مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

5 روش مدیریت فشار خون بالا در سالمندان

مدیریت فشار خون در سالمندی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مدیریت فشار خون بالا در سالمندان یکی از مهم ترین بخش های مراقبت و پرستاری از سالمندان است که لازم است مورد توجه مراقبین و پرستار سالمند در منزل قرار گیرد.

هنگامی که افراد سالمند فشار خون بالا دارند ، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی ، نارسایی کلیه ، سکته مغزی و سایر عوارض جدی سلامتی قرار دارند.

اگر سالمند در معالجه اخیر پزشک با فشار خون بالا تشخیص داده شده است ، روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به او در مدیریت این مسئله کمک کنید. در اینجا پنج روش موثر برای کاهش سطح فشار خون در سالمند و سالمندان وجود دارد.

مدیریت فشار خون با ورزش

تاثیر ورزش منظم برمدیریت فشار خون

ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای کاهش سطح فشار خون است. فعالیت هایی که باعث پمپاژ قلب می شوند ، مانند پیاده روی استقامتی ، ایروبیک و شنا ، می توانند سلامت کلی قلب و عروق را تقویت کنند. سالمند غیرفعال باید رژیم های جدید ورزشی را تجربه کند. او می تواند هر روز با قدم زدن در اطراف منزل خود شروع کند.

هنگامی که بدن سالمند با آن فعالیت سازگار شد ، ممکن است بخواهد ثبت نام در یک کلاس هفتگی ایروبیک یا استخر را امتحان کند که تصمیم بسیار خوبی است.

برای رسیدن به بهترین نتیجه ، افراد سالمند باید قبل از شروع رژیم های جدید ، برنامه های ورزشی را با پزشکان خود در میان بگذارند.

سالمندی که قادر به ورزش مستقلانه نیست و به دلیل مشکلات حرکتی زمان بیشتری را در منزل می گذراند لازم است از مراکز معتبر خدمات مراقبت و پرستاری درخواست دریافت  مراقبت های حرفه ای در منزل را بنماید.

مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن کادری مجرب ، با اعزام یک مراقب و پرستار سالمند حرفه می تواند کمک شایانی به ارتقا زندگی سالمند و سلامتی او بنماید.
آموزش هایی که پزشکان طب سالمند، طی دوران تحصیلی خود دیده اند به آن ها مهارت بالایی جهت تامین سلامت سالمندان اعطاء کرده اند و این موضوعی است که نباید نادیده گرفته شود.

در برنامه مراقبت از سالمند چه به صورت شبانه روزی و چه به صورت مقطعی و چند روز در هفته ، یک پرستار سالمند حرفه ای می تواند با کمک در انجام امور ورزشی و خانه داری زندگ سالمند را راحت تر نماید

همچنین بخوانید: آیا فشار خون بالا با اختلال بینایی ارتباط دارد ؟

تغذیه سالم

رژیم غذایی بر میزان فشار خون و سلامت کلی قلب تأثیر می گذارد. برای تقویت عملکرد قلب و عروق ، افراد سالمند باید از رژیم های غذایی غنی از غلات کامل ، پروتئین ها ، میوه ها ، سبزیجات و لبنیات کم چربی استفاده کنند.

تغذیه و مدیریت فشار خون

آنچه سالمندان نباید بخورند به اندازه غذاهایی که میخورند اهمیت دارد . فشار خون به سدیم بسیار حساس است و با افزایش سن حساسیت بیشتری پیدا می کند.

افراد سالمند مبتلا به فشار خون بالا باید مصرف سدیم روزانه خود را محدود کنند ، این به این معنی است که از غذاهای فرآوری شده که محتوای نمک زیادی است، پرهیز کنند.

بهداشت خواب و مدیریت فشار خون

افراد سالمند که خوب نمی خوابند ممکن است فشار خون بالاتری نسبت به افرادی که آرام می خوابند داشته باشند. هنگامی که سالمند به مدت 8 ساعت خواب خوب شبانه را تجربه می کند ، بدن زمان کافی برای بهبودی و شارژ مجدد را دارد.

برای برخی از افراد سالمند ، خواب کم نشانه آپنه خواب است. سالمندی که خرخر می کنند یا دچار مشکلات تنفسی در اواسط خواب می شود  باید در مورد این اختلال خواب با پزشکان خود مشورت کند. در صورت عدم درمان ، کمبود خواب می تواند سطح فشار خون را افزایش دهد.

سالمند با انتخاب شیوه زندگی سالم می توانند کیفیت خواب خود را افزایش دهد. اگر  سالمند برای مدیریت کارهای روزمره یا برای انتخاب الگوی زندگی سالم به کمک نیاز دارد ، بهتر است از یک پرستار سالمند حرفه ای کمک بگیرد .  پرستاران سالمند در منزل که از سوی مرکز پرستاری سلامت اول اعزام می شوند می توانند به سالمند برای داشتن زندگی طولانی تر ، شادتر و سالم کمک نمایند.

