مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اعزام پرستار در منزل برای نگهداری از سالمند

اعزام پرستار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اعزام پرستار مناسب برای پرستاری سالمند در منزل، یکی از مهم ترین مسئولیت های مراکز خدمات درمانی و  پرستاری باشد. از آنجائیکه مراقبت از یک سالمند نیاز به دامنه وسیعی از اطلاعات و مهارت های تخصصی دارد، انتخاب پرستار مناسب از یک موسسه معتبر و قابل اعتماد می تواند تاثیرات محسوسی در بهبود کیفیت زندگی یک سالمند بوجود آورد.

امروزه با توجه به کاهش رشد جمعیت و افزایش تعداد سالخوردگان، تغییرات قابل ملاحظه‌ای در ساختار جمعیت جهان پیش بینی شده است. در بعضی از کشورهای اروپایی تعداد سالمندان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و طبق پیش بینی های سازمان جهانی بهداشت، در کشور ایران نیز این عدد رو به افزایش است. از این رو افزایش جمعیت سالمندان، واقعیت انکارناپذیر جوامع کنونی است. این پدیده هشداری به جوامع برای توجه بیشتر به مسائل و مشکلات این گروه از جامعه است.

اعزام پرستار مناسب برای نگهداری از یک سالمند در منزل

در سال 2010 تخمین زده شد 524 میلیون نفر (8 درصد) از جمعیت جهان، افراد سال‌خورده 65 سال و بالاتر هستند. انتظار می‌رود این رقم در سال 2050 تقریباً سه برابر شود و به حدود یک و نیم میلیارد نفر (16 درصد از جمعیت جهان) برسد.

ممکن است با افزایش سن  سالمند و بروز بیماری های گوناگون، نگهداری از او تبدیل به امری جدی و پر چالش برای افراد خانواده گردد و گاهی برای بهبود روش های نگهداری از سالمند لازم است از پرستار ماهر و باتجربه در این امور استفاده شود.

وظایف و مسئولیت های یک پرستار سالمند شامل طیف وسیعی از فعالیت ها است . نیازهای دو سالمند هرگز مانند یکدیگر نیست و نیازهای هر سالمند ممکن است کاملا خاص و ویژه همان فرد باشد. اما در زمینه اعزام پرستار در منزل برای سالمند مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل باید نکات زیر را مد نظر قرار دهند.

اعزام پرستار سالمند باید با توجه به چه نکاتی انجام شود؟

اعزام پرستار سالمند با تجربه و قابل اعتماد

انتخاب پرستار مناسب برای نگهداری از عزیزان سالخورده یکی از حساس ترین تصمیمات هر خانواده را شامل می گردد. انتخاب و اعزام پرستار سالمند از یک مرکز معتبر که مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح را دارد اولین و مهم ترین گام در اتخاذ این تصمیم مهم است. مرکز سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و یک دهه تجربه موفق در خصوص اعزام پرستار به منازل سالمندان همواره در جهت خدمت و نگهداری از این قشر ارزشمند نهایت تلاش خود را نموده است. این مرکز در انتخاب و گزینش نیروهای خود نهایت دقت و حساسیت را به خرج داده و با انتخاب و آموزش نیروهای ماهر و قابل اعتماد گامی بلند در جهت حفظ امنیت و سلامت و آرامش سالمندان و اطرافیان آنها برداشته است.

اعزام پرستار سالمند با تجربه و قابل اعتماد

اعزام پرستار سالمند دارای دقت و توجه کافی

معمولا یک سالمند با تعدادی از بیماری های جدی و مزمن دست به گریبان است که برای تسکین یا درمان آنها نیاز به مصرف تعدادی دارو در زمان های مشخص در شبانه روز دارد . یکی از وظایف اصلی پرستار داشتن دقت و توجه کافی در خصوص مصرف به موقع داروها است. همچنین یک پرستار باید با کمک یک سیستم یاداوری کننده، زمان مراجعات دوره ای سالمند به پزشک متخصص را ثبت نماید و در زمان مقرر برای ویزیت سالمند توسط پزشک ( در مطب – یا در منزل ) اقدامات لازم را به عمل آورد. همچنین لازم است پرستار به با ارائه گزارشات دقیق از اوضاع جسمانی و روحی سالمند به پزشک متخصص، به بهبود روند درمان او کمک نماید. البته در این شرایط اعزام پرستار شبانه روزی پیشنهاد می‌شود.

