نگهداری سالمندی که از دفع غیرارادی ادرار رنج می‌کشد

همانطور که افراد سنشان بالا می رود، مسائل زیادی پیرامون نگهداری سالمند مطرح می شود: امنیت در داخل و خارج از خانه، وضعیت سلامت و فراز و نشیب های احساسی ، مثل از دست دادن عزیزانشان. خواه فردی از یک خویشاوند سالمند مراقبت می‌کند یا اینکه پرستار سالمند برای نگهداری سالمندی استخدام شده است، در نگهداری سالمند این موضوع امری حیاتی است که پرستار سالمند درباره ی این مسائل حساسیت به خرج دهد و کمک کند تا جایی که امکان دارد نگهداری سالمند در خانه صورت بگیرد.
گاهی اوقات نگهداری سالمند نیاز به تعاملات ساده‌ای دارد. شرکت کردن پرستار سالمند در فعالیت‌هایی مثل بازی کردن، قدم زدن در پارک یا غذا درست کردن و غذا خوردن همراه با سالمند آن ها را سرگرم می کند و باعث می شود احساس با ارزش بودن و عزت نفس به آن ها دست دهد. با این حال وظایف یک پرستار سالمند ممکن است از این لحظات لذت بخش فراتر رود و وارد قلمروی موضوعات ناخوشایندی در نگهداری سالمند شود. یکی از این موضوعات که نگهداری سالمند را مشکل می کند، بی اختیاری سالمند در کنترل ادرار است.
دفع غیر ارادی ادرار ممکن است برای سالمندان خجالت آور باشد. اما در نگهداری سالمند این برای پرستار سالمند دارای اهمیت است که به سالمند کمک کند تا این شرایط را بشناسد و به طرز موفقیت آمیزی با آن مقابله کند. در حالیکه بسیاری از سالمندان ممکن است باور داشته باشند که این مشکل یک نشانه‌ی عادی از روند پیری است، این ضرورتا درست نیست. شرایط درمانی در زمان نگهداری سالمند و بعضی از داروها ممکن است باعث بروز این مشکل شوند. زنان معمولا به خاطر ضعیف شدن ماهیچه های لگن از این مشکل رنج می کشند. و در مردان اغلب بزرگ شدن غده ی پروستات دلیل این بی اختیاری است.
صحبت کردن درباره‌ی این معضل با پزشک، برای سالمندان حائز اهمیت است، زیرا دفع غیر ارادی ادرار نشانه‌ای از یک بیماری است، نه اینکه خودش یک بیماری باشد. در نگهداری از سالمند، شناخت انواع مختلف این مشکل امری حیاتی است.که این شناخت می تواند به کمک پرستار سالمند صورت گیرد. «دفع ادرار بر اثر تنش» در لحظات خندیدن، عطسه کردن، خم شدن یا بالا رفتن اتفاق می افتد. «دفع ادرار بر اثر فشار» توسط انفعالات ناگهانی مثانه اتفاق می افتد که باعث نیاز فوری به دفع ادرار می‌شود.گاهی اوقات مثانه قادر به نگه داشتن ادرار نیست، که موجب دفع غیر ارادی ادرار می شود. «دفع ادرار تابعی» در سالمندانی که دچار زوال عقل شده اند و فراموش می کنند که از توالت استفاده کنند، اتفاق می‌افتد، یا در افرادی که دچار نقص حرکتی هستند و نمی توانند خود را به موقع به توالت برسانند.
خبر خوب این است که در نگهداری سالمند روش هایی برای درمان و مدیریت دفع غیر ارادی ادرار وجود دارد که به این ترتیب سالمندان می توانند به سبک زندگی فعال و شاد خود ادامه دهند. در ادامه تعدادی از روش های درمانی که می‌توانند تحت نظر دکتر و با کمک پرستار سالمند اجرا شوند، ذکر شده است:
قوی کردن ماهیچه های لگن با اجرای تمرینات « کِگِل » به کمک پرستار سالمند. (تمرینات کگل: سفت کردن و رها کردن ماهیچه هایی که ادرار را کنترل می کنند.) ماهیچه های قوی تر در این ناحیه، سالمندان را قادر می سازد تا برای مدت زمان طولانی تری ادرار را در مثانه‌ی خود نگه دارند.
پرستار سالمند باید به سالمند کمک کند که از نشانه های بدن خود آگاه تر شود، که این امر در یادگیری قوی کردن ماهیچه‌های لگن نقش بسزایی دارد.
پرستار سالمند می تواند جدولی از زمان های دفع ادرار برایش ترسیم کند و زمان های خاصی را برایش مشخص کند که باید از توالت استفاده کند.

نگهداری از سالمند دارای افسردگی حاد
مطالعه کنید

عامل های دیگری وجود دارند که می توانند به دفع غیر ارادی ادرار نسبت داده شوند. الکل و کافئین می توانند در سنین بالا موجب این مشکل شوند. مصرف بیش از حد مایعات و غذاهای تند، غذاهای دارای اسید بالا مثل گوجه فرنگی، میوه های خانواده‌ی مرکبات و آبمیوه ها نیز ممکن است باعث این مشکل شوند.

(امتیاز دهید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527