غذای کودک

غذای کودک، پرستار کودک در منزل و تهیه غذای کودک بر اساس اصول مراقبتی

غذای کودک یکی از مهمترین نکاتی است که پرستار کودک در زمان مراقبت از کودک باید به آن توجه کند. پرستار کودک وظیفه مراقبت از کودکان را برعهده دارد. این وظایف علاوه بر شست و شو و نظافت کودک، بازی و اموزش کودک شامل اماده کردن مواد غذایی و دادن ان به کودک براساس سن کودک و آلرژی کودک به مواد غذایی گوناگون است. پرستار کودک باید دقیقا از مواد غذایی آلرژن اطلاعات کافی داشته باشد. واکنش های الرژن را بشناسد و در زمان نیاز اقدامات لازم را انجام دهد. و متناسب با سن کودک، از گروه های مختلف مواد غذایی  به صورت روزانه استفاده کند.

پرستار کودک نه تنها وظیفه گرم کردن غذای کودک را بر عهده دارد. بلکه بعضی مواقع والدین هنگام مشاوره با موسسه پرستاری اعلام می کنند که از پرستار کودک می خواهند وظیفه پختن غذا برای کودک را نیز بر عهده بگیرد.

غذای کودک

به غیر از آماده کردن غذای کودک ، پرستار کودک باید به نکات مهمی در این زمینه توجه کند:

به غیر از آماده کردن غذای کودک ، پرستار کودک می تواند با کمک خوراکی های گوناگون، ارتباط صمیمانه ای با کودک برقرار کند. اما از سوی دیگر ممکن است کودک به بعضی از مواد غذایی حساسیت داشته باشد. بنابراین پرستار کودک باید قبل از شروع کار خود، با والدین صحبت کند و اطلاعاتی درباره رژیم غذایی کودک به دست آورد.

بعضی از والدین با آماده کردن غذا توسط پرستار کودک موافق نیستند. بنابراین بهتر است که پرستار کودک قبل از شروع کار، درباره وظایف و مسئولیت های خود با والدین کودک صحبت کند. پرستار کودک با انجام این کار از ایجاد سوءتفاهم در آینده پیشگیری خواهد کرد.

مشکلات گوارشی سالمندان و علائم آن
مطالعه کنید

 

ـ کودکانی با سن کم، هر چند ساعت یک بار به وعده های غذایی با حجم کم نیاز دارند. پرستار کودک هنگام مراقبت از کودکانی با این رده سنی، باید درباره رژیم غذایی و شیوه مراقبت از آن ها اطلاعات کافی داشته باشد.

غذای کودک

ـ پرستار کودک برای برقراری ارتباط بهتر با کودک و جلب همکاری بیشتر کودک برای خوردن مواد غذایی ، می تواند از خوراکی های مورد علاقه او (مانند بیسکوئیت هایی به شکل حیوانات و…) در ظروف رنگی و جذاب و با تزئیناتی که برای کودک جذاب باشد، استفاده کند.

ـ پرستار کودک باید در مورد میزان آب مورد نیاز کودک نیز اطلاعات کافی داشته باشد.

کودکان نمی توانند به تمام قفسه های آشپزخانه و یخچال دسترسی داشته باشند و از نوشیدنی های گوناگون استفاده کنند. بنابراین پرستار کودک باید در انجام این کار و دسترسی به نوشیدنی (آب، شیر و…) به کودک کمک کند. برای جلوگیری از ریختن نوشیدنی توسط کودک، پرستار کودک می تواند از لیوان های نی دار استفاده کند.

ـ در میان کودکانی با سنین پایین، امکان خفگی هنگام قورت دادن غذا وجود دارد. بنابراین پرستار کودک باید خوراکی های گوناگون (مانند موز سیب و…) را به قطعات کوچک تقسیم کند.

ـ برای کودکانی با سنین پایین تر، پرستار کودک می تواند شیر را حرارت دهد یا از غذاهای مخصوص کودکان استفاده کند.

ـ پرستار کودک قبل از دادن غذای کودک، باید آن را بچشد و از مناسب بودن دمای غذا برای کودک مطمئن شود.

ـ برای کودکانی با سنین بالا، پرستار کودک می تواند با هماهنگی والدین، از مواد غذایی موجود در منزل استفاده کند.

مثبت گرایی سمی چیست ،چه علایمی دارد و روشهای پیشگیری و کنترل آن چگونه است ؟
مطالعه کنید

ـ رژیم غذایی و خوراکی های مورد نیاز کودکان، به سن آن ها بستگی دارد. پرستار کودک هنگام مراقبت ازکودکانی با سنین کم، نباید از خوراکی های جامد یا بعضی از مواد غذایی خاص (مانند عسل) استفاده کند.

نکته مهم: پرستار کودک هنگام آماده کردن غذا، باید آن را به قطعات کوچک تقسیم کند.

غذای کودک

آیا پرستار کودک می تواند بعضی خوراکی های غیر مغذی (مانند شکلات، چیپس و…) را برای کودک در نظر بگیرد؟

پرستار در منزل قبل از استفاده از خوراکی های غیر مغذی، باید با والدین کودک درباره این موضوع صحبت کند. بعضی از والدین با خوردن خوراکی های غیر مغذی و ناسالم توسط کودک، مخالف هستند و بعضی دیگر با این موضوع مشکلی ندارند. بنابراین بهتر است پرستار کودک نظر والدین را جویا شود.

اگر کودک در سنی قرار دارد که قادر به خوردن غذای سفره است، غذا را قبل از افزودن چاشنی برای کودک کنار بگذارید.

در ابتدای تغذیه کودک با غذای خانواده از شکل پوره شده غذا استفاده کنید که خوردن آن برای کودک راحت تر باشد.
از افزودن نمک و شکر به غذای کودک خودداری کنید.

در صورتی که کودک به غذای خاصی و یا مواد موجود در غذا الرژی دارد از مواد غذایی مخصوص برای این گروه از کودکان استفاده کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527