مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

هر آنچه لازم است در مورد بیماری قارچ سیاه بدانید

علایم قارچ سیاه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

موكورميكوزيس یا عفونت قارچ سیاه Mucormycosis يك عفونت قارچي جدي اما نادر است كه ناشي از گروهي از كپك ها به نام موكورميست است.

این قارچ ها در سراسر محیط اطراف زندگی می کنند. موكورميكوزيس عمدتاً افرادي را كه مشكلات بهداشتي دارند و يا داروهايي مصرف مي كنند كه توانايي بدن در مبارزه با ميكروب ها و بيماري ها را كاهش مي دهد ، درگير مي كند.

شیوع قارچ سیاه
هر آنچه لازم است در مورد بیماری قارچ سیاه بدانید

بعد از استنشاق اسپورهای قارچ از هوا معمولاً روی سینوس ها یا ریه ها تأثیر می گذارد. همچنین می تواند پس از بریدگی ، سوختگی یا نوع دیگری از آسیب پوستی روی پوست ایجاد شود.

موکورمیکوز چیست؟

این قارچ ها در سراسر محیط اطراف زندگی می کنند ، به ویژه در خاک و در مواد آلی پوسیده ، مانند برگ ، کمپوست یا چوب پوسیده.

افراد با تماس با اسپورهای قارچ در محیط دچار موكورمیكوز می شوند. به عنوان مثال ، برخی مشکلات در ریه یا عفونت سینوس می تواند پس از تنفس  هاگ ایجاد شود.

این مشکلات ناشی از موکورمیکوز معمولاً در افرادی رخ می دهد که دارای مشکلات سلامتی هستند یا داروهایی مصرف می کنند که توانایی بدن در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها را کاهش می دهد.

موكورمیكوز نیز می تواند پس از ورود قارچ سیاه به پوست از طریق بریدگی ، تراشیدن ، سوختگی یا نوع دیگری از آسیب های پوستی ، روی پوست ایجاد شود.

انواع موكورميكوزيس

موكورمیكوز رینوسركربال (سینوس و مغز) عفونتی در سینوس ها است كه می تواند به مغز گسترش یابد. این شکل از موکورمیکوز در افرادی که دیابت کنترل نشده دارند و در افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند بیشتر دیده می شود.

موکورمیکوز ریوی (ریوی) متداول ترین نوع موکورمیکوز در افراد مبتلا به سرطان و در افرادی است که پیوند عضو یا پیوند سلول بنیادی انجام داده اند.

موکورمیکوز دستگاه گوارش در بین کودکان خردسال بیشتر از بزرگسالان ، به خصوص نوزادان نارس و کم وزن کمتر از 1 ماه است که آنتی بیوتیک ، جراحی یا داروهایی دارند که توانایی بدن در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها را کاهش می دهد.

موکورمیکوز پوستی: پس از ورود قارچ سیاه به بدن از طریق آسیب های پوست (به عنوان مثال ، پس از جراحی ، سوختگی یا آسیب های پوستی دیگر) ایجاد می شود. این مشکل  رایج ترین شکل موکورمیکوز در میان افرادی است که سیستم ایمنی ضعیفی ندارند.

موكورمیكوز منتشر هنگامی رخ می دهد كه عفونت از طریق جریان خون گسترش یافته و قسمت دیگری از بدن را تحت تأثیر قرار دهد. این عفونت معمولاً مغز را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما می تواند اعضای دیگر مانند طحال ، قلب و پوست را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

انواع قارچ سیاه

علائم موكورميكوزيس

علائم موکورمیکوز به جایی از بدن که قارچ سیاه در آن در حال رشد است بستگی دارد. در صورت بروز علائمی که فکر می کنید مربوط به موکورمیکوز است ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

علائم موكورمیكوز رینو مغزی (سینوس و مغز) شامل موارد زیر است:

تورم صورت یک طرفه

سردرد

گرفتگی بینی یا سینوس

ضایعات سیاه روی پل بینی یا قسمت بالای دهان که به سرعت شدیدتر می شوند

تب

پیشنهاد مقاله : هر آنچه لازم است در مورد جدایش شکمی بدانید

علائم موکورمیکوز ریوی شامل موارد زیر است

 • تب
 • سرفه کردن
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

موكورمیكوز پوستی  می تواند به شکل تاول یا زخم به نظر برسد و ناحیه آلوده ممكن است سیاه شود. علائم دیگر شامل درد ، گرما ، قرمزی بیش از حد یا تورم در اطراف زخم است.

علائم موکورمیکوز دستگاه گوارش شامل موارد زیر است

 • درد شکم
 • تهوع و استفراغ
 • خونریزی از دستگاه گوارش

موكورميكوزيس منتشر به طور معمول در افرادي رخ مي دهد كه قبلاً با بيماري هاي ديگر درگیر بوده اند ، بنابراين شناختن علائم مربوط به موكورميكوز  یا قارچ سیاه ممكن است دشوار باشد.

