی سالمند به صورت روزانه و یا بنا به درخواست سالمند در برخی از روزهای هفته و یا در شرایطی که اعضای خانواده توانایی حضور در کنار سالمند را نداشته باشند، فعالیت می کند.

مراقبت روزانه از سالمند

مراقب سالمند به او در زمینه استقلال فردی، انجام امور روزمره زندگی، کمک به تهیه و خوردن وعده های غذایی، یاداوری مصرف داروهای تجویز شده، کمک به انجام امور خانه، ایجاد سرگرمی و تفریح برای اوقات فراغت سالمند انجام می شود. یکی دیگر از مهمترین خدماتی که توسط مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل خدماتی است که برای سالمندان تنها ولی با سطح استقلال جسمانی بالا است.

برخی از سالمندان به دلیل دوری از اعضای خانواده و فوت همسر به تنهایی زندگی می کنند. تنها در سالمندان منجر به بروز افسردگی و انزوای اجتماعی می شود. از این رو حضور یک مراقب در کنار سالمند برای اینکه زمانی را به مصاحبت و تفریح با سالمند سپری کند بسیار لازم و ضروری است.

مراقبین باید با سرگرمی ها و علایق سالمندان آشنا باشند و بر اساس توانمندی های انها برنامه مناسب روزانه برای نگهداری از سالمند طراحی کند.

نگهداری از سالمند

پیشنهاد مطالعه: مراقبت از سالمند

مراقبت های تغذیه ای از سالمند

در زمان نگهداری از سالمند در منزل مراقب بر اساس نظر و توصیه های پزشک و متخصص تغذیه سالمند باید برای سالمند رژیم غذایی متعادلی را متناسب با وضعیت سلامتی سالمند تهیه کند. سالمندان در این دوران با بیماری هایی مانند کلسترول خون بالا، فشارخون بالا، بیماری های کلیوی، بیماری دیابت و… درگیر هستند. از این رو مراقب سالمند باید با رژیم های غذایی ویژه در این بیماران آشنا باشد. زیرا کنترل این بیماری ها کاملا به سبک زندگی سالمند مربوط ی شود.

فیزیوتراپی در منزل

نگهداری از سالمند ان بیماری که نیاز به خدمات توانبخشی دارند در حال حاضر در منزل به راحتی صورت می گیرد. بدون اینکه سالمند برای دوره های فیزیوتراپ خود از منزل خارج شود به راحتی فیزیوتراپ و تجهزات لازم را در منزل خواهد داشت. استفاده از این خدمات به ویژه برای سالمندانی که به دلیل شکستگی و یا جراحی باید تحرک و جابجایی خود را محدود کنند بسیار کاربردی خواهد بود. و علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه ، باعث کاهش استرس ناشی از جابجایی سالمند خواهد شد.

خدمات روانشناسی در منزل

در دوران سالمندی افسردگی اختلالی شایع و نگگران کننده است. حضور روانشناس سالمند در منزل به سالمند در زمینه کاهش استرس و افسردگی، کاهش اضطراب ، کمک به تقویت حافظه  کمک می کند. همچنین حضور روانشناس در منزل برای حل مشکلات خانوادگی ناشی از نگهداری از سالمند در منزل نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نگهداری از سالمند

پرستار سالمند در منزل

نگهداری از سالمند به تنهایی بار روانی بالایی به خانواده وارد میکند. اگر سالمند بیمار بوده و نیازبه خدمات درمانی و پرستاری ویژه و تخصصی داشته باشد این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. از دیگر خدماتی که خانواده می تواند برای تامین خدمات پرستاری سالمند خود در نظر بگیرد، خدمات پرستاری در منزل است.

در این نوع از خدمات پرستار متخصص به همراه تجهیزات مورد نیاز در کنار سالمند و خانواده خواهد بود و تمام نکات مربوط به ارزیابی وضعیت سلامتی سالمند را تحت کنترل خواهد داشت. نگهداری از سالمند در منزل اگر توسط نیروهای متخصص صورت گیرد باعث حفظ امنیت، سلامت و بالا رفتن کفیت زندگی در سالمند خواهد شد.

از سوی دیگر حضور یک متخصص مراقب سالمند بار روانی ناشی از مراقبت را از روی خانواده برمیدارد و ارامش بیشتری را برای خانواده به همراه دارد. نگهداری از سالمند در منزل در تحقیقات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است و تمامی تحقیقات نشان دادند که طول عمر و سلامت روان در سالمندانی که در منزل تحت مراقبت قرار می گیرند نسبت به سالمندانی که در مراکز مراقبتی هستند در سطح بالاتری قرار دارد.

ارائه هر یک از خدمات فوق با توجه به شرایط سالمند صورت می گیرد و لزوما تمامی سالمند به همه خدمات فوق نیاز ندارند. با تشخیص پزشک سالمند می تواند به تیم مراقبتی دسترسی داشته باشد. حضور مراقبین برای نگهداری از سالمند در منزل می تواند به صورت شبانه روزی و یا ساعتی تعیین شود. این موضوع نیز با توجه به نیاز سالمند تعیین می شود.

پیشنهاد مطالعه: نقش پرستار سالمند

 

5/5 - (4 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527