اعزام پرستار دارای روحیه انعطاف پذیری در مقابل تغییر

در صورتی که تغییری در اوضاع جسمی یا روحی سالمند رخ داد که باعث گردید لیست وظایف قبلی پرستار، کیفیت و عملکرد بهینه خود را از دست داده باشند، لازم است پرستار سالمند با انجام مشورت های مورد نیاز با متخصصان و افراد خانواده و با در نظر گرفتن جوانب احتمالی، تغییراتی در برنامه های  قبلی بوجود آورد. انعطاف و عکس العمل مناسب در مقابل تغییرات ناگهانی یکی از مهم ترین ویژگی های یک پرستار است. گاهی در شرایطی که وضعیت سالمند رو به وخامت است با اعزام پرستار کمکی به صورت پاره وقت برای انجام بعضی از امورات می توان کمک گرفت.

اعزام پرستار مسئولیت پذیر

پرستار سالمند مسئولیت های مختلفی را با توجه به شرایط سالمند بر عهده دارد. مرکز پرستاری که اقدام به اعزام پرستار می نماید باید گزیده ای از شرح حال سالمند را برای پرستار توضیح دهد. با این کار پرستار متناسب با توانمندی و تجربه و مهارت خود دست به انتخاب زده و با آگاهی کامل از خدماتی که باید ارائه دهد شروع به کار می کند. برخی از وظایف عبارتند از :

کمک به رفع نیازهای اولیه

گاهی اوقات بعضی از سالمندان در رفع نیازهای اولیه خویش به کمک و همراهی پرستار نیاز دارند. خطر سقوط و افتادن یکی از مواردی است که همواره یک سالمند را تهدید می نماید و همچنین نیاز به کمک برای جابه جایی و یا استفاده از سرویس بهداشتی و استحمام و حتی در مواردی خوردن و آشامیدن، برای یک سالمند به تنهایی امری غیر ممکن است.

با بیان شرایط سالمند به صورت واضح در زمان درخواست اعزام پرستار از مراکز مربوطه می توان به انتخاب پرستار مناسب کمک شایانی نمود. یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی در انتخاب پرستار مناسب در نظر گرفتن تناسبات جسمی پرستار با سالمند مورد نظر است.

برای تضمین سلامتی و آرامش سالمند لازم است پرستار او از لحاظ مشخصات فیزیکی مانند وزن و قد با او هماهنگ باشد تا در صورت لزوم توانایی جابجایی و کمک به سالمند را در شرایط مورد نیاز داشته باشد.

کمک به رفع نیازهای اولیه

انجام امور منزل

همانگونه که قابل پیش بینی و درک است انجام امور منزل برای یک سالمند میتواند تبدیل به یکی از طاقت فرسا ترین کارهای روزانه گردد و در بعضی از موارد انجام امورات منزل به تنهایی برای سالمند امری پرمخاطره و اضطراب آلود خواهد شد. لذا لازم است انتخاب و اعزام پرستار با در نظر گرفتن مهارت او در انجام امورات خانه نیز مورد بررسی قرار گیرد.

امور منزل طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل می شود که  میتوان با بیان شفاف انتظارات خود از یک پرستار ، به داشتن دید واضحی از مسئولیتهای مورد نظر کمک نمود. یکی از مهم ترین مسایل مربوط به امور منزل، طبخ و آماده سازی غذای سالمند است.لازم است پرستار با آگاهی از نوع تغذیه مناسب برای یک سالمند (تحت نظر متخصص تغذیه )  در جهت تهیه یک رژیم سودمند که سرشار از مواد غذایی موردنیاز سالمند است اقدام نماید. به عنوان مثال  ضروریست که پرستار با آگاهی کافی از تاثیر نوع تغذیه بر بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون با اجرای دقیق دستورات پزشک در نوع طبخ و انتخاب غذای مناسب به نحو احسن انجام وظیفه نماید.

منابع: aplaceformom.com

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.