کاهش استرس

ارتباط بین استرس و فشار خون بالا به خوبی شناخته شده است. برای سالمندان مضطرب ، یافتن راه های موثر برای خلاص شدن از استرس می تواند کلید کاهش سطح فشار خون باشد.

تکنیک های مختلفی برای کاهش استرس  و مدیریت فشار خون وجود دارد که ممکن است افراد سالمند بخواهند از انها استفاده نمایند.  برخی از سالمندان با تمرینات ملایم مانند یوگا و پیلاتس تسکین پیدا می کنند ، در حالی که دیگران مراقبه و دعا را ترجیح می دهند.

برای سالمند با اختلال اضطراب عمومی ، گاهی دارو درمانی می تواند موثرترین روش درمانی باشد. صرف نظر از منبع استرس ، ایجاد روش های مفید برای کنترل استرس ممکن است سطح فشار خون را عادی نگه دارد.

مدیریت فشار خون با ترک عادات ناسالم
ارتباط بین استرس و فشار خون بالا به خوبی شناخته شده است.

  مدیریت فشار خون با ترک عادات ناسالم

  • سیگار کشیدن یکی از عادات شایعی است که آسیب بزرگی به سیستم قلبی عروقی و همچنین ریه ها وارد می کند. افراد سالمند با ترک سیگار و سایر محصولات دودزا می توانند سطح فشار خون خود را کاهش دهند.

استفاده از سیگار یا سایر محصولات توتون و تنباکو برای افراد سالمند بسیار مضر است ، زیرا می تواند خطر ابتلا به بیماری های ریوی ، سکته های مغزی ، حملات قلبی و سرطان را افزایش دهد.  برای سالمندانی که دهه هاست سیگار می کشند ، ترک سیگار می تواند چالش برانگیز باشد.

  • همچنین نوشیدن بیش از حد الکل نیز با فشار خون بالا ارتباط دارد. و لازم است برای مدیریت فشار خون این عادت ترک شود.
  • برای برخی از سالمندان ، فناوری روز و استفاده از آن به قسمت مهمی از زندگی آنها تبدیل شده است و گذراندن وقت زیاد در اینترنت می تواند بر سلامت مغز آنها تأثیر بگذارد.

سالمندانی که می خواهند از بروز مشکلات ذهنی مانند زوال عقل و مشکلات قلبی و عروقی جلوگیری نمایند باید از استفاده بیش از حد از اینترنت اجتناب کنند.

  • افراد سالمندی که سبک زندگی در انزوا و دور از معاشرت های اجتماعی را برگزیده اند بیشتر در معرض خطر بیماری های جسمی (مانند فشار خون )  و روحی  ( افسردگی ) قرار دارند.

سالمندانی که می خواهند سلامت خود را تقویت کنند باید سعی کنند با دوستان ، اعضای خانواده و افراد در جامعه ارتباط برقرار کنند.

  • همچنین سالمندانی که آرتروز یا سایر بیماری های مزمن دارند اغلب برای کنترل درد خود به داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن تکیه می کنند. این مسکن ها در صورت استفاده روزمره طولانی می توانند منجر به بروز فشار خون ، زخم مزمن و سایر مشکلات سلامتی شوند. حتی داروهای بدون نسخه نیز باید تحت نظارت پزشکان مصرف شوند.

در صورت ابتلا به بیماری های جسمی و روحی جدی در دوران سالمندی ، زندگی در منزل شخصی می تواند برای سالمندان چالش برانگیز باشد . با این حال این سالمندان می توانند با استفاده از مراقبتهای تخصصی در منزل زندگی راحت تری داشته باشند .

مدیریت فشار خون با پرستار سالمند

سالمندان می توانند با چالش های مختلف مرتبط با سن مواجه شوند. اگرچه برخی از خانواده ها وظایف مراقبت را بر عهده می گیرند ، اما ممکن است زمانی فرا برسد که آنها به یک ارائه دهنده مراقبت از سالمندان حرفه ای نیاز داشته باشند.

خانواده ها گاه به استراحت در انجام وظایف خود احتیاج دارند تا بتوانند بر سایر مسئولیت های خود متمرکز شوند و برخی از سالمندان به کمک شبانه روزی نیاز دارند که خانواده های آنها قادر به تأمین این نیاز نیستند. استخدام یک پرستار سالمند حرفه ای در این مقطع می تواند بسیار موثر باشد.

پرستار سالمند حرفه ای می تواند در همه جنبه های زندگی سالمند  از کمک در تهیه وعده های غذایی ، حمام ، حمل و نقل به مطب پزشک ، یادآوری های دارو و مدیریت فشار خون و سایر موارد دیگر نقش فعالی داشته باشد.

پرستاران سالمند ماهر این مرکز به صورت شبانه روزی در دسترس هستند تا به سالمندان کمک کنند تا زندگی خود را به بهترین شکل مدیریت کنند. مراقبت از سالمندان را به مراقبان حرفه ای مرکز پزشکی سلامت اول بسپارید و آرامش را به خود و عزیزانتان هدیه دهید.

منبع : Manage High Blood Pressure

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار