تربیت کودک

تربیت کودک و نقش پرستار کودک در منزل – چه نکاتی باید بدانیم؟

تربیت کودک در زمانی که والدین در خانه نیستند بر عهده پرستار کودک است و نوع آموزش های پرستار تاثیر دراز مدتی بر رفتار و یادگیری و تربیت کودک خواهد داشت. رابطه میان کودک و پرستار کودک تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زمانی که باهم می گذرانند دارد. اگر پرستار کودک ارتباطش را با کودک به صورت هدفمند ایجاد کند، می تواند بهترین تاثیر را بر زندگی کودک بگذارد.

محبت و احترام، منشأ ایجاد یک ارتباط خوب میان پرستار کودک و کودک است. کودکان همیشه به محبت و احترام پرستار کودک پاسخ می دهند. اگر پرستار کودک بتواند اعتماد کودک را جلب کند، به خوبی می تواند استعداد های کودک را شناسایی کرده و آنها را بپروراند و نکات مربوط به تربیت کودک را به او آموزش دهد.

تربیت کودک

مطالعه بیشتر: استخدام پرستار کودک

البته پرستار کودک باید به یاد داشته باشد که شکل گیری یک ارتباط خوب میان کودک و پرستار کودک نیازمند زمان است و پرستار کودک نباید در این موضوع عجله کند. هر روز که می گذرد، پرستار کودک بهتر می تواند به کودک نزدیک شده و اعتماد او را جلب کند.

پرستار کودک برای تربیت کودک باید نکات زیر را مد نظر قرار دهد:

برای تربیت کودک برخورد اولیه خوبی داشته باشید.

تاثیر اولیه ای که پرستار کودک بر کودک می گذارد، برای ارتباط طولانی مدت بسیار دارای اهمیت است. کار پرستار کودک همیشه با کودک بوده و برخورد اولیه پرستار کودک بر کودک نیز نقطه شروع رابطه است.

شاید برخورد و ملاقات اولیه پرستار کودک و کودک، در روز مصاحبه پرستار کودک و در حضور والدین اتفاق افتاده و یا در دوره آزمایشی پرستار کودک باشد. در هر صورت، پرستار کودک باید خود را برای ملاقات اولیه آماده کند. همچنین، خوب است که پرستار کودک به دنبال نشانه هایی برای شناخت هر چه بیشتر کودک و والدین باشد. نشانه هایی مانند خجالتی بودن یا نبودن کودک.

اگر کودک در برخورد اولیه کمی سخت و جدی و سرد است، پرستار کودک باید به او فضا و زمان کافی بدهد. مجبور کردن کودک به برقراری ارتباط با یک فرد غریبه، نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت. بنابراین، پرستار کودک باید در ابتدا اعتماد کودک را جلب و سپس برای برقراری ارتباط نزدیک تر تلاش کند. تصور کنید که قرار است کودک در غیاب والدینش در کنار یک غریبه تنها بماند. این موضوع قطعا برای کودک در مرحله اول خوشایند نخواهد بود و پرستار کودک باید آن را درک کند.

پرستار کودک باید آرامش خود را حفظ کند و به دنبال نشانه هایی از آمادگی کودک برای برقراری ارتباط باشد. بازی کردن، کتاب خواندن، آواز خواندن و … از جمله مواردی است که پرستار کودک می تواند برای شروع ارتباط  و تربیت کودک از آنها استفاده کند.

تربیت کودک

مطالعه بیشتر: چند راهکار برای راحت تر خواباندن کودک

نظرات والدین را در نظر بگیرید.

والدین فرزند خود را از هر فرد دیگری بهتر می شناسند. بنابراین، پرستار کودک در زمینه تربیت کودک باید والدین را به عنوان منبع اصلی کسب اطلاعات و شناخت کودک در نظر بگیرد.

پرستار کودک باید به صحبت های والدین در مورد کودک به دقت گوش دهد و از آنها در هنگام مراقبت از کودک استفاده کند. گاهی والدین پیشنهادات بسیار خوبی را برای ایجاد ارتباط با کودک به پرستار کودک می دهند. پرستار کودک نیز باید سوالاتش را از والدین بپرسد و نکته مجهولی را باقی نگذارد.

پرستار کودک باید پیش از شروع کار، اصول اساسی کار را بررسی و کنترل کند. پرستار کودک باید با توجه به مسئولیتی هایی که به او واگذار شده است، از والدین نظر خواهی کند و سوالاتش را بپرسد. برای مثال اگر قرار است پرستار کودک به کودک غذا بدهد، باید اطلاعات لازم را در مورد ذائقه و همچنین عادات غذایی کودک از والدین بگیرد. علاوه بر این، پرستار کودک باید نسبت به هرگونه حساسیت و آلرژی کودک آگاهی داشته باشد. یا اگر پرستار کودک وظیفه دارد که کودک را بخواباند، باید در مورد عادات و روش های آرام کردن و خواباندن کودک از والدین اطلاعات بگیرد.

مهمتر از همه، پرستار کودک باید موارد زیر را در مورد هر کودک بداند:

  • واکنش کودک به چه چیزهای خوب است؟
  • کودک از چه چیزهایی بدش می آید؟
  • آیا کودک دارای ویژگی های شخصیتی خاصی است که پرستار کودک باید نسبت به آن آگاه باشد؟

آگاه شدن از هر نکته و ویژگی کودک، برای پرستار کودک مانند قطعه ای از یک پازل است. پرستار کودک باید این ویژگی ها را در کنار یکدیگر قرار دهد و شناخت خوبی را نسبت به کودک پیدا کند. دامنه صحبت پرستار کودک با والدین نیز به همین ترتیب و با گذر زمان افزایش پیدا خواهد کرد.

تربیت کودک

هنگام تربیت کودک رابطه دو نفره برقرار کنید.

توانایی پرستار کودک در ایجاد یک ارتباط دو نفره با کودک، نقش بسیار مهمی را در کیفیت رابطه طولانی مدت و تاثیر توصیه های پرستار در منزل در زمینه نکته های اموزشی و تربیت کودک  ایفا می کند. این موضوع، موضوعی نیست که بتوان آن را به اجبار محقق کرد. بلکه پرستار کودک باید آن را به آرامی و کاملا طبیعی پیش ببرد.

شروع کار با گوش دادن.

پرستار کودک باید برای شروع کار، برای کودک موقعیت و زمان مناسبی را به وجود بیاورد تا کودک بتواند در مورد خودش برای پرستار کودک صحبت کند. گوش دادن به صحبت های کودک برای او بسیار ارزشمند است.

مطالعه بیشتر: 5 نکته ی مفید در مراقبت از کودک یک ماهه

 

 

5/5 - (5 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527