021-27630

پرستار در منزل: چگونه از والدین سالمند آلزایمری پرستاری کنیم؟

زمانی که صحبت از والدین می‌شود، همه‌ی ما حساس می‌شویم و صبوری بسیاری می‌طلبد زمانی که می‌فهمیم آن‌ها از زوال عقل یا آلزایمر رنج می‌برند. با وجود این، راه‌هایی برای پرستاری از سالمندان آلزایمری وجود دارد که می‌تواند کمک زیادی برای مراقبت از این بیماران کند.
راه‌های پرستاری از بیماران زوال عقل
مراقبت از بیماران آلزایمری -مخصوصا زمانی که بیماری در حال پیشرفت است- می‌تواند بسیار دشوار باشد. در ادامه به نکاتی اشاره می‌شود که می‌تواند در پرستاری از والدین بیمار مفید واقع شود و به شما کمک کند که امید و صبوری خود را حفظ کنید:
?- برنامه‌ریزی پرستاری از بیمار: برای مراقبت از والدین یا عزیزان بیمارتان به شکل ایمن باید طوری برنامه‌ریزی کنید که در روزهای معمول قابل پیش‌بینی، پایدار و بدون استرس باشد. زمان ملاقات پزشک، غذا خوردن و حمام را طوری برنامه‌ریزی کنید که بیمارتان آرامش بیشتری یابد. دقت کنید که این زمان را وقتی انتخاب کنید که حال بیمارتان بهتر به نظر می‌رسد؛ مهم نیست که این زمان اول صبح یا آخر شب باشد. این برنامه به والدینتان کمک خواهد کرد که با کارهایی که شما جهت مراقبت از وی انجام می‌دهید، آشنا شود.
?- نشانه‌ها: چیزهای روزمره را برای بیمارتان توضیح دهید. برای مثال اگر شما جعبه‌ای را برای گذاشتن چیز خاصی به وی نشان دهید، سالمندتان آن چیز را در جای صحیح خود قرار خواهد داد. این کار را برای لوازم آشپزخانه و حمام انجام دهید. در این صورت هم عزیزتان راحت خواهد بود و هم پرستاری از بیمار برای شما ساده‌تر خواهد شد.
?- رفع خطر در حین مراقبت از بیمار: تمام چیزهایی را که می‌تواند عزیزتان را به خطر بیندازد، از وی دور کنید؛ برای مثال: چاقو، سوئیچ ماشین، کبریت و … . یادتان باشد که شما به عنوان پرستار سالمند در برابر هر چیز کوچکی که می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند، مسئول هستید.
?- استفاده از فناوری‌های پرستاری از بیمار: از مزایای زندگی در قرن ?? دسترسی به فناوری‌های پیشرفته در هر زمینه است. در زمینه‌ی مراقبت از بیماران نیز فناوری‌های ویژه‌ای وجود دارد؛ مثلا نرم‌افزارهایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها موقعیت فرد را با استفاده از GPS دنبال کنید یا به تماس‌ها و پیام‌هایش دسترسی داشته باشید. این فناوری‌ها به شما امکان مراقبت از بیمار را در زمانی که از وی دور هستید، می‌دهد. این فناوری‌ها در مراحل ابتدایی بیماری بسیار مفید هستند. همین‌طور نرم‌افزارهای مدیریت منزل وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن مراقب بیمار باشید. با این حال سالمند نباید حس کند که دائم تحت نظر است و آزادی عمل وی سلب شده است. یک پرستار سالمند خوب (یا خود شما) با نظارت یک مرکز پرستاری در منزل می‌تواند به خوبی این کار را برعهده بگیرد.
?- ایجاد محدودیت: برای انتخاب چیزهایی مانند لباس محدودیت بگذارید. مثلا به جای جارختی، دو لباس را در اختیارشان بگذارید. راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌ها را در یک مرحله بگویید. در هنگام مکالمات رادیو و تلویزیون را خاموش کنید تا حواس عزیزتان پرت نشود و روی مکالمه تمرکز کند. این محدودیت‌ها مراقبت از بیمار را آسان خواهد کرد. پرستار سالمند می‌بایست توجه کند که رفتار و گفتارش به هیچ عنوان توهین آمیز یا دستوری باشد. یک پرستار سالمند خوب می‌داند که سالمند بیمار علی رغم اختلال مزاج هنوز به خوبی طرز رفتار او را درک می‌کند.
?- بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت از سالمندان: متاسفانه وقت‌هایی وجود دارد که به هیچ عنوان نمی‌توان با بیماری کنار آمد. با این‌که غم‌انگیز به نظر می‌رسد، ولی باید در این مواقع کمک بگیرید. استخدام پرستار سالمند در این مواقع برای کمک در ساعاتی از روز می‌تواند مفید واقع شود. از آن‌جایی که این روش کمی گران است، می‌توان از بیمارستان‌ها یا مراکز مراقبت از سالمندان استفاده کرد (در ایران بسته به شرایط پرستار سالمند، شرایط بیمار وضعیت متفاوت است). مراکز پرستاری از بیماران و سالمندانی وجود دارد که می‌توانید زمان‌هایی که پرستاری از بیمارتان بسیار دشوار شده است و یا به مسافرت‌های کاری رفته‌اید و نمی‌توانید مراقب بیمارتان باشید، از آن‌ها استفاده کنید. برای این‌که بهترین جا برای پرستاری از بیمارتان را پیدا کنید، ابتدا با پزشک مشورت کنید. یادتان باشد که همیشه با سالمندتان مشورت کنید.

مرکز مراقبت از سالمندان چگونه جاییست؟
مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
فهرست
Call Now Buttonتماس با سلامت اول