بیماران مبتلا به عفونت منتشر شده در مغز می توانند دچار تغییر وضعیت روانی یا کما شوند.

افراد در معرض خطر و پیشگیری

عوارض قارچ سیاه
افراد در معرض خطر و پیشگیری

چه کسی مبتلا به موکورمیکوز می‌شود؟

موکورمیکوز نادر است ، اما بیشتر در بین افرادی که مشکلات بهداشتی دارند یا داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها را کاهش می دهد ، بیشتر دیده می شود. گروه های خاصی از افراد بیشتر به موکورمیکوز مبتلا می شوند ، از جمله افرادی که:

 1. دیابت ، به ویژه با کتواسیدوز دیابتی
 2. سرطان
 3. پیوند عضو
 4. پیوند سلول های بنیادی
 5. استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئید
 6. مصرف داروی تزریقی
 7. آهن زیاد در بدن (اضافه بار آهن یا هموکروماتوز)
 8. آسیب پوست به دلیل جراحی ، سوختگی یا زخم
 9. نارس بودن و وزن کم هنگام تولد (برای موکورمیکوز دستگاه گوارش نوزادان).

آیا موكورمیكوز مسری است؟

خیر. موكورمیكوز نمی تواند بین افراد یا بین افراد و حیوانات گسترش یابد.

چگونه می توانم خطر موكورمیكوز را كاهش دهم؟

جلوگیری از تنفس در محل انتشار هاگ قارچ کار دشواری است زیرا قارچ هایی که باعث ایجاد موکورمیکوز می شوند در محیط رایج و فراوان هستند .

هیچ واکسنی برای جلوگیری از موکورمیکوز وجود ندارد. برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، ممکن است برخی از راه ها برای کاهش احتمال ابتلا به موکورمیکوز وجود داشته باشد.

از خود در برابر محیط آلوده محافظت کنید. توجه به این نکته مهم است که اگرچه این اقدامات توصیه می شود ، اما ثابت نشده است که از بروز موکورمیکوز جلوگیری می کند.

سعی کنید از مناطقی که گرد و غبار زیادی مانند محل های ساخت و ساز یا حفاری دارند خودداری کنید. اگر نمی توانید از ورود به این مناطق جلوگیری کنید ، تا آنجا که ممکن است  ماسک تنفسی N95 (نوعی ماسک صورت) استفاده کنید.

پس از طوفان و بلایای طبیعی از تماس مستقیم با ساختمان های آسیب دیده ناشی از آب و جاری شدن سیل خودداری کنید.

از فعالیتهایی که در تماس نزدیک با خاک یا گرد و غبار است مانند کار در حیاط یا باغبانی خودداری کنید. اگر این امکان وجود ندارد ،

هنگام انجام فعالیت های فضای باز مانند باغبانی، حیاط یا بازدید از مناطق جنگلی ، از کفش ، شلوار بلند و پیراهن آستین بلند استفاده کنید.

هنگام دست زدن به موادی مانند خاک ، خزه ، یا کود ، از دستکش استفاده کنید.

برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت پوستی ، صدمات پوستی را به خوبی اگر در معرض خاک یا گرد و غبار قرار گرفته اند ، با آب و صابون تمیز کنید.

داروی ضد قارچ سیاه. اگر در معرض خطر ابتلا به موکورمیکوز هستید (به عنوان مثال ، اگر پیوند عضو یا پیوند سلول بنیادی انجام داده اید) ، ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است برای جلوگیری از موکورمیکوز و سایر عفونت های کپک ، دارو تجویز کند.

پزشکان و دانشمندان هنوز درمورد اینکه کدام یک از بیماران پیوند در معرض خطر بیشتری هستند و همچنین چگونه می توان به بهترین وجه از عفونت های قارچ سیاه جلوگیری کرد در حال تحقیق هستند .

علایم قارچ سیاه
چگونه می توانم خطر موكورمیكوز را كاهش دهم؟

قارچ سیاه و کرونا

موکورمیکوز معمولاً نادر است و هر ساله کمتر از 2 نفر در هر میلیون نفر در سانفرانسیسکو به آن مبتلا می شوند ، اما اکنون 80 برابر بیشتر در هند شیوع دارد. افراد در هر سنی ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند ، از جمله نوزادان نارس.

در طول بیماری همه گیر COVID-19 ، ارتباطی بین موكورمیكوز و COVID-19 گزارش شده است. تصور می شود که این ارتباط مربوط به کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن در طول بیماری است و همچنین ممکن است مربوط به درمان گلوکوکورتیکوئید برای COVID-19 باشد.  افزایش موارد به ویژه در هند مشاهده شد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

 

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار