علل تنبلی چشم

علل تنبلی چشم در کودکان و روش تشخیص و درمان آن

“تنبلی چشم” Lazy eye مشکلی در دوران کودکی است که در آن بینایی به درستی رشد نمی کند. از نظر پزشکی به آمبلیوپی معروف است.

علل تنبلی چشم

این اتفاق  به این دلیل می افتد که  یک یا هر دو چشم قادر به ایجاد پیوند قوی با مغز نیستند. معمولاً فقط بر یک چشم تأثیر می گذارد و به این معنی است که کودک تصاویر را با وضوح کمتری از چشم آسیب دیده ببیند و بیشتر به چشم “سالم ” متکی است. تخمین زده می شود که از هر 50 کودک 1 نفر دچار تنبلی چشم می شود.

تشخیص تنبلی چشم در کودکان :

تنبلی چشم معمولاً علامتی ایجاد نمی کند. کودکان کوچکتر غالباً از این که در بینایی آنها مشکلی وجود دارد غافل می شوند و اگر چنین باشند ، معمولاً نمی توانند توضیح دهند که چه مشکلی در بینایی آنها وجود دارد .

کودکان بزرگتر ممکن است شکایت کنند که نمی توانند از طریق یک چشم به خوبی ببینند و در خواندن ، نوشتن و طراحی مشکل دارند.

در برخی موارد ، ممکن است متوجه شوید که حرکات و ظاهر یک چشم متفاوت از چشم دیگر است. با این حال ، این مشکل معمولاً نشانه بیماری دیگری است که می تواند منجر به تنبلی چشم شود ، مانند:

انحراف چشم  – وضعیتی که چشم ضعیف به داخل ، بیرون ، بالا یا پایین نگاه می کند ، در حالی که چشم دیگر به جلو نگاه می کند

مشکلات بینایی : (نزدیک بینی) ، (دوربینی) و آستیگماتیسم

آب مروارید دوران کودکی – تکه های کدر در عدسی ایجاد می شود که در پشت عنبیه (قسمت رنگی چشم) و مردمک چشم قرار می گیرد.

اگر فرزند شما خیلی کوچک است و نمی تواند مشکل بینایی خود را به شما بگوید ، می توانید چشم های او را با پوشاندن هر چشم با دست خود ، یکی یکی بررسی کنید. کودک ممکن است به پوشاندن چشم خوب اعتراض کنند ، اما اگر شما تنبل چشم را بپوشانید ، برای دید آنها مشکلی نخواهد بود.

اگر  کودک سعی می کند دست شما را از یک چشم دور کند اما در مورد چشم دیگر این کار را انجام ندهد  ، ممکن است این مشکل نشانه این باشد که از یک چشم بهتر می بینند.

تشخیص تنبلی چشم

چه زمانی باید از مشاوره پزشکی استفاده کرد

چشم تنبل اغلب در حین آزمایش های معمول چشم قبل از اینکه والدین متوجه مشکل شوند ، تشخیص داده می شود. مشکلاتی مانند انحراف چشم و نزدیک یا دور بینی ممکن است تا چند سالگی در کودک ایجاد نشود.

اگر می خواهید در مورد سلامت بینایی فرزند خود اطمینان خاطر داشته باشید ،  بهتر است او را نزد یک متخصص چشم پزشک برده تا اچشمان او مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد .

همچنین بینایی سنجی کودکان در سنین 3 تا 6 سالگی نیز در سرتاسر کشور انجام می شود و  تنها کافی است که به یک خانه بهداشت در نزدیک محل زندگی خود مراجعه نمایید .

درمان تنبلی چشم بعد از 6 سالگی دشوار است ، بنابراین توصیه می شود همه کودکان بعد از چهارمین سالروز تولد ، مورد بینایی سنجی قرار گیرند .

درمان تنبلی چشم

علل تنبلی چشم

چشم ها مانند یک دوربین عمل می کنند. نور از عدسی هر چشم عبور می کند و به لایه ای از بافت حساس به نور در پشت چشم به نام شبکیه می رسد.

شبکیه تصویر را به سیگنال های عصبی که به مغز ارسال می شود ، ترجمه می کند. مغز سیگنالهای هر چشم را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند.

تنبلی چشم زمانی اتفاق می افتد که اتصالات مغزی مسئول بینایی به درستی ایجاد نشده باشند. برای ایجاد این ارتباطات ، در 8 سال اول زندگی کودک ، چشم باید تصویری واضح از مغز “نشان دهد”. این تصویر واضح  به مغز اجازه می دهد تا در مورد بینایی  مسیرهای قوی برای تبادل اطلاعات بسازد.

تنبلی چشم می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

کاهش میزان ورود نور به چشم

عدم تمرکز در چشم

انحراف بین چشم ها – جایی که 2 تصویر یکسان نیستند

در صورت عدم درمان ، این مشکل می تواند منجر به این شود که بینایی مرکزی چشم هرگز به سطح طبیعی نرسد.

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم

در اغلب موارد درمان تنبلی چشم معمولاً در 2 مرحله امکان پذیر است.

اگر مشکلی در میزان ورود نور به چشم وجود داشته باشد ، مانند آب مروارید که مسیر نور را مسدود می کند ، برای رفع انسداد به درمان نیاز است.

اگر مشکل بینایی مانند دوربینی یا نزدیک بینی یا آستیگماتیسم وجود داشته باشد ، ابتدا با استفاده از عینک برای اصلاح تمرکز اقدام می گردد . این امر اغلب به تصحیح  انحراف چشم نیز کمک می کند.

سپس کودک تشویق می شود که دوباره از چشم آسیب دیده استفاده کند. این کار را می توان با استفاده از یک تکه چشم بند  برای پوشاندن چشم قوی تر ، یا قطره های چشم که به طور موقت بینایی را در چشم قوی تر تار می کند،  انجام داد .

درمان یک فرآیند تدریجی است که ماهها طول می کشد تا به نتیجه برسد . اگر درمان خیلی زود متوقف شود ، ممکن است هرگونه بهبودی از بین برود. درمان تنبلی چشم بیشتر برای کودکان کوچکتر موثر است و مشخص نیست که چقدر برای کودکان بالای 8 سال مفید است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز  با شماره  27630- 021 